Konferencija „Kalbų lygybė skaitmeniniame amžiuje“ Europos Parlamente

2018-10-17

Europos Parlamente rugsėjo 27 d. vyko konferencija „Kalbų lygybė skaitmeniniame amžiuje“ (“Language equality in the digital age“), kurioje LIEPA-2 vadovas dr. Audrius Valotka skaitė pranešimą.

Pranešimo santrauka:

• Rašymas ant papiruso, popieriaus, pergamento buvo technologija, leidusi kaupti žinias ir perduoti jas toliau, negu siekia žmogaus balsas, ir palikti tas žinias ateities kartoms. Tai buvo milžiniškas žingsnis žmonijos istorijoje, padaręs ekonominę, socialinę ir kultūrinę įtaką.

• Johanno Gutenbergo spaudos presas – technologija, leidusi žinias tiražuoti beveik be apribojimų. Naujos idėjos, dailės ir muzikos kūriniai, žemėlapiai, naujausi išradimai plito per žmoniją svaiginamu greičiu. Ir tai vėl buvo milžiniškas žingsnis žmonijos istorijoje, padaręs ekonominę, socialinę ir kultūrinę įtaką.

• Skaitmeninės technologijos yra naujausias ir efektyviausias žmonijos idėjų, patirties fiksavimo būdas. Šiuo metu mums sunku įsivaizduoti kažką dar daugiau: lygiai taip pat, kaip egiptiečių berniukas, rašęs ant papiruso, būtų sunkiai suvokęs, kas yra chatbot’as. Dabartinę skaitmeninių technologijų kalbos srityje viziją matau tokią: vertimo ir šnekos technologijų derinys taps naująja lingua franca, kai kiekvienas žmogus, mokantis tik gimtąją kalbą, bendraus su visu pasauliu. Dabar mums sunku ar net neįmanoma įsivaizduoti ką nors globalesnio žmonių bendravimo sferoje kaip šis sumanymas. Ir jo ekonominė, socialinė ir kultūrinė taip pat bus milžiniška.

Visas pranešimo tekstas yra čia >>>