tri̇̀kingas

Apibrėžtis
Laisvoji akrobatika – laisvo stiliaus akrobatinis sportas, kurį sudaro įvairūs triukai, kovos menų ir gimnastikos elementai.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Joniškiečiai vasarą poilsio zonoje prie baseino galėjo gėrėtis neregėtais vaizdais – ore akorbatinius triukus atliekančiais jaunuoliais. Vaikinų grupė kuria klubą ir puoselėja viltį gauti patalpas, o tada trikingą (taip vadinama ši sporto šaka) išpopuliarinti Joniškyje bei garsinti savo miesto vardą šalyje. [...]
Palangoje, Pasak Lauryno, 5 metus organizuojami trikingo grupių susitikimai. Šiemet jame dalyvavo apie 300 žmonių. Juose sportininkai semiasi patirties, mokosi vieni iš kitų. [...]
Iš Klaipėdos į Joniškį atvykęs gyventi Laurynas jau domėjosi trikingu. Vieną kitą judesį jam buvo parodę draugai klaipėdiečiai.

Trikingas“ (angl. tricking) – tai nauja alternatyvi sporto šaka, kuri sujungia kovos menus, gimnastiką ir „break dance“ tam, kad kaskart sukurtų naują spyrių ir akrobatikos mišinį. Asmuo, kuris užsiima šiuo neeiliniu sportu, paprastai vadinamas „tricker“. „Trikinge“ svarbiausias fizinis bei psichologinis pasirengimas, vėliau pereinama prie savitumo, stiliaus, vaizduotės ir technikos. „Trikingas“ Lietuvoje neseniai buvo pripažintas kaip atskira sporto šaka.

Yra keli „trikeriai“. Tai žmonės, atliekantys įvairius triukus, t.y. salto, sukimasis ore, spyriai ir t.t. Trikingas ir parkouras yra du skirtingi dalykai, nors daugumai žmonių labiau priimtinas trikingas, nes tai atrodo labai įspūdingai, bet yra labai pavojinga ir neteikia tiek naudos kaip parkour‘as.

Tricking“ – subkultūros dalis.Tai gimnastikos, akrobatikos ir kovos menų derinys, tapęs gatvės sporto šaka. Jos atstovai vadinami trickeriais.

Nesvarbu, ar bandoma įveikti kliūčių ruožus kuo efektyviau, ar tiesiog išreikšti savo kūrybiškumą sudėtingais akrobatiniais triukais ir spyriais (tricking'as), visus šiuo sportu užsiimančius atletus sieja draugiškas ryšys, bei bendras tikslas - tobulėti ir pranokti patį save. [...]
Lietuvoje pirmoji šio urbanistinio užsiėmimo mada užplūdo prieš 10 metų. Nemažai parkūro ar trickingʼo atletų po pirmosios bangos laikui bėgant nustojo treniruotis, tačiau nemažai išliko ir tobulėja toliau.

Artimas „le parkour“ judėjimo menui yra didelį pagreitį Lietuvoje įgaunanti „tricking“ veikla. Tai laisvoji akrobatika.
Jos atstovai tikina, kad šie du sportai susiję, nors laisvajai akrobatikai kliūtys nėra būtinos – įspūdingi kūlversčiai ore atliekami salėje, tiesiog gatvėje, ar ant miesto parke augančios vejos – minkštesnis žemės lopinėlis itin vertinamas.

Priklausomai nuo to, kokie atliekami triukai, trickingas skirstomas į kelias rūšis: kickai, twistai, flipai. [...]
Temainfo.lt kalbintas trickingo entuziastas kupiškėnas Rimvydas Slapšinskas dar prieš keletą metų buvo susidomėjęs parkūru.

Čia kliūtis bandys įveikti „Parkour“ meistrai, „Tricking'o“ gerbėjai stengsis vienas kitam parodyti kuo įspūdingesnių triukų ant paklotų čiužinių, o „Street Work Out“ atstovai rodys neregėtus pratimus ant skersinių.

"Pusę metų užsiiminėjau ekstremaliu sportu: "Tricking'u" ir "Parkour'u", bet vėliau patyriau traumą, - pasakojo Vilmantas. - Iš draugų susižinojau apie "Melbourne Shuffle" šokį.

Vladas trikingu susižavėjo maždaug prieš trejus metus, Albertas – prieš penkerius. Klaipėdiečiams akivaizdžiai lengviau ore padaryti salto ar kitą įmantrią figūrą, nei pateikti trumpą trikingo apibrėžimą. Sportas, kurį Lietuvoje vis dar galima vadinti naujove, daugelį judesių "pasiskolino" iš tekvondo, kung fu ir kitų kovos menų, akrobatikos, gimnastikos, veiksmo filmų, kompiuterinių žaidimų, breiko. Išskiriamos kelios trikingo rūšys. Viena jų yra "free run", kurios esmė – įveikti tam tikrą ruožą virtuoziškai sujungiant įvairius triukus.

„A-Gang“ Alytuje ketina pristatyti ir tricking - alternatyvųjį sporto judėjimą, kuriame dera kovos menai, gimnastika ir pan.

Tricking – tai nauja alternatyvi sporto šaka, kuri apima kovos menus, gimnastiką, ,,breakdance‘‘ į vieną bendrą judesių atlikimą tam, kad kaskart sukurtų naują spyrių ir susisukimų mišinį.

Merginos yra lankstesnės, todėl kai kuriuos triukus atlikti joms yra netgi lengviau. Nesakyčiau, kad trikingui reikia labai daug jėgos, čia svarbiausia greitis.

Lapkričio 23 – 24 dienomis Latvijos sostinėje Rygoje vyko pirmosios pabaltijos šalių trickingo varžybos – Master Foto Tricking Battlesʼ13 / Baltic Tricking Gathering, pritraukusios aktyviai dalyvauti daugelį Lietuvos trickerių.

Pastabos
skolinys įteisintas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetimžodžių atitikmenų sąraše (2015 12 03); vartosenoje neretas atitikmuo gatvės akrobatika.
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: tricky
prancūzų kalba: trichinoise
vokiečių kalba: Triking
rusų kalba: трёхзарядный
lenkų kalba: niepoprawny

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra