tanatoprãktikas, tanatoprãktikė
Iki šiol tanatopraktikais dirbdavo į pensiją išėję kriminalistai, sanitarai – žmonės, ja ir anksčiau susidūrę su netektimis.
Tanatopraktiko darbe svarbu yra padaryti taip, kad miręs žmogus atrodytų kuo natūraliau ir estetiškiau. To siekiama ir iš pagarbos mirusiajam, ir tam, kad išnyktų žmonių baimė mirusiesiems.
Tanatopraktikas, pabrėžė pašnekovas, parengia lavoną be skrodimo po atliktos teismo medicinos ekspertizės ar gydytojui patvirtinus mirties priežastį.
Lietuvoje balzamavimo mokymo programa trunka devynias savaites. Joje mokoma balzamavimo chemijos, anatomijos, atlikti kūno ertmių valymą, surasti tinkamą kūno skysčių išsiurbimo vietą, gaminti ir naudoti dezinfekavimo priemones ir daugelio kitų dalykų. Pernai Lietuvoje atidarytas ir Lietuvos balzamuotojų ir tanatopraktikų institutas.
Tačiau yra dalykų, kurie nepaklūsta jokiems testamentams, jų atlikti negali niekas, išskyrus tanatopraktiką. [...] Tanatopraktikas (graikiškai „thanatos“ – mirtis, „praktikos“ – veiklus) – viena naujausių profesijų Lietuvoje.
Tanatopraktikai mirusiųjų nevadina lavonais, tai jiems yra objektai. Šie žmonės iš ties turi būti stiprūs tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
Tanatopraktikas pasirūpina mirusiojo estetika – gražiai, tvarkingai ir švariai jį paruošia. Veido išraišką taip pat galima formuoti. Lietuvoje dažniausiai formuoja ramiai miegančio žmogaus su lengva šypsenėlė išraiška.
Kas tai yra tanatopraktikas? Pirmiausia – tai morališkai stiprus asmuo, sugebantis gerbti mirusiuosius ir tuos, kurie patiria netekties skausmą. Šis žmogus grąžina velioniui pirminę išvaizdą, suteikia ramybę veido bruožams, odos spalvai, pristabdo kūno irimą. [...]
Artimieji, norintys su į Amžinybę iškeliavusiu žmogumi atsisveikinti, prisiminti jį lyg gyvą, gali kreiptis pagalbos į tanatopraktiką. Po šių specialistų prisilietimo net smarkiai sudarkyti kūnai būna pašarvojami atviruose karstuose.
Tanatopraktikas balzamuotojas. Kas tai? [antraštė]
Tai specialistas, paruošiantis mirusiųjų kūnus šarvoti ir laidoti. [...]
Tai reiškia, jog tanatopraktikui balzamuotojui kone kasdien tenka prisiliesti prie mirties.
Profesija tanatopraktikas: kaip mirusiojo kūnas paruošiamas laidotuvėms? [antraštė]
Mirtis – tema, kuria kalbėti nėra smagu, visgi neišvengiamai kiekvienas ilgainiui susiduria su artimųjų ar giminaičių mirtimi. Tanatopraktiku (gr. tanatos – mirtis; praktikos – veikla) save vadinantis Danas Jankauskas pasakoja, kaip mirusiojo kūnas paruošiamas laidotuvėms. [...] Šiuo metu aukšto lygio specialistai sugeba atkurti avarijose stipriai sudarkytus mirusiųjų veidus, kitas kūno dalis, taip artimiesiems padedamama nustatyti mirusiojo tapatybę. [...] Lietuvoje iki šiol mirusiųjų kūnų paruošėjo (tanatopraktiko) profesija nėra teisiškai apibrėžta.
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)