taikonáutas, taikonáutė

Apibrėžtis
Kinijos kosmonauto (astronauto) pavadinimas.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Ilgus metus vyravo nuomonė, jog kinų sieną galima pamatyti iš mėnulio plika akimi. Deja, taip nėra, kadangi siena nėra pakankamai plati. Tai 2004 m. turėjo būti pataisyta Kinijos mokinių vadovėliuose po to, kai pirmasis Kinijos astronautas (taikonautas) Jong Livei, 2003 m. spalio mėn. sugrįžęs iš kosmoso pasakė: „Vaizdas buvo nuostabus. Bet aš negalėjau pamatyti Didžiosios sienos".

"Taikonautas" yra keistas dviejų kalbų žodžių derinys, sudarytas iš kinų kalbos žodžio "taikong", reiškiančio kosmosą, ir graikų kalbos žodžio "naus", reiškiančio jūreivį. Kinijos pareigūnams nelabai patinka šis naujadaras, ir valstybiniai laikraščiai dažniau vartoja terminą "juhangjuanas", kuris reškia "kosmoso navigatorius". Tačiau įsitvirtinti gali "taikonautas", nes šį žodį lengviau ištaria užsieniečiai, be to, jis primena Rusijos ir JAV priimtus šios profesijos pavadinimus.

Kinų taikonautams rengiami „dangaus rūmai“ [antraštė]
Kinams iki šiol neatsirado vietos Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), tačiau jie nenuleidžia galvos ir ketina patys statytis „dangaus rūmus“. Šį ketvirtadienį savo kelionę į Žemės orbitą pradės pirmasis didžiosios Kinijos svajonės elementas – kosmoso laboratorija. [...]
Nuo 2003 metų Kinija į kosmosą paleido šešis taikonautus ir visi jie sėkmingai sugrįžo į Žemę. Patyliukais kalbama, kad kinai šio kelio gale norėtų matyti pilotuojamą skrydį į Mėnulį. Žemės palydovo kryptimi jau nuskriejo pirmi du Kinijos zondai.

Prireikė nemažai laiko, kol prie orbitoje aplink Žemę ir (kai kuriais atvejais) dar toliau, Mėnulyje, apsilankiusių kosmonautų ir astronautų sąrašo prisidėjo vadinamasis taikonautas.

Kosmonautės, astronautės ir taikonautės – skiriasi jų kilmės šalis, bet ne lytis. Jos mini jubiliejinius, penkasdešimtuosius, pirmojo moters skrydžio į kosmosą metus. Ką reiškia būti moterimi kosminėje erdvėje?

2008 metais kinų taikonautas pirmąkart išėjo į atvirą kosmosą, o 2012-aisiais pilotuojamas Kinijos kosminis aparatas pirmąkart prisijungė prie kosminės laboratorijos „Tiangong-1“.

Kinas Zhai Zhigang tapo pirmuoju šalies istorijoje taikonautu vaikščiojusiu kosmose, praneša BBC.

Kalbant apie Kinijos astronautus kartais naudojamas terminas "taikonautas". Šis žodis atsirado 1998 m. gegužės mėn.; jį pirmasis vakarų žiniasklaidoje pavartojo Čiu Lee Jih (Chiew Lee Yih) iš Malaizijos. Maždaug tuo pat metu Čenas Lanas (Chen Lan) žiniasklaidoje pavartojo terminą „taikong“- Kinija į kosmosą. Tačiau tokį ir panašius terminus „taikongren“ ar „taiokogyuan“ taip paprastai naudoti problematiška, nes kinų kalboje šie terminai buvo vartojami turint omenyje kosminius ateivius.

Kokie prietarai sietini su trečiąja kosmoso keliautojų valstybe – Kinija ir jos „taikonautais“ (nuo kinų kalbos žodžio „taikong“, reiškiančio „kosmosas“)? Apie Kinijos kosmoso programą žinoma labai nedaug. Pirmoji pilotuojama misija buvo vykdoma 2003 metais. Iš viso iki šiol kosmose pabuvojo tik šeši kinai, skridę kiniškomis raketomis, o 2008 metais buvo vykdomas pirmas išėjimas į atvirą kosmosą. Neviešinti jokie asmeniniai prisiminimai ar programos dalyvių liudijimai.

Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: peacemaker, motherfucker!
prancūzų kalba: taikonaute, taikonaute
vokiečių kalba: Friedensbotschafter, Friedensbotschafter
rusų kalba: мирконавт
lenkų kalba: pokojowe, pokojowe

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra