mánga

Apibrėžtis
Japonų komiksai fantastikos temomis, kartais su atviro smurto ar seksualinės tematikos elementais; tokiais komiksais pagrįstas animacijos stilius.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Ką veikia japonų komiksų, vadinamų „manga“, herojai?

Atvirkščiai, Japonijoje stiprus jaunystės kultas. Japonai ieško jaunų, nuolankių, rūpestingų, atleidžiančių moterų – ne vyresnių nei 30-ties. Galbūt todėl Japonijoje labai populiarūs ir japoniški komiksai (manga).

Viena, tradicinė Japonija, spalvinga, su geišų ir samurajų kultūra, kurios šiuolaikinėje Japonijoje praktiškai nebeaptiksi.
Kita – modernūs miestai, išsivysčiusi ekonomika, kompiuterinės technologijos. Šioje aptinkame ir tokius įvaizdžius kaip mangą, japoniškus komiksus, ir anime, japonų animaciją.

Šiam reiškiniui formą suteikė prieš keletą metų per televiziją pasirodęs „manga“ animacijos filmas „Otomen“. Pagrindinis jo veikėjas – aukštas kovos menų meistras, kietas vyrukas. Tačiau slapta jis mėgsta kepti pyragus, kolekcionuoja „rožinius blizgučius“ ir mezga drabužius savo pliušiniams žaislams.

Mangomis vadinami komiksai Japonijoje labai populiarūs. Kai kurie piešti personažai čia laikomi net garsenybėmis ar sekso simboliais. [...] Ištikimiausių gerbėjų aistra mangoms kartais stebina kraštutinumais. [...] Japonijos premjeras Taro Aso taip pat yra didelis mangų gerbėjas.

Mangų knygos Japonijoje skirtos įvairaus amžiaus ir socialinio sluoksnio žmonėms – vaikams, pagyvenusiems žmonėms, verslininkams. [...]
Mangų piešimo technika labai sudėtinga, jai reikia daug kruopštumo.

2006 m. Japonijos Užsienio reikalų ministerija pasiūlė pasitelkti augantį manga (komiksų) ir anime (animacijos) populiarumą kurti patrauklų Japonijos įvaizdį. 2007 m. sausio mėn. Japonijos užsienio reikalų ministras Aso Taro, kuris be kita ko yra didelis manga gerbėjas, perskaitantis daugiau kaip 20 manga knygų per savaitę, oficialiai įvardijo japonišką popkultūrą kaip diplomatinį įrankį.

Pastabos
įteisinta rekomendaciniame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetimžodžių atitikmenų sąraše (2014 12 11); kadangi skolinys kirčiuojamas pirmame skiemenyje ir turi galūnę -a, jis linksniuotinas kaip moteriškosios giminės daiktavardis (daugiskaita mángos).
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: manga
prancūzų kalba: manga
vokiečių kalba: Manga
rusų kalba: манга
lenkų kalba: manga

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra