kriptovaliutà

Apibrėžtis
Fizinės išraiškos neturinti (internete generuojama ir funkcionuojanti) valiuta.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Bitkoinai nėra vienintelė virtuali valiuta, kuri keičia mokėjimo už prekes būdą. Dvi naujos kriptovaliutos yra skirtos pirkti narkotikus – legalius ar nelegalius – ir suteikia naujų alternatyvų legaliai veikiantiems verslininkams, tiek ir nelegalių internetinių platformų savininkams. [...]
„Mes esame blogieji kriptovaliutų berniukai, – „Huffington Post“ cituoja „Dopey“ – niekuomet neskatinčiau su šia valiuta pirkti nelegalių narkotikų ar kitų nelegalių prekių.

Aukcioną organizuojanti bendrovė „Ernst & Young“ nurodo, kad bitkoinai buvo „konfiskuoti, nes naudoti nelegalioje veikloje“, tačiau daugiau informacijos apie šią veiklą nepateikė. Vienas iš ekspertų nurodė, kad pareigūnai pasirinko „saugų“ laikotarpį kriptovaliutai parduoti.

Kitų metų balandžio mėnesį į Lietuvos sostinę rinksis inovacijoms neabejingi verslo bei valdžios atstovai, investuotojai ir startuoliai iš viso pasaulio. Vilniuje vyks didžiausia Baltijos šalyse skaitmeninės kriptovaliutos konferencija „The Bitcoin Conference“.

Kriptovaliuta, paprastai kalbant, yra internetinis atsiskaitymo vienetas. Tokia valiuta neturi fizinės išraiškos, yra perduodama internetu, laikoma skaitmeniniu būdu ir generuojama pačių vartotojų. [...] Valiuta auga pagal nustatytą algoritmą arba tai, kiek patys vartotojai tam skiria resursų. Todėl vienai institucijai ar individui realiai neįmanoma kriptovaliutos kiekio padidinti arba sumažinti labai staigiai. Valiuta yra skaitmeninė, o perdavimas vyksta internetu. Todėl kriptovaliutos dažnai garantuoja aukštesnio ar žemesnio laipsnio anonimiškumą. Tiek pirkėjas, tiek pardavėjas nei patys žino, nei gali išsiaiškinti, koks realus asmuo yra jų klientas.

Sukčiai bandė užkrėsti dešimtis tūkstančių kompiuterių 108 šalyse. Daugiausia vartotojų nukentėjo Nyderlanduose, Vokietijoje, JAV, Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Mažiausiai 1500 kompiuterių su „Windows“ programa buvo užblokuoti reikalavimu sumokėti išpirką kriptovaliuta „Bitcoin“ už prieigos prie duomenų atkūrimą.

Sprendimas prilyginti kriptovaliutas tradicinei valiutai, o prekybą šiomis valiutomis – finansinėms operacijoms nėra netikėtas. Prekybos virtualiomis valiutomis centru siekianti tapti Jungtinė Karalystė jau iki ESTT sprendimo laikėsi tokios pozicijos.
Pažymėtina ir tai, kad Jungtinėje Karalystėje kriptovaliutų reguliavimas bei šio sektoriaus sprendiniai yra kompleksiniai. Pavyzdžiui, dar šių metų pavasarį buvo priimtas sprendimas, kuriuo kriptovaliutų keityklos buvo įpareigotos laikytis pinigų plovimo prevencijos reikalavimų, kaip ir kiti finansų rinkos dalyviai.

Nors virtualių kriptovaliutų nuo bitkoino pasirodymo 2009 metais atsirado kone devyniasdešimt, tik keletas jų susilaukė didesnio vartotojų dėmesio. Populiariausia jų išlieka bitkoinas, kartais vadinamas virtualių kriptovaliutų auksu.

Bitkoinų troškulys ir pabrangęs „kasimas“ šokdina kriptovaliutą [antraštė]
Centriniams bankams nepavaldžios kriptovaliutos – bitkoino kaina nemačiomis šoktelėjo iki aukščiausio lygio per beveik dvejus metus, kai rinkoje susiformavo mažiausiai trys brangimą skatinančios aplinkybės.

„Piniginiams surogatams, tarp jų ir kriptovaliutoms, nėra taikomas finansinis aprūpinimas ir juridiniai įsipareigojimai, - teigia ekonomikos plėtros ministro pavaduotoja Jelena Laškina. - Jų operacijų pobūdis yra spekuliacinis, šios vykdomos vadinamosiose „virtualiosiose biržose", be to, dažnai kyla jų kurso šokčiojimų grėsmė".

Mokėjimai atliekami naudojant decentralizuotas ir palyginti sunkiai atsekamas kriptovaliutas, kaip bitkoinai ir laitkoinai. Be to, rinkos dalyviai bendrauja užšifruota kalba.

Siekiant nuslėpti tiek sandorius, tiek fizinę serverių buvimo vietą, taikomos įvairios strateginės priemonės, pvz., naudojamasi anonimizavimo paslaugomis, kaip antai daugiasluoksniu maršrutų parinktuvu (angl. the Onion Router, Tor), kuris paslepia kompiuterio IP adresą, mokėjimai atliekami naudojant decentralizuotas ir palyginti sunkiai atsekamas kriptovaliutas, kaip antai bitkoinus ir laitkoinus (angl. litecoin), be to, rinkos dalyviai bendrauja užšifruota kalba.

Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: cryptocurrency
prancūzų kalba: cryptomonnaies
vokiečių kalba: Kryptowährung
rusų kalba: криптовалюта
lenkų kalba: waluta kryptoniczna

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra