influeñceris, influeñcerė

Apibrėžtis
Rinkodaroje veikiantis asmuo, savo žinomumu darantis poveikį pirkėjų pasirinkimui; žinomas asmuo, nuomonės formuotojas, dažnai išnaudojamas kieno nors idėjų sklaidai, ypač socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Juk kas gi yra infliuenceris? Kokius produktus jis gamina, kokią pridėtinę vertę sukuria?
Jis gyvena iš to, kad, piktnaudžiaudamas savo gerbėjų ir sekėjų palankumu, reklamuoja jiems prekes ir paslaugas, kurias girti jam užsako korporacijos, liekančios šešėlyje. Įsijautęs į visuomenės „nuomonės lyderio“ vaidmenį jis taip pat gali sau leisti mokinti ir gėdinti, tyčiotis ir persekioti kitaminčius, o jį sekančių avinukų banda juk vis tiek apkerėta krizens ir plos, kad ir ką jis bedarytų ar besakytų, reikalui iškilus ragiukais užbadydama ir kanopėlėm užtrypdama visus, kas tik išdrįsta pareikšti kritiką ar bent kokį nepasitenkinimą esama neofeodaline tvarka.

Kai kurie yra tikintys influencerių universalumu ir, nors jie siūlo pakankamai adekvatų atlygį, man tenka jiems atsakyti neigiamai, nes aš tikrai nematau, kad aš galiu organiškai prisidėti prie jų keliamų tikslų. Tuomet rezultatas bus toks, kad aš būsiu kažkiek to savo žinomumo, kuris nėra begalinis iššaudęs, o klientas bus nusivylęs. Galiausiai tai labai numuš mano visų ateities sandorių vertę, todėl kad aš būsiu pradėtas vertinti kaip neefektyvus sprendimas: pinigai išleisti ir niekas neįvyko. [...]
Yra kiti, kurie, deja, vis dar mato influencerius kaip pigią alternatyvą tradiciniam kontaktui su vartotoju: tai yra kontaktui per televiziją, radiją, internetą, lauko reklamą ir tt. Jie įsivaizduoja, kad mes galime pasiekti tą patį rezultatą, tik žymiai pigiau. [...]
Rinkodaros sprendimai per influencerius pas mus vis dar matomi kaip inovacija. Jei kažkas nusiperka reklamą radijuje ar televizijoje, vadovas tikrai nepasikvies klausti, ką tu čia padarei. Bet jei yra eilutė influenceriams, iškart kyla klausimų: gal čia tavo draugas, ar tau asmeniškai patinka, bet gal mūsų vartotojui nepatiks.

Viešojoje erdvėje vis labiau įsitvirtinanti influencerio sąvoka dažnai sutinkama su daugiau ar mažiau nutylėtu kritiškumu arba tiesiog abejingumu. Tuo pat metu ji aktyviai skleidžiasi, plėtojasi ir yra naudojama socialiniuose tinkluose bei akylai jų tendencijas sekančioje ir visada išnaudoti pasiruošusioje reklamos rinkoje.Ši sąvoka vis labiau legitimizuojama ir dažnai pateikiama kaip socialinės ar asmeninės sėkmės pavyzdys. Nenuostabu, kad atsiranda pakankama tokio sėkmės vaizdinio auditorija, kurią galima paversti neblogai mokančiais mokymų, seminarų, webinarų lankytojais, ar, minėtuoju atveju, vaikų stovyklos dalyviais. Auditorija, mano galva, perkanti ne žinias, o sėkmės vaizdinį.

Micro – influenceriai“, arba kitaip sakant, žmonės, besidomintys konkrečia sritimi ar keliomis sritimis, galintys išbandyti produktus, bei tuo atveju, jei produktas patiko, parekomenduoti jį savo sekėjams. Lyginant juos su įžymiais žmonėmis, šie turi mažiau sekėjų (<100 tūkst.), tačiau jų kuriamas turinys gali pasiekti net 60% didesnį įsitraukimą. Pagal „Go2 Experticity“ tyrimo rezultatus, „micro-influenceriai“ sukuria 22,2 kartus daugiau pardavimų konversijų. Verta paminėti, jog toks turinys yra ypač autentiškas ir nepriimamas kaip tiesioginė reklama. „Micro-influencerių“ rinkodaros būdas gali padėti sustiprinti vartotojų pasitikėjimą prekiniu ženklu, pirkėjų lojalumą bei padidinti pardavimus.

Meno pasaulio influencerio žinutė [antraštė]
Viena ryškiausių XX a. meno vadybos žvaigždžių Leo Castelli niekada nestudijavo modernaus meno rinkos subtilybių, tačiau tapo įtakingiausiu jos formuotoju. Su jo vardu siejamas JAV meno pakilimas, abstraktaus ekspresionizmo, poparto, minimalizmo ir konceptualizmo įsigalėjimas.

Influenceriai“: neišvengiama kasdienybė, ar greit praeisianti mada? [antraštė]
Kalbėti apie rinkodaros tendencijas ir apsieiti nepaminėjus termino „influenceriai“ pastaraisiais metais tapo kone neįmanoma. Vis daugiau prekės ženklų dirba su „influenceriais“, steigiasi specialiai tam skirtos agentūros, patys „influenceriai“ vis geriau išmoksta parduoti savo paslaugas, tačiau pasigirsta ir abejonių, ar ši situacija gali ilgai tęstis.

Tai, ko dar neįgarsino infliuenceriai, galėtų skambėti maždaug taip: mums nusispjauti į ekspertus, mums nusispjauti į literatūrinius kriterijus, mums nusipjauti į procesus, visais laikais formavusius ir tebeformuojančius literatūros veidą; mums nusipjaut, todėl nuo šiol ne literatūra bus kokios nors vertės, bet kažkas, galingesnis ir labiau išmanantis šiuolaikybę, kaip jis sudaryta, kokias hifais maitinasi, nuleis literatūrai vertę kaip deus ex machina. [...]
Štai ką, mielieji, mums norėjo pasakyti vadinamieji infliuenceriai, internetų „skaitytojai“ ir, – kaipgi be jų, – leidėjai, viešame laiške išsakę alternatyvaus, nuo kritikų nebepriklausančio „skaitytojų penketuko“ poreikį.

I.Šimonytė patikino, jog skiepysis nuo COVID-19, kai tik turės galimybę. Tai esą galės būti įrodymas, jog vakcina – saugi.
„Jokių privilegijų man niekada nereikėjo ir privilegijos skiepytis nereikėtų, bet jeigu žmonės, kurie yra visuomenei žinomi, ir tai ne tik aš, ir kiti žmonės, kurių žodis yra girdimas – vadinamieji influenceriai, meno, mokslo žmonės, žymūs medikai sutiktų sukelti bangą, manau, kad tai tikrai būtų labai gerai“, – komentavo premjerė.

Agnė Jagelavičiūtė giria geras tarpusavio skolinimosi platformos kreditų sąlygas, Natalija Bunkė dėkoja už skanius keksiukus jos sūnaus gimtadienio šventei, Indrė Stonkuvienė džiūgauja pagaliau radusi tinkamą avalynę ir net siūlo sekėjams pasinaudoti nuolaidų kodu – panašių pavyzdžių feisbuke daugybė. Galbūt kartais tai – tikrai nuoširdus noras pasidalyti savo rekomendacijomis. Kitais atvejais tai gali būti, pavyzdžiui, noras padėti verslą vystantiems draugams ar šeimos nariams. Bet vis dažniau tai tiesiog elementari reklama, už kurią socialinių tinklų žvaigždėms, vadinamiems influenceriams, atsiskaitoma nemenkomis sumomis.

Dar: laikas atsisakyti tų, atsiprašant, „infliuencerių“. Gal įtakotojas, gal nuomonės formuotojas, gal tuštukas, gal plepėtojas, gal dar kaip? Jei būtų kalbininkai Lietuvoje, jie pasiūlytų, kaip tuos vadinti. Jei būtų...

[...] socialinių tinklų nuomonių lyderių rinkodara (angl. Influencer marketing) atvėrė naujas ir kol kas nelabai ribotas galimybes daryti tiesioginę įtaką vartotojo sprendimams ir pirkimo įpročiams per socialinių tinklų nuomonių formuotojus. [...]
Skirtingas sritis atstovaujančių „influencerių“ įkainių lygis pasaulyje skiriasi neženkliai. Pavyzdžiui, gyvenimo būdo, moterų mados, vyrų mados, grožio sričių atstovų įkainiai beveik vienodi ir kiek žemesni nei tėvystės, maisto, sporto ir fotografijos socialinių tinklų nuomonių lyderių (Revfluence, 2017). Aiškiai pastebima tendencija, kad kuo daugiau influencerių atstovaujančių tą pačią sritį, tuo kainos konkurencingesnės.

1929 m. E. Bernaysas įtikino keletą jaunų Niujorko debiutančių – sektinų pavyzdžių, dabar jas vadintume influencerėmis, kad visuomenės draudimas rūkyti varžo moterų laivę ir nepriklausomybę.

Šeštadienio vakarą popiežius Pranciškus socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalijo žinute, kurioje teigia, kad Mergelė Marija buvo pirmoji pasaulio influencerė.
„Ištarusi „taip“, Marija tapo įtakingiausia moterimi žmonijos istorijoje. Be jokių socialinių tinklų, jinai tapo pirmąja influencere – Dievo influencere“, – rašė katalikų bažnyčios galva.

Visiškai neseku jokių blogerių, fluencerių ir pan., kadangi ten vien pirkta reklama ir jokio objektyvumo. Ir iš principo neperku tų kišamų produktų, nes tai visiškai fake.

Pastabos
vartosenoje fiksuotas lietuviškas šios svetimybės atitikmuo įtakdarys.
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: influencer, influencere
prancūzų kalba: influenceris, influencere
vokiečių kalba: Influencer, Influencer
rusų kalba: инфлюэнцер, инфлюэнцер
lenkų kalba: influencera, influencere

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra