gū̃glinti, gùglina, gùglino

Apibrėžtis
Naudotis (ieškoti informacijos) interneto paieškos įrankiu „Google“.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Aš „gūglinu“, tu „gūglini“... [antraštė]
Šiandien „gūglinti“ yra tapęs kone bendriniu žodžiu, reiškiančiu informacijos paiešką internete. [...] „Google“ akiniai taip pat suteikia galimybę naudotis internetine paieškos sistema ir „gūglinti“ frazes anglų kalba.

Ir čia esminis skirtumas, nes gūglinti apie jūs turi teisę kiekvienas prašalaitis, nekalbant jau apie saugumiečius ar mokesčių inspektorius.

Į akis krenta kas kita – pastarųjų metų informacijos kokybės smukimas. Tai, jog šiandien Lietuvoje dažniausiai klesti „gūglinamoji žurnalistika“ ir „feisbukiniai žurnalistiniai tyrimai“ yra ne kas kita, kaip profesinių standartų nuosmukis.

Vieną iš neįprastų paieškos užklausų M.Ashworth kompiuteryje pastebėjo jos anūkas Benas Johnas. „Atidariau močiutės nešiojamąjį kompiuterį ir pastebėjau, kad kai ji kažką „gūglina“, visada prirašo „prašau“ ir „ačiū“. Negaliu nustoti juoktis“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė B.Johnas. Jis taip pat įkėlė tai įrodančią nuotrauką – jo močiutė „Google“ mandagiai prašė išversti romėnišką skaičių MCMXCVIII (jai rūpėjo sužinoti vienos per TV rodytos laidos sukūrimo metus).

Prieš 20 metų paleista „Google“ paieška iš tiesiog patogesnio būdo naršyti internete peraugo į tokį kasdienišką skaitmeninį įrankį, kad iš jo pavadinimo buvo sudarytas veiksmažodis (guglinti).

Šiandien „Google“ nėra dėl ko nerimauti. Dauguma vartotojų ir toliau nerūpestingai guglina. Kompanija sulaukia ieškinių, bet šie veikiau sukelia įkyrių nepatogumų, o ne realių grėsmių.

– Jos kompiuteris neapsaugotas slaptažodžiu, bet ir ten nieko ypatingo neaptikome, – toliau kalbėjo Tordas. – Sąrašas atskleidžia, kad daugiausia ji žiūri žinias ir guglina.

Pamiršti prekės ženklai, kuriuos prieš 15 metų „gūglindavome“ dažniausiai [antraštė]

Pastabos
vartosenoje svyruoja šio žodžio rašyba; pagal galiojančias taisykles rašytina trumpoji u, nors tai neatitinka šio skolinio šaknies tarimo anglų kalboje su ilguoju balsiu ū.
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: gurgling, gurgling, gugling
prancūzų kalba: tubercules, tubercules, tubercules
vokiečių kalba: Guglyn, Guglyn, Guglyn
rusų kalba: лежать, гуглина, гуслин
lenkų kalba: gładka, gładka, gładka

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra