frigãnas, frigãnė

Apibrėžtis
Antivartotojiško gyvenimo būdo šalininkas.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Aplink jį telktųsi vegetariški – veganiški – raw restoranai, biodinaminių ir natūralistiniuose ūkiuose išaugintų produktų parduotuvėlės, ūkininkų turgeliai, veiktų ekologinės manufaktūros, gintaro terapijos kabinetai, čia pat stovėtų specialūs konteineriai, pritaikyti patogiai raustis friganams.

Tuo tarpu aktorė Dakota Fanning dukros Merės charakteryje išryškina kitokias savybes: ji labai kategoriška, nepripažįsta ,,kapitalistinio gyvenimo būdo“. Tiki, kad amerikietiška svajonė – smegenų plovimas. Yra veganė, friganė ir yra prieš viską, kas susiję su moderniu pasauliu: prieš pinigus, samdomą darbą, mėsos valgymą, vartotojiškumą. Dalyvaudama protestuose prieš karą, jaučiasi žymiai geresnė už savo tėvus, smerkia juos už turimą verslą.

Tarp „friganų“ egzistuoja ir tam tikras „Garbės kodeksas“, pastebimas draugiškumas bei bendruomeniškumas: jei sėdėdamas prie konteinerio ir dėliodamas bei rūšiuodamas atrastus daiktai pamatai, kad turi galybę obuolių, kurių visų tikrai neprireiks, o kitas turi per daug apelsinų, gali drąsiai paklausti: „Gal nori keistis?“ [...] Be to, atradęs vietą ir pasiėmęs tau reikalingus daiktus, privalai viską sutvarkyti, vietą palikti tokią, kokią norėtumei ją pats atrasti, to paprasčiausiai reikalauja elementari pagarba. Iš tiesų tai veikia.

Friganai siekia išgyventi, pirkdami kuo mažiau ir tik tai, ko negali rasti konteineriuose. [...]
Anot friganų, šiuolaikinė vartotojiška visuomenė vertina tik nuosavybę ir prekes puola pirkti, vos tik produktas pradedamas reklamuoti, o seni, bet geri ir vartojimui tinkami daiktai bei maistas, keliauja į konteinerius. [...]
Prisiekę friganai nė neturi savo būsto – vis dažniau jie renkasi „skoterio“ gyvenimą ir namų jaukumą iškeičia į apgriuvusių ir restauruoti nebetinkamų namų šaltį. [...]
Friganui darbas – laisvės suvaržymas, stresas, nuobodulys, monotonija, grėsmė fizinei ir psichinei sveikatai. Per daug laiko gyvenime skiriama sąskaitų apmokėjimui, apsipirkinėjimui.

Friganai – žmonės, savo gyvensenai pasitelkiantys alternatyvias strategijas, kurių esmė – ribotas dalyvavimas įprastinėje ekonomikoje ir minimalus išteklių suvartojimas. Friganai skatina bendruomeniškumą, visuomeniškumą, laisvę, bendradarbiavimą ir dalijimąsi gerove – priešingai nei visuomeninės normos, kurios remiasi materializmu, moraline apatija, konkurencija, konformizmu ir godumu. [...]
Žodis „friganas“ (freegan) kilęs iš žodžių „free“ (laisvas) ir „vegan“. [...] Friganai pripažįsta, kad kompleksinėje, pramoninėje, masinės gamybos ekonomikoje, kurios variklis – pelnas, žmogaus, gyvūnų ir žemės žalojimas visokiais lygmenimis sudaro visokios gamybos (nuo žaliavos įsigijimo iki gamybos ir transportavimo) pagrindą ir todėl su tuo susiję visi parduodami produktai.

Vakaruose šiuo metu vis labiau plinta judėjimas, protestuojantis prieš maisto ir kitų žemės išteklių švaistymą. Jo pasekėjai vadina save friganais (žodis kildinamas iš angliškų žodžių free „nemokamas“ ir vegan „žaliavalgis“ ar gain „nemokamai gauti“) ir siekia sumažinti savo kasdienį vartojimą bei kartu mažiau kenkti aplinkai. [...]
Vakaruose vadinamieji friganai ir parduotuvių savininkai kariauja nematomą karą: jei trūksta išmetamo maisto, jie parduotuvėse gadina pakuotes – pagal Europos Sąjungos reikalavimus, maisto produktai, kurių pakuotės yra pažeistos, turi būti išmetami.

Tokia veikla paprastai siejama su žemo socialinio sluoksnio atstovais, tačiau iš tiesų tuo užsiima ir daugybė įvairiausias pareigas užimančių žmonių, save vadinančių freegan (fryganais, – delfi red. past.). Pastarieji tai daro ne dėl pinigų stygiaus, o kovodami prieš vartotojiškos visuomenės problemas ir remdami įvairius ekologinius judėjimus. Apie fryganę Švedijoje GRYNAS.lt jau yra rašęs. Ar toks judėjimas įmanomas Lietuvoje?
Fryganai stengiasi pirkti kuo mažiau naujų daiktų. Prireikus naujos kėdės ar stalo jie suka pasižvalgyti konteinerių link, o ne lekia į artimiausią baldų saloną. Taip pat elgiamasi ir prireikus maisto. Jo fryganai dažniausiai ieško didelių prekybos centrų konteineriuose, kuriuose kaupiasi didžiausi vartoti tinkamo maisto lobynai.

Fryganės išpažintis: džiaugiuosi išsivadavusi iš lietuviško „kąžmonėspasakys“ sindromo [antraštė]
Nors daugelis, ko gero, būtų linkę tai vadinti parazitavimu (juk tikri fryganai nedirba ir nemoka mokesčių), vis tik aš manau, jog teisingiau būtų juos laikyti geraisiais miestų sanitarais, kurie bent nedidele dalimi sumažina baisius iššvaistomo maisto ir kitų produktų kiekius.

Friganai
JŲ KREDO: „KAM PIRKTI, JEI GALI¬MA GAUTI NEMOKAMAI?“ [...]
Friganai siekia būti laisvi nuo vartojimo, stengiasi pirkti kiek įmanoma mažiau maisto, drabužių, buities reikmenų.

Vienas iš Bristolio kavinės vadovų yra Samas Josephas, kuris pats pastaruosius trejus metus gyvena iš maisto produktų, rastų prekybos centrų šiukšliadėžėse (yra fryganas).

Fotoreportažas iš friganių gyvenimo: šiukšlių konteineriai, pilni gardumynų [antraštė]
Vankuveryje gyvenančios friganės paprastai rausiasi šiukšlių konteineriuose, stovinčiuose prie maisto parduotuvių ir maitinimo įstaigų. Ir niekada nesiskundžia, kad neturi, ko valgyti. Jos nori atkreipti dėmesį į tai, kaip yra švaistomas maistas.

Pastabos
skolinys įteisintas rekomendaciniame Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetimžodžių atitikmenų sąraše (2010 10 28).
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: frigan, frigan!
prancūzų kalba: frigan, frigane
vokiečių kalba: Frigans, Frigane
rusų kalba: фриган
lenkų kalba: frigan, frigan

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra