esprèsas
Po to patiekiami sūriai, vaisiai, desertas, espresso kava (tik tokią pripažįsta italai) [...].
Bartolomeo prašymu barmenas padengia dviem geriausią savo stalą ir jo viduryje pamerkia frezijas, o tada iš nuobodulio klausinėja visokiausių mažmožių – bando prablaškyti klientą nuo streso, kurį žmonės paprastai jaučia prieš susitikimus su moterimis. Bartolomeo išgeria puodelį espresso.
Gimdyvės padėjėja pastatė stiklinę ir pažvelgė į Oskarą, kuris nugara atsirėmęs į virtuvės stalą gėrė espresą.
Testų metu kiekvienas jų gėrė trigubos „espresso“ kavos, trigubos „espresso“ kavos be kofeino, gavo intraveninę kofeino injekciją ir fiziologinio tirpalo injekciją [...].
Kadangi turėjau labai mažai laiko, padariau tai, ką visada darau Romoje: įlekiu į barą, išberiu dviem žodžiais pageidavimą –„un espresso per favore“ (it. espreso, prašome), porą minučių stovėdamas palaukiu, porą minučių vėlgi stovėdamas džiaugiuosi espreso aromatu ir skoniu ir „via“– lauk.
Anot kūrėjo, jo espresso – tai „kava, pagaminta tokiomis sąlygomis: 10 atmosferų slėgyje kavos pupeles užplikius 86 laipsnių temperatūros vandeniu, gimsta nepaprastai aromatingas gėrimas“.
Vis susilaukiu pasiūlymų sudaryti skilčių ar šiaip publicistikos rinkinį ir visada sakau „ne“ – mano galva, publicistikos tekstai, jei jie greiti, aktualūs, su pirštu ant pulso, tai jie – kaip espresso puodelis. Įkalei-perskaitei, gavai dozę energijos-polemikos, ir – pamiršai.
Turkijos ekonomika klesti, kavinių darbuotojai tingi, tad masiškai perkama aparatūra, varvinanti įprastą espresą ir kapučiną.
Kava galima mėgautis įvairiai, bet būtent Italijoje jos plikymo procesas ištobulintas tiek, kad išgėrę puodelį espreso pajustumėte nepakartojamą kavos skonį ir kvapą. Ši koncentruota kavos rūšis viso pasaulio ekspertų ir kavos mėgėjų pripažinta gryniausia.
Iš pradžių espreso kavos gaminimo procesas buvo itin sudėtingas, jam naudoti suslėgti garai ir skrudintos kavos pupelės. Pirmieji espreso gaminimo aparatai buvo pavojingi naudoti, be to, jie buvo gremėzdiški – galėjo užimti visą kambarį! Vėliau atsirado kavinių, kuriose žmonės galėjo pasimėgauti espresu, pagamintu naudojant specializuotus aparatus, o dirbti su tais aparatais galėjo tik išmokyti barmenai.
„Kad, espreso kavoje itin daug kofeino, tėra mitas. Jei lygintume standartinio espresso puodelio kavos kiekį su standartiniu juodos kavos puodeliu, kofeino espreso puodelyje rastume nepalyginamai mažiau. Jeigu italams įprasta išgerti 10 – 12 espreso puodelių per dieną, tai išgėrus tiek pat puodelių juodos kavos greičiausiai tektų pagulėti ligoninėje“, - apie espreso kavos kultūrą pasakojo [...] tinklo „Kavos draugas“ vadovas Aurimas Vainauskas. [...]
Espreso kavos pavadinimas kildinamas iš gamybos technologijos: ruošiant kavą leidžiamas aukšto slėgio verdantis vanduo arba garai. Kava būna tarsi išspaudžiama (iš italų k. espresso – išspaustas). Ruošiant kavą būtent šiuo metodu geriausiai atskleidžiamas tikrasis kavos aromatas, kurį sudėtinga pajausti juodoje ar kitų rūšų kavoje.
Pirmasis espreso puodelis. Per kiemą bėgu pasiimti naujų laikraščių.
Jūsų espreso paviršius yra balzganas. Jis toks neturėtų būti. Kartu su šia kava padavėjas neatnešė stiklinės vandens. O turėtų atnešti arba bent pasiūlyti.
Mokslininkai apskaičiavo natūralų dažnį, dėl kurio kava puodelyje pradeda siūbuoti pirmyn ir atgal įvairių dydžių puodeliuose – nuo mažučio espresso puodelio iki milžiniškos cappucino taurės. Paaiškėjo, kad normali žmogaus eisena beveik atitinka kavos siūbavimo puodelyje dažnį, todėl kiekvienas žingsnis stiprina kavos judėjimą nuo vienos puodelio briaunos link kitos.
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)