didi̇́eji dúomenys

Apibrėžtis
Milžiniški skaitmeninių duomenų masyvai, įvairiais pjūviais analizuojami kompiuteriškai ir naudojami rinkotyroje, mokslo tyrimuose ir kitai informacijai gauti.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Didieji duomenys: kaip atspėti pirkėjo norus prieš jam paprašant [antraštė]
Lietuvoje daugiau nei prieš dešimtmetį atsiradusios lojalumo kortelės pakeitė žmonių apsipirkinėjimo įpročius. Šiuo metu juos keičia didieji duomenys (angl. big data). Šis terminas apibūdina milžiniškus duomenų masyvus, kurių pagalba surinkta informacija padeda formuoti mažmeninių tinklų rinkodarą ir pardavimo strategijas.
Dabar dažnai girdime terminą „didieji duomenys“, tačiau nesupraskite klaidingai – tai ne tik didelis duomenų kiekis, tačiau taip pat jų greitis ir įvairovė.

Didžiaisiais duomenimis ketina pasinaudoti ir inovatyvių vaistų kūrėjai. Kuriant ir tiriant naujus medikamentus jie dažniausiai atlieka klinikinius tyrimus, tačiau jie apima mažesnį skaičių žmonių nei didieji duomenys.

„Ši tyli revoliucija iš pagrindų pakeitė viską mūsų gyvenime – ir tai, kaip mes žiūrime į žvaigždes, ir tai, kaip atrodo mūsų vizitai pas gydytoją, ir tai, kaip mes kalbame vienas su kitu, – BBC teigė parodos kuratorius Sheldonas Paquinas. – Šiuolaikinį pasaulį matome sparčiai besivystantį, neatsiejamą nuo technologijų – už visa tai neišvengiamai turime būti dėkingi didiesiems duomenims.“

Didieji duomenys: kuo jie pavojingi? [antraštė]
Per pastaruosius 15 metų kone kiekvienam prieinamų skaitmeninių duomenų spektras tapo nesuvokiamai platus. Duomenis galime gauti iš interneto svetainių, socialinių tinklų, tyrimams skirtos įrangos, išmaniųjų telefonų, stebėjimo kamerų ir daugelio kitų šaltinių. Gerokai pagausėjo ir visiems šiems duomenims tvarkyti skirtų kompiuterių technologijų. Nėra abejonės, kad didieji duomenys – būtent taip vadinama kaupiamų duomenų visuma – labai reikšmingi mokslinių tyrimų, technologijų ir medicinos srityse. Tačiau jei didieji duomenys būtų naudojami ne pagal paskirtį arba jei jais būtų piktnaudžiaujama, galėtų kilti nemažų grėsmių [...].

Didžiuosiuose duomenyse ėmė skęsti kompanijos, jos nesusitvarko. Nekalbu apie vadovus, kurie turi greitai daryti sprendimus, atsižvelgiant į informacijos kiekį aplink mus. Vidutinės įmonės vadovas, toks tyrimas buvo atliktas, reikšmingą įmonei sprendimą, priima turėdamas ne daugiau kaip 50 proc. reikalingos informacijos, nes daugiau nebesugeba „apžioti“ [...].

Kitas „didžiųjų duomenų" panaudojimo būdas – taikant specialius algoritmus nustatyti, kurie vaistai geriausiai veiks tam tikriems žmonėms.
T. Jucikas sako, kad panaudojant „didžiuosius duomenis" galima sukurti stiprią virtualią Lietuvos bendruomenę, sukurti būdus žmonėms bendrauti jiems įdomiomis temomis ir taip aktyviau vienytis.

Terminą „Didieji duomenys“ pastaruosius penkerius metus galima išgirsti vis dažniau. Šis terminas reiškia ir tai, kad viskas, ką veikiame internete, palieka savo pėdsaką. Ilgą laiką niekas negalėjo sugalvoti, kokiam geram tikslui galima panaudoti šiuos duomenis. Išskyrus tuos atvejus, kai tikrindami savo „Facebook“ paskyrą išvysdavome reklamą būtent to, ko neseniai ieškojome „Google“.

BMW naudos IBM didžiųjų duomenų analitikos priemones [antraštė]

Kaunas ieško būdų, kaip panaudoti didžiųjų duomenų pranašumus [antraštė]
Didžiųjų duomenų naudojimu paremti sprendimai gali padėti organizacijoms apsisaugoti nuo sukčiavimo, klaidų, sumažinti veiklos kaštus ir pagerinti teikiamų paslaugų kokybę.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) suformavo svarbią praktiką byloje, išaiškindamas, kad vartotojų duomenys „Facebook“ gali būti naudojami asmenų kreditingumui įvertinti. Tai reikšminga naujiena visai verslo bendruomenei, kuri didžiuosius duomenis (angl. Big Data) naudoja klientų elgsenos prognozavimui, rašoma LVAT pranešime.

Pastabos
vartosenoje įsigalintis lietuviškas atitikmuo vietoj svetimybės big data.
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: big Data
prancūzų kalba: grandes données
vokiečių kalba: große Daten
rusų kalba: основные данные
lenkų kalba: duże dane

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra