atliekýnas
Europos Sąjunga skatina kuo greičiau pradėti laidoti panaudotą kurą ir kitas didelio aktyvumo atliekas giluminiuose atliekynuose. Europos Komisija šiais metais priėmė branduolinių atliekų direktyvą, reikalaujančią, kad visos šalys per keletą metų parengtų giluminių atliekynų įrengimo programas.
„Saugiausias tokių atliekų galutinio sutvarkymo būdas yra jų patalpinimas į specialius įrenginius - atliekynus. Lietuvoje tokius atliekynus planuojama įrengti įvertinus vietos sąlygas ir pažangiausius tarptautinius pavyzdžius“, - akcentavo D. Janėnas.
Branduolinės atliekos turės būti laikomos giluminiame atliekyne [antraštė]
Šiuo metu Ignalinos atominės elektrinės (Ignalinos AE) atliekos yra saugomos jos laikinose saugyklose. Ateityje jos turės būti sudėtos žemės gelmėse - giluminiame atliekyne.
Kapinynas dabar vadinamas atliekynu.
Trumpaamžių mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų dėjimas į paviršinius atliekynus yra visuotinai pripažintas ir naudojamas daugelyje valstybių. Paviršinis atliekynas – tai žemės paviršiuje įrengti gelžbetonio rūsiai, kuriuose sudėtos pakuotės su radioaktyviosiomis atliekomis, uždengti daugiasluoksniu, atspariu aplinkos poveikiui, apdangalu.
IAE: „Vilstatos“ finansinės problemos nestabdys atliekyno statybų projekto [antraštė]
Visagino statybų bendrovės „Vilstata“ finansinės problemos neturės įtakos 6,2 mln. eurų vertės labai mažo aktyvumo radioaktyviųjų atliekų atliekyno statybų projektui, tikina Ignalinos atominė elektrinė (IAE).
Vykdant ES branduolinių atliekų direktyvos nuostatas, Lietuva, kaip ir visos kitos valstybės narės, turi parengti giluminio atliekyno įrengimo programą iki 2015 metų. Geologiniai tyrinėjimai būtų šios programos pagrindas. Programoje turėtų būti išnagrinėti tokie klausimai kaip vietos giluminiam atliekynui parinkimas, jo įrengimo ir pradėjimo veikti data, techniniai sprendimai, atliekyno statybos kaina ir finansavimo galimybės. Šiuo metu Lietuvoje už atliekynų įrengimo galimybių tyrimus atsakinga RATA.
D. Janulevičiaus teigimu, svarbiausias kitas darbas yra radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekyno projekto (B25) techninio projekto suderinimas.
Tarptautiniai ekspertai vertins Lietuvos pasirengimą dėti radioaktyviąsias atliekas į paviršinį atliekyną [antraštė]
[...] Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra RATA yra įgaliota surasti radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo sprendimus. Ji jau išrinko vietą šalia uždaromos Ignalinos atominės elektrinės, kur bus įrengtas paviršinis radioaktyviųjų atliekų atliekynas su gelžbetonio rūsiais. Toks atliekynas skirtas trumpaamžėms mažai ir vidutiniškai radioaktyvioms atliekoms. Šios atliekos pavojingos išlieka 300 metų.
Šiuo atveju atliekomis laikykime atidirbta kurą, nes trumpaamžės ar vidutinio aktyvumo atliekos nėra didelė problema. Taip pat reiktų nemaišyti saugojimo saugyklose ir laidojimo kapinynuose (atliekynuose).
Beprasmiškai grėstų šimtmečius truksiantis ir brangiai ne tik pinigais kainuosiantis radioaktyvaus atliekyno saugojimas, netgi šiandien pasaulyje nesant tinkamų sąlygų, būdų ir techninių galimybių tai daryti.
Darbe aptariamos keturios vietovės Lietuvoje, preliminariais duomenimis, detalesnius tyrimus atliekynui įrengti siūloma atlikti Visagino rajone prie IAE esančioje Stabatiškės aikštelėje.
Radioaktyviųjų atliekų atliekynas (toliau – atliekynas) – radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginys, į kurį dedamos radioaktyviosios atliekos neketinant jų išimti.
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)