asmenùkė

Apibrėžtis
autoportretinė nuotrauka, dažniausiai daroma išmaniuoju telefonu ar interneto kamera ir dedama į socialinius tinklus.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Lai SELFIE tampa ASMENUKĖMIS! Garbė šiai madai, tokių intymių kadrų jokiam paparacui niekuomet nepavyktų užfiksuoti!

Stovėdavau Trumano balkone ir stebėdavau su asmenukių lazdomis pozuojančius turistus, bandančius pamatyti, kas slypi už geležinės tvoros, ir spėliojančius, kas vyksta viduje.

Asmenukė iš „Oskarų“ persiųsta daugiau nei 2,1 mln. kartų [antraštė]
Ryškiausios planetos žvaigždės neatsispyrė pagundai drauge pasidaryti asmenukę (selfie - angl.) ir kuo skubiau ją publikuoti socialiniame tinkle "Twitter".
Tiesa, sumanymas įsiamžinti kilo E. DeGeneres. Ji panoro drauge nusifotografuoti su Meryl Streep, tačiau neilgai trukus pozuoti prieš savo mobilųjį telefoną Ellen vieną po kitos ėmė kviesti visą būrį žvaigždžių.

Vadinamojoje asmenukėje (angl. selfie) E.Goulding žvelgia į šoną, o greta jos raktikaulio matyti iki šiol jos gerbėjų nepastebėta tatuiruotė.

Po to, kai per „Oskarų“ teikimo ceremoniją Ellen Degeneres, Bradley Cooperis, Bradas Pittas ir kitos žvaigždės nusifotografavo įžymybių asmenukei (angl. selfie), panašiai pasielgti nusprendė ir vienas lemūras Londono zoologijos sode.
12 metų amžiaus katininis lemūras Bekily šėrimo metu nukniaukė fotoaparatą iš vienos prižiūrėtojos ir padarė kelis autoportretus.

Lietuvių kalbininkai labai griežti. Jie kalbos savikūrą bando reguliuoti. Bet tai susireguliuoja savaime – vieni žodžiai prigyja, kiti neprigyja. Pavyzdžiui, „asmenukė“ man panaši į pusiau gyvą vertinį, o ne į žodį gimusį natūraliai. Gal dėl to kasdieninėje kalboje žmonės vartoja „selfis“, o asmenukę palieka kalbininkams ir žurnalistams. Kalbą kuria kalbėtojai. Visi mes kuriame kalbą. Nereikia to palikti žmonėms, kurie esą geriau ją išmano. Visi turi vienodas teises siūlyti, kaip pavadinti vieną ar kitą reiškinį ar daiktą.

Kas per "selfie"? Kalbajobai karstuose vartosi. Reikia naudoti žodį "asmenukė"!

Puikią dovaną mylimai moteriai krepšininkas įamžino asmenukėje.

Manoma, kad terminas „selfie“ pirmą kartą buvo panaudotas 2002 metais, tačiau pasauliniu fenomenu jis tapo tik pastaraisiais metais. Pernai šis žodis buvo įtrauktas į Oksfordo žodyną, o lietuvių kalbininkai pasiūlė vietoje jo naudoti naujadarą asmenukė.

gal tada geriau pavadinti "pačiuku"? asmenuke man skamba kaip kokia asmens tapatybes kortele.

Monika Linkytė pasinėrė į asmenukių pasaulį [antraštė]
Paaugliškas pomėgis save įsiamžinti nuotraukoje, išpopuliarėjo už Atlanto, Amerikoje. Ten jis vadinamas "selfie", tačiau portalas MIESTE siūlo tokias nuotraukas "pakrikštyti" asmenukėmis.

Įžymybės, kurios dažnai fotografuojasi – studijoje ar tiesiog darosi asmenukę, žino, koks jų veido rakursas yra pats geriausias.

Degalinėje, kur buvo ir krautuvėlė, jos susitikimas su Džefu vyko chaotiškoje aplinkoje. Darbuotojai labai susijaudino. Klientai fotografavo ją mobiliaisiais. Tabako gaminių atvežęs vyras norėjo įsiamžinti su ja asmenukėje.

Tik dabar suzinojau jog "selfie" lietuviskai yra asmenukė.. mmm, reikejo kokia anoniminuke pavadint.

Kiekviena asmenukė – tai griežta aristokratinės hierarchijos išraiška. Vienišiaus asmenukės prie paminklo ar gamtovaizdžio fone reiškia: „aš čia lankiausi, o tu – ne.“ Asmenukė yra vaizdinis gyvenimo aprašymas, e. vizitinė kortelė, socialinis laiptelis.

Rusaičių grupės "Serebro" narė Olga Seriabkina dar kartą įrodė, kad jai nėra jokių tabu. Ji paviešino nuogybes atskleidžiančią asmenukę.

Jei dar negirdėjote, „asmenukė“ – tai autoportretinė nuotrauka, dažniausiai daroma išmaniuoju telefonu ir dedama į socialinius tinklus. Naujadaro paskirtis – vartoti vietoje svetimybės selfis.
Siūlau trumpesnį žodį ir lengviau tariamą: juk tai asmeninė fotografija. Imame pirmo žodžio pradžią ir sutrumpiname antrąjį. Gauname labai trumpą ir lengvai ištariamą žodį: „asfoto“ :))))

Populiariausios JAV pokalbių laidos "The Ellen DeGeneres show" vedėja Ellen "Oskarų" ceremonijos metu sukėlė nemenką sumaištį. Ji užsigeidė įsiamžinti asmenukėje kartu su kitomis įžymybėmis.
Asmenukės - itin populiarios tarp JAV jaunuolių. Tiesa, jos ne mažiau populiarios ir Lietuvoje. Ir tai, kad asmenukėse įsiamžinama apdovanojimų metu, Lietuvoje - ne naujiena.
Sausį Lietuvoje vykusiuose grandioziniuose "M.A.M.A." apdovanojimuose asmenukėje ant pačios scenos įsiamžino ir interneto sensacija Monika Šalčiūtė!

Pastabos
žmonių sugalvotas ir greitai paplitęs naujadaras vietoj svetimybės selfis.
Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: baby!
prancūzų kalba: dans un individu
vokiečių kalba: in der Person
rusų kalba: в личном лице
lenkų kalba: osobiście

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra