advèkcinis, advèkcinė
Pagal susidarymo sąlygas rūkai yra trijų tipų – advekciniai, spinduliuotiniai ir mišrūs, tačiau visi jie susiję su garavimu, reljefu, atmosferos frontais ir pakrančių miestais (pastarieji – vietinės reikšmės rūkai).
Šį rytą rūkas gaubė daugelį šalies rajonų, tai advekcinis rūkas. Advekcinis rūkas susiformuoja virš šalto paviršiaus užslinkus šiltam orui. Kuo didesnis oro drėgnumas ir kuo labiau skiriasi oro ir žemės paviršiaus temperatūra, tuo jis intensyvesnis. Šio tipo rūkas gali apimti dideles teritorijas ir kartais neišsisklaidyti net visą dieną.
Terminės advekcinės srovės pastebimos dienomis, kai, šaltoms oro masėmis atslinkus virš šiltesnio paviršiaus, susidaro temperatūrų skirtumai. Žymiai rečiau advekcinės kylančias sroves sužadina šaltų oro masių slinkimas viršutiniuose atmosferos sluoksniuose.
O dabar įsivaizduokime, kad pradeda pūsti vėjas. Vėjo greitis beveik visada yra didesnis už advekcinio srauto judėjimo greitį, taigi aureolė nuo žmogaus kūno yra „nupučiama“. Nebelieka apsauginio šiluminio sluoksnio, ir oda visą laiką kontaktuoja su aplinkos temperatūros oru. Žodžiu būtent tada mes ir pajaučiam tikrąją oro temperatūrą, o ne atvirkščiai.
Tikslumo dėlei reikia pasakyti, kad čia neatsižvelgiama į energijos "išgaravimą" (išspinduliavimą, advekcinę pernašą ir t.t.) iš sistemos, svarbu tik tai, kad sistema neįgyja energijos iš išorės.
Meteorologijoje skiriamas radiacinis ir advekcinis rūkas. Radiacinis kyla naktį ar anksti rytą, jam palankios sąlygos yra giedras dangus, silpnas vėjas, didelė santykinė oro drėgmė. [...]
Advekcinis rūkas, kitaip negu radiacinis, gali formuotis esant debesims, net gana stipriam vėjui. Jis gali formuotis ar atslinkti bet kokiu paros metu ir tvyroti keletą dienų, apimdamas dideles teritorijas.
Advekciniam rūkui formuotis reikalinga:
1) didelė ateinančios oro masės santykinė drėgmė;
2) didelis oro masės ir veikliojo paviršiaus temperatūros skirtumas [...];
3) silpnas vėjas priežeminiame oro sluoksnyje; [...].
Pagal kilmę šalnos skirstomos į advekcines, radiacines ir mišrias (advekcines - radiacines).
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)