šitãkis
„Champs Shiitake“ – iš Japonijos kilę, vieni labiausiai pasaulyje vertinamų šitake grybai (lot. Lentinula edodes, liet. valgomasis dantenis, jap. šiitake). [...]
Subtilų, gardų, kiek karstelėjusį riešutus primenantį skonį turintys šitake grybai gali būti panaudoti labai plačiai.
Šiitake (Lentinula edodes) – maistui vartojami grybai, išsiskiriantys dideliu kiekiu įdomių mineralinių medžiagų, amino rūgščių bei vitaminų, skirtų savijautai ir sveikatai pagerinti.
Šitake grybų kapsulės Dr. Förster, 100 kaps. [reklamos antraštė]
Šalčininkėliuose pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje egzotiškų ir ekologiškų grybų šiitake (shiitake) pramoninio auginimo įmonė.
Ypatingomis gydomosiomis ir kitokiomis geromis savybėmis pasižymi shitaki grybai, pas mus atkeliavę iš Rytų šalių – Japonijos, Kinijos. Savo gimtinėje jie naudojami ne tik maistui, bet ir maisto priedams gaminti, yra pripažintas vaistas nuo priešvėžinių susirgimų.
Sriuba su antiena ir šitakio grybais.
Budos dovana – imperatoriškoji šitakė [antraštė]
Mūsų grybų karalius baravykas savo išvaizda gerokai lenkia šitakę – kinų ir japonų grybų imperatorių, augantį kolonijomis ant pūvančių lapuočių kamienų. [...] Jis vertinamas kaip ženšenis. Tačiau pastarasis auga labai lėtai, o šitakės derlių galima imti kelis kartus per metus.
Prieš 3 tūkst. metų Japonų vienuolių auginta šitakė – ne tik brangus, visame pasaulyje delikatesu vadinamas kartoko riešutų ir česnako skonio valgomasis grybas, bet geriausiai ištirtas, didžiausio poveikio antivėžinis vaistas.
Sengiri ridikų ir japoniškų shitaki grybų Lietuvoje pardavime nera, aš ir keletas mano draugų atsisiuntėme iš užsienio.
Paragaujame ir vegetariško „Šitakių burgerio“ (net mėsainiu nepavadinsi, nes juk mėsos ten nėra), 23 Lt. Čia visko labai daug – ir sojų sūrio (tofu), ir anakardžių riešutų, ir pomidorų, ir įvairių salotų, ir net keli šitakiai. Ir jūrų dumbliai.
Šitake grybą Japonijoje maistui ir ligoms gydyti vartoja daugiau nei 2000 metų. [...]
Bet gydomąsias savybes turi tik ant kaštonų augantys Šitake grybai.
Supermadingi japoniški šitakių grybai pasaulinę šlovę yra pelnę ne dėl ypatingų skoninių savybių. Grybas kaip grybas, bet mokslininkai mano, jog reguliariai valgant šitakius padaugėja leukocitų, naikinančių priešvėžines ir vėžines ląsteles. Tie, kurie negali valgyti grybų, netgi gali įsigyti šitakių tablečių.
20 a. antrojoje pusėje šitakę imta sėti į šiaudų ir pjuvenų mišinį, niekas dabar augindamas šiuos grybus Budos nebešaukia ir ore vėzdais nebemojuoja. Atsirado naujų šitakės rūšių, mokslininkai padidino jų derlingumą.
Paskutiniuoju metu lietuviai augina bei valgo Shiitake grybus, kurie taip pat gali sukelti kontaktinę dilgėlinę, alerginė reakcija gali pasireikšti vėmimu, pilvo diegliais, stemplės pažeidimu.
Tomaszas Szimanskis, "Bonduelle" kulinarijos konsultantas, naudodamas mišinį "WOK China", į kurį įeina kukurūzai, ankštiniai žirneliai, kopūstai, šitaki grybai, morkos ir paprikos, gamino lašišos patiekalą.
Prieš porą mėnesių pirmasis ir kol kas vienintelis šalyje natūralios grybininkystės ūkis „Forestvila“ pradėjo pjauti pirmąjį šitake derlių. Dveji metai – per tiek laiko ant rąstelių užaugo grybai, kuriems priskiriama gausybė ne tik maistingųjų, bet esą ir gydomųjų savybių.
Šiitake - grybai, augantys ant rąstų [antraštė]
Šiitake (shiitake) grybai Kinijoje auginami ant specialių medžių daugiau nei tūkstantį metų.
Miso sriuba su lašiša ir šitakiais (8,99 Lt) pasirodo pavyzdinė – valgiaraštis su komiksais teigia, kad „tobulo skonio“, bet aš tiesiog pasakysiu, kad labai gera: šitakių daug ir jie, nors ir kietoki, bet stipraus skonio, nepagailėta ir tofu (fermentuotos sojų varškės) gabalėlių.
Paįvairinkite valgiaraštį pačiais įdomiausiais ir sveikiausiais kitų šalių virtuvių daržovių patiekalais, pavyzdžiui, azijiečių. Didesnėse parduotuvėse rasite sojų ar bambukų ūglių, kiniškų (shiitake) grybų, jūrinių dumblių ir pan.
Buvo bandoma auginti japoniškus grybus – šitaki. Pirmas bandymas buvo Rokiškio rajone, bet nepavyko. Dabar eksperimentuojama Šalčininkuose. Sakoma, kad šitie grybai turi gydomųjų savybių ir jais galima gydyti vėžį. Tačiau juos labai sunku auginti, todėl jie brangūs ir įperkami tik turtingiems pirkėjams. Šitaki grybų kilogramas kainuoja apie 30–40 litų.
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)