šilumógrąža
Įvairiose vietose, kuriose susidaro šiluma, naudojant šilumogrąžos įrenginius susigrąžinama 60-80% šilumos energijos iš šalinamo patalpų oro, buities nuotekų ir kitų šilumą generuojančių šaltinių. [...] Nuolat vykdoma komplekso energinių ir kitų sąnaudų stebėsena suteikia galimybę panaudoti perteklinius šilumos išteklius tose komplekso vietose, kur jų trūksta – šilumogrąžos būdu susigrąžinta dalis šilumos iš šalinamo baseino oro naudojama viešbučio kambariams šildyti per vėdinimo sistemą tiekiant į patalpas labiau pašildytą orą.
Jeigu daugiabučiuose ir kituose pastatuose būtų įrengti rekuperatoriai, leidžiantys atgauti ne mažiau kaip 70 proc. šilumos, gyventojai, verslas ir valstybė kasmet sutaupytų 150-250 mln. eurų, kuriuos kainuoja švaistoma brangi šiluma. Tačiau šiuo metu naujai statomuose ar renovuojamuose statiniuose šilumogrąžos sistemos neprivalomos.
Pastatų vėdinimui naudojami energiją taupantys įrenginiai su šilumogrąža, o tiekiamo oro pašildymui naudojama grunto/vandens energija.
Renkantis priverstinį vėdinimą su šilumogrąža, svarbu atkreipti dėmesį į įrenginių šilumos perdavimo efektyvumą.
Apšiltintos išorinės savivaldybės pastato sienos, renovuotas sutapdintas stogas, apšildyta šlaitinio stogo perdanga ir renovuota šlaitinio stogo danga, pakeisti mediniai langai ir durys naujais, įrengta vėdinimo sistema su šilumogrąža pastate esančioje salėje, modernizuota šildymo ir karšto vandens tiekimo sistema.
Patalpoms šildyti reikalingas šilumos kiekis gali būti mažinamas ne tik gerinant šiluminę išorinių pastato atitvarų varžą, t. y. pastatą modernizavus, reguliuojant patalpų oro temperatūrą ir optimaliai jas vėdinant, naudojant šilumogrąžos įrenginius, kai šiltas iš patalpų išeinantis oras pašildo šviežią į patalpas tiekiamą orą, bet ir kruopščiai izoliuojant daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemas.
Ačiū už gražų lietuvišką terminą - šilumogrąžą.
Pagal projekto planą gimnazijos ir pagrindinės mokyklos pastate bus atlikti šie darbai: modernizuota šildymo ir karšto vandens sistema, pakeistos ir apšiltintos sporto salės (I a.) grindys, apšiltintos pastato išorinės sienos bei sutapdintas stogas ir trečiojo aukšto perdanga, pakeisti likę mediniai langai ir išorinės durys, modernizuota apšvietimo sistema bei renovuota mechaninė vėdinimo sistema, įrengiant šilumogrąžą.
Pagrindiniai principai, kuriais remiamasi projektuojant energetiškai efektyvius pastatus, yra pilnas jų įvilkimas į apvalkalą, sandarumas, dėl kurio būtinas dirbtinis vėdinimas arba vadinamoji rekuperacija (t. y. ventiliacija su šilumogrąža).
Rekuperacija, arba šilumogrąža – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 95% šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko orui pašildyti.
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatuKomentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)