čãtas

Apibrėžtis
Dviejų ar daugiau žmonių tikralaikis rašytinis pokalbis internetu.
Iliustracinis (-iai) pavyzdys (-žiai)

Be to, kiekvienas chatas organizuoja savo susitikimus – vadinamuosius meetus. Būtent tada anonimiški pašnekovai tampa realūs. [...] internetas tampa naujų pažįstamų susirinkimo vieta.

– Tavęs, Migle, kompiuteriai, internetas nedomina? – Ne. – O kas „čatuose“ sėdi? Turbūt ir „delfi“ žinių neskaitai?

Bendravimas chate vyksta rašant tekstą žemai esančioje eilutėje. Didžiajame lange matyti ką rašo kiti chato lankytojai. Šone esantis stulpelis su sąrašu prisijungusių vartotojų. Nori pakalbint vieną iš jų? Du kart spragteli pelytės klavišu ir atidarytame langelyje rašai tekstą. Žemiau nickų sąrašo, mažas langelis, skirtas stebėti chato būseną. Ten pamatysi kas prisijungė į chatą, kas jį paliko ar kokią kitą komandą įvykdė.

R. Žilinsko „Skype“ kontaktų sąraše – draugai iš Afrikos, Pietryčių Azijos, Lotynų Amerikos ir Europos. Internetinį bendravimą pašnekovas vadina puikiu būdu susisiekti su mylimais žmonėmis, geografiniu požiūriu esančiais labai toli, bet sako, kad jis toks nekokybiškas kaip maisto pusfabrikačiai. „Internetiniai „čatai“ niekada neatstos pokalbio akis į akį“, – įsitikinęs R. Žilinskas.

Aš darau taip-atsiverčiu History, tada spaudžiu dešinį pelės mygtuka ir pasirenku Delete This Entry. Problema ta, kad kai tas žmogus kitą dieną man parašo, išmeta
lentelę ir klausia, ar aš noriu pažiūrėti visą pilną to čiato istoriją kur kalbėjau būtent su tuo žmogumi.. Noriu, kad būtu visiškai švaru,dingtų ta istoriją visam laikui iš čiato..Ar taip įmanoma??????

„[...] Šis žaidimas – savotiška atsipalaidavimo forma. Nukeliauji į fantazijų pasaulį, pabendrauji su žmonėm – smagu. Tai savotiška čiatų forma – tavo žmogeliukas stovi kažkokiam mieste, o tu bendrauji“.

Jau senųjų Atėnų turgaus aikštė buvo pokalbių („chatų“) vieta.

Netgi „čiatuose“ ir komentaruose yra labai mažai atsiliepimo į tave, maždaug: „Taip, Jonai, po tavo eilutės aš susimąsčiau. Papasakok daugiau!“ Niekas taip nerašo. [...]
Yra du „čiatai“ Lietuvoje – darnipora.lt ir gerabusena.net – kur anapus budintys psichologai tikrai išgirsta ir atsako. O paprasti komentatoriai, tikėdamiesi, kad juos išgirs, iš esmės pasako tą pačią frazę – „aš esu protingesnis už tave“.

Psichologė Elena Gurienė įsitikinusi: ilgalaikis sėdėjimas įsikniaubus į internetinius portalus, pažinčių svetaines, skambiai jaunų žmonių vadinamus „čiatus“, jau tapo tikrų tikriausia liga.

Vidinis balsas įkyriai patarė: protingiausia būtų išgerti raminamųjų, eiti miegoti ir apie viską pagalvoti rytoj, bet flirtuodama „čate“ jaučiausi reikalinga, patraukli, o ne pavyzdinga mergaitė [...].

Vakar čate vyko ilgas pokalbis paskaitų tema. [...] Man patiko verslininko X išsisakymas mūsų čate: [...]. Štai tokie apibendrinimai po vakarykščio čato diskusijos. Mūsų svetainės čatas yra vienadienis.

Tikriausiai nevertėjo į Lietuvą vežti prieštaringai įvertinto japonų režisieriaus Hideo Nakatos psichologinio siaubo trilerio “Čiatas“. Kanuose jis pripildė sales ir sukėlė chaosą, tačiau jau po pirmojo seanso pasklido nepalankios nuomonės.

Aprašymas

Ši duomenų sankaupa rodo, kaip kinta ir atsinaujina lietuvių kalbos leksika. Čia pateikiami kalbos faktai nebūtinai yra taisyklingi ir ne visi teiktini bendrinei kalbai.

Duomenų bazė taip pat pasiekiama adresu https://ekalba.lt/naujazodziai.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: catas
prancūzų kalba: catas
vokiečių kalba: Cat
rusų kalba: катус
lenkų kalba: cat

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra