viršuti̇̀nis

Žodžio formos
Apibrėžtis
1 viršuti̇̀nis, -ė adj. (2) K, Š, DŽ, NdŽ, viršutinỹs, -ė̃ (3b) P.Skar; SD162,285,461, Q170,538, CII161, H153, Sut, SE222, M, L, LL278
1. R270, MŽ361, D.Pošk, S.Dauk, BŽ265, GTŽ, PolŽ75, ŽŪŽ68 viršuje esantis: Viršuti̇̀nė stuba KII140. Viršuti̇̀nės girnos LKAI136. Žiedvainikis dvilūpis, kuris turi… viršutinę ir apatinę lūpą LTII437. Du girnų akmenai – viršuti̇̀nis ir apatinis Dv. Viena varekui pusė – viršuti̇̀nė girna Smal. An viršuti̇̀nio akmenio geležies lankas Grv. Pumpurė invaryta viršuti̇̀nian akmenin Gdr. Virve pakelia ir nuleidžia viršuti̇̀nį girnų akmenį Lnt. Pakavok viršuti̇̀nę [girnų] pusę, kad nebūtų Vdn. Apačioj akmuo ir viršuj akmuo, ir tą viršuti̇̀nį suki [maldamas] Plvn. Apatinis i viršutinis girnų kūlis buvo lygiai, ir anuodu abudu sukos vienas į vieną pusę, antras į antrą, i trynė tus grūdus End. Tokia skylutė, kur pili, toj viršuti̇̀nėj girnoj Alz. Prikalė puodų šukių ir apatinin, ir viršuti̇̀nin [girnų akmenin] Sn. Prapiestė viršuti̇̀niam akmeny Vlkv. Tokie kantėti volai buvo, tas viršuti̇̀niasis spaus tą vidurinįjį Yl. Tada [išskalbus] kočiot, taigi kočėlas rantėtas viršuti̇̀nis Kp. Kopk an viršuti̇̀nio suolo, bus karščiau LKT370(Nmn). Mano viršuti̇̀niai [dantys] tai kaip savi, o apatiniai buvo apvilkti paskum, tai kleba Rk. Neturiu viršuti̇̀nių dantų Zt. Viršuti̇̀niai [dantys] do visi, apatinis vienas išvirto Klt. Jei vaikui pirma išdygsta viršutiniai dantys ir daugiau viršutinių būna – vaikas bus piktas Kair. Jis, vyras, niekaip viršutinių dantų neužčiaupia K.Saj. Kareivis stovėjo ant viršutinės laiptų pakopos J.Balč. Ant viršuti̇̀nės lūpos jau kalasi jam ūseliai Ėr. Galva jo bus atadengta ir apvynios viršutinę lūpą Ch3Moz13,45. Yra vandenio tai užtektinai, vienuolika bitonų įleista, o dvylikis viršuti̇̀nis Kp. Jegu nepaskandinsi [linų], tai apatiniai numirks, o viršuti̇̀niai stovės Alz. Tas viršuti̇̀nis sienojokas turia vaikščiot [spaudžiant aliejų] Alz. Jeigu bulvinių spragių prisiveisia daug, viršutiniai lapeliai būna visiškai nugraužti rš. Bei kraujų jo (avinėlio) imkite ir abudu stulpu vartų (paraštėje abejas atverijas) ir aukštojį slenksnį (paraštėje viršutinę atveriją) jais aptepkite tuosa namusa (tų namų), kur anys jį valgo BB2Moz12,7.
2. E paviršiuje esantis, paviršinis: Dabar vien viršuti̇̀nis [v]anduo [šulinyje] Švnč. [Aukšlės] gyvena tuntais viršutiniuose vandens sluoksniuose rš. Jei malūnas eina viršutiniu vandeniu, dar įdomiau žiūrėti, kaip ir kiek daug jo krenta, savo sunkumu ir smarkumu sukdamas dideliausį ratą Vaižg. Po kelių saulėtų, kaitrių dienų viršutinis kelio sluoksnis perdžiūvo, dulkės pasidarė lengvos, lakios, paslankios rš. Kasdami tas duobes, žemę viršutinę meskite in vieną kraštą duobės, o žemę apatinę meskite ing antrą šalį Rp. Arklys pradėjo traukti ir nė juste nepajuto, kaip velėna viršutinióji partrūko ir arklys su visu vežimu sukrito neišpasakytai BM329.
| prk.: Viršuti̇̀nę ligą lengviau išgydyt nei vidutinę Dglš. Jai ne ilgiau gyvent kaip trys metai, kad i viršuti̇̀nis vėžys Mžš.
ǁ paviršiui, išorei skirtas: Čia viršuti̇̀niai milteliai, ne akolai Pš.
3. R49, MŽ66, D.Pošk, S.Dauk, P, J, ŠT13, Rtr, DŽ, KŽ į išorę laikomas, esantis, iš išorės dėvimas: Jupa viršutinė SD53. Sermėga viršutinė, rūbai viršutiniai R360, MŽ482. Viršutinė peryna N. Viršuti̇̀nis šiltas apavas BŽ214. Viršutiniùs marškinius krakmolijam LzŽ. Viršutinis lukštas, antsėklis, nuolupa LTII439. Viršutinė lapo pusė LTII439. Viršuti̇̀nis [medžiagos] šonas raupuotas Ign. Nusivilko viršutiniùs rūbus – liko tik su baltais Žln. Kad buvau už purmoną, tad drabužį viršuti̇̀nį devė Sd. Ir viršuti̇̀nis, ir apatinis drabužis numiniai būs Kv. Ir viršuti̇̀nis, ir apatinis rūbas reikėj[o] išaust Dg. Viršuti̇̀nių rūbų irgi dviem eiliukėm išsiausdavom Alz. Iš čerkaso viršutiniùs [drabužius] siūdavos Krž. Iš vilnų nuausim viršutiniùs, apatinius, apavą Brs. Viršutiniùs kokiuos tiktai [nešdavo siūti], o baltiniai ar kelnios – kurgi te neš siūt, apatinius vis pačios siūdavo Alz. Reikėjo marškiniais nešiot savo darbo ir viršuti̇̀niais Skp. Viršuti̇̀nių marškinių daug turė[jo] Dglš. Vyrai linines kelnes nešiodavo – ir apatines, ir viršutinès Skp. Reikėjo [patiems] rankom viršuti̇̀nės ir apatinės [kelnios] pasisiūt Skr. Baltinius ir apatines kelnes, i viršutinès mas nepirkdavom Rt. Vyrų apatinės kelnės, marškiniai būdavo lininiai, o viršuti̇̀nės kelnės, apsiaustai iš milo LKT124(Trg). Buvau ažsivilkus vakar naują suknelę – ir apatinę, ir viršuti̇̀nę Svn. Rodyk, nemonykis, matau, kad ta apatinė gražesnė už tą viršuti̇̀nę [suknelę] End. Sijonus tus viršutiniùs užsiversdavo, ka nesulytų, nesudulkėtų Bt. Viršutiniai šilkiniai, apatiniai pakuliniai LTR(Grš). Apgraibomis [Kedulis] susirado prie krosnies gultą ir, nusimetęs viršutinius, išsitiesė V.Myk-Put. Viršutinis arnotas, purpuros rūbo, kurime jį karūnavojo DP167. Jeigu teipag norės kas eit su tavim provon ir atimt tau jupą, duok jamui ir viršutinę Ch1Mt5,40. Apsiaustas viršutininsis I.
4. SPII148,154 prk. materialiai, išoriškai pasireiškiantis; pršn. dvasinis, vidinis: Viršuti̇̀nis išsiveizdėjimas KI154. Viršuti̇̀nė nuobažnystė KI471. Viršutinis dalykas N. Viršutinis krikščionis N. Viršutiniu įžvelgimu R, MŽ, N. Viršutinis gražumas Db. Pakajų su Dievu ir su žmonėmis visomis užlaikykime, vaikščiodami atnaujinime gyvatos ir ieškodami viršutinių o dangujęjų daiktų DP205. Antru kartu duost jiemus kartais ir viršutinès li[n]ksmybes po jų priespaudomus DP214. Ne tiektai viršutinė̃ vagysta ir plėšimas yra mumus uždraustas DP295. O ponas mūsų Jėzus Kristus, kursai ne tiktai viršutinio gyvenimo žmogaus veizd, bet ir širdies norus pažįsta BPII57. Net tiktai nusitikėjo ant viršutinio gero ir viežlybo gyvenimo BPII89. Ant to pastiprinimo viršutiniu būdu, duoną ir vyną, tatai esti jo kūną ir kraujį,… priimat Mž140. Pasnykauti ir kūniškai save prisigatovyti yra už tiesos geras viršutinis daiktas Vln34. Rodydami viršutiniais darbais tikėjimą DK25. Karalystė Dievo ateis ne viršutiniu būdu Ch1Luk17,20. Tasai jau tarnavimas balsu Dievo ir viršutiniais ženklais yra pastiprintas MT16. Yra ne tiktai viršutinis, bet ir vidutinis, ne tiktai kūniškas, bet ir labiausiai dvasiškas visiškas ir tobulas zokano Dievo išpildymas SE165. Vienok nė kokios viršutinės parskyros tarp jų žmonių vargdienių ir diduomių daugiau nebibūs S.Dauk. Ta jo (Dievo) prysieka yra zadotko viršutinio P. Viršutinis žmogus yra su nečystumu apdengtas, ale vidutinis yra per dvasią Dievo čystas Kel1881,49. Senesniose gadynėse raštai buvo dalinami į poeziją ir prozą pagal jų viršutinį būdą A1886,6. Dievo darbą nieks neatlaikys, nei viršutini, nei vidutini neprieteliai Ns1846,1.
5. MP48, PK205, MT53, Sut kuris viršesnis, aukštesnę padėtį užimantis: Juo žemesnės pakopos bajorėlis, juo jis mažiau savarankiškas. Viršutinė bajorijos dalis buvo daug kuo artima didikams, apatinė dažnai nelabai skyrėsi nuo pasiturinčio valstiečio rš. Tat yr po valdžia ir rėdymu piemenies viršutinio paliktinio Petro DP289. Visokia dūšia viršutiniam urėdui tegul paduota DP366. Taipo ir mes, kada buvom vaikais ing nevalę paduoti po viršutiniu įstatymu VlnE18.
Aprašymas

„Lietuvių kalbos žodynas“ yra baigtinis XVI–XX a. lietuvių kalbos leksikos šaltinis. Naujais kalbos faktais jis nebepildomas ir neatnaujinamas. 

Žodyną taip pat galite rasti adresu https://ekalba.lt/lietuviu-kalbos-zodynas/.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: string
prancūzų kalba: virtuose
vokiečių kalba: Virtuose
rusų kalba: верёвочный
lenkų kalba: wirsująca

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra