pérsitrėmimas

Apibrėžtis
trėmi̇̀mas sm. (2) DŽ, trė́mimas (1) → tremti:
1. Ser.
2. DŽ, NdŽ Mačiau, trėmimuos klykia kūdikėliai, tuo džiūgauja per prievartą minia A.Mišk. Kražiuose buvo trėmimas katalikystės V.Kudir.
3. NdŽ tremtis: Gavo dešimtį metų trėmi̇̀mo Mrk. Po kalėjimo ma[n] buvo trėmi̇̀mas uždėta Pjv. Aristides dėl savo dorybės trėmimu pasmerktas S.Dauk. Jo trėmimo metai buvo pasibaigę ir dabar jau nevaržomas kur norėdamas galėjo keliauti rš.
4. KII208 → tremti 4.
5. [K], DŽ, KŽ → tremti 6.
ištrėmi̇̀mas sm. (2) DŽ1 → ištremti:
1. SD411, N, L, Rtr Po ištrėmimo mūsų pirmųjų tėvų iš rojaus, pradėjo jiems gimti vaikai BsPII96. Persekiojimą arba ištrėmimą drin jo kęst turėjo DP418. Akis mūsump prigręžki ir Jėzų, pagirtąjį vaisių įsčių tavų, mumus po tam ižtrė́mimu parodyk DK63.
2. S.Dauk, M.Valanč, M, L, NdŽ, KŽ, LTEIV566 Šešiavilkiai ir Vidmantai labai giliai dėjosi sau širdin ištrėmimą mylimųjų žmonių Vaižg. Smerkė persekiojimus, ištrėmimus ir žudynes J.Jabl.
| J. Jablonskis nenorėjo mesti [A. Juškos] žodyną redaguoti, bet persekiojimai ir ištrėmimai trukdė jam dirbti LKV252.
3. tremtis: Ir tu matai tenai balčiausius kalnus, ir tu mini šią ištrėmimo žemę B.Braz. Sudie, mano brangasai broli, mano ištrėmimo drauge Š. Arijus galėjo pagrįžti iš ištrėmimo vietos Gmž. Bet čia vieta ištrėmimo, vieta prispaudimo rš.
4. išnaikinimas: Visos šiandien randamos Žemaičių dainos nėr ankstybesnės už paskutiniąsias kares švedų su lenkais, kurios baisingu Žemaičių žemės par badą ir marą ištrėmimu yra minėjamos S.Stan.
nutrėmi̇̀mas sm. (2) DŽ1 → nutremti:
1. Sut.
2.
ǁ TTŽ Nutrėmimas – tai nuteistojo pašalinimas iš jo gyvenamosios vietos ir priverstinis apgyvendinimas tam tikroje vietoje rš.
patrėmi̇̀mas sm. (2); Q563, R, MŽ, Sut, N atmetimas: Nes jei patrėmimas jų yra suderinimas svieto, kas gi bus priėmimas, net atgijimas iš numirusių BtPvR11,15. Jei vietoj patrėmimo to pasaulio didesnį geidimą… juose išvysi, žinokig, jog falšyvieji pranašai… žadėjo tatai…, ko niekad… ižteist negalėjo DP19. Čia gali bylotis apie meilę dangaus ir apie patrėmimą tų žemėjų daiktų DK51.
pérsitrėmimas sm. (1), parsitrėmimas Sut → pertremti 1 (refl.).
pratrėmi̇̀mas sm. (2) → pratremti 1: Tatai pratrėmimas alba vangstymas Dovydo MT182.
susitrėmi̇̀mas sm. (2); Sut → sutremti 5 (refl.).
Pastabos
Susijusi žodžio forma (-os): trėmimas,nutrėmimas,ištrėmimas,persitrėmimas,patrėmimas,susitrėmimas,pratrėmimas
Aprašymas

„Lietuvių kalbos žodynas“ yra baigtinis XVI–XX a. lietuvių kalbos leksikos šaltinis. Naujais kalbos faktais jis nebepildomas ir neatnaujinamas. 

Žodyną taip pat galite rasti adresu https://ekalba.lt/lietuviu-kalbos-zodynas/.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: exile
prancūzų kalba: transfusion
vokiečių kalba: Transplantation
rusų kalba: перессылка
lenkų kalba: migracja

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra