Detali paieška
Išorinės paslaugos
Raštija.lt
pasiaũsti
Žodžio formos
Apibrėžtis
1 siaũsti, siaũčia (siaũsti), siaũtė Š, Rtr; L
1. tr. R, Sut, K dengti, gaubti, supti kuo: Vaiką kuo siaũčia, kad šilčiau būtų J.Jabl. Aš siautu (siaučiu) su sermėga, su kelnėmis J. Ulonėli mano, siausk mane po ploščiumi JV919. Su tarnais, baltu rūbu siausdamas, Pilotop siuntė, plakti liepdamas SGI114.
| prk.: O neramios jūros bangos siaučia mus putota drobe V.Myk-Put. Siaučia vakaras pasaulį melsvai pilkais sparnais S.Čiurl.
ǁ gaubti (skarą), vilkti (drabužį): Siaũčia skarą (ant pečių, nuo pečių) J.Jabl. Verkė tėvelis, mandėrelę nešdamas, verkė sūnelis, mandėrelę siausdamas N332.
| refl. tr., intr. Š: Su apsiaustu, su kailiniais siaũskis, o su marškiniais vilkis J. Ateina reikalas eiti – nėr kuo siaũsties Grd. Eina vandens atnešti ir tai kailiniais siaũčias Kair. Atsikėlęs siautėsi švarką Žem.
| prk.: Saulius jaučia, lyg gamta karalienė siaustųs savo galybės apsiaustu Vaižg.
^ Ponu nesiauskis, vandeniu neremkis M.
ǁ tr. būti užgaubtam: [Moteriškės] pečius siautė didelis raudonas žičkinis raištis S.Čiurl.
2. tr. driekiantis supti, dengti: Žemės siaučiamojo oro sluoksnis rš. Migla siautė apkasų išvartytą žemę rš. Šalčio rykštės siauta [dangų] – būs šalnos Šts.
| prk.: Dar pusbrėkšma siautė žemelę, kada priėjo prie durų LzP. Pogrindžio gyvenimo pavojai siautė jį kaip tamsa keliautoją gūdžią naktį rš.
| Nuostabi ramybė siausdavo mus iš visų pusių, ir džiaugsmas užliedavo krūtinę A.Vencl.
| refl.: Tai ir vėl siautėsi aplink mane rūkai Vd.
ǁ būti aplink ką nusidriekusiam, juosti: [Aukšta siena] siaučia šį didžiulį keturkampį miestą A.Vencl. Siaũta girios aplinkuo Šv. Babrungas į rinkį miestą siaũta Ms. Čia pro kaimyną vanduo siaũtė į rinkį Prk.
| Siaũta lytus, neikiam nėkur Krš.
3. tr., intr. KBII153, Pln iš visų pusių einant supti, apgulti, kad neištrūktų, nepasitrauktų: Vokyčiai siaũtė už akis, bet mes išbėgom; mat arkliai – gyvi žaibai Plng. Iš dešinio šono mus pradėjo siaũsti lenkai Žvr.
4. tr. aplink tiesti, traukti kuo: Žiūrėk, jie žuvis siaučia tinklu, tuoj gaudys J.Jabl.
ǁ apsuktinai rišti: Su parsiautu siaučiaũ sruogas, kad nesusipainiotų gijos J. Siaũsk, kol parsiausi par nugarą su ringartu, važiuojant su vienu arkliu J.
5. tr. R, M, Užp valyti grūdus nuo pelų, šiukšlių ir smulkesnių grūdų, kratant, sukant rėtyje ar beriant prieš vėją: Jinai siaũčia grūdus su rėčiu, o sijoja miltus su sietu J. Arpą nuspirkom, tai grūdai siaũst nebereikia Dgl. Siaučiaũ rugius, daug šiaudagalių nusigraibo Sv. Reik eiti rugių siaũsti, juk su dirsėms duonos nevalgysi Krtn. Pardien siaučiaũ šituos du maišelius rugių – sietas blogas Klt. Atnešk siaũčiamą geldą Grž. Viso moka, viso moka, tik sėmenėlių siaũst nemoka Ds. Suk, suk sietelį, siaũsk, siaũsk kvietelius, bus baltesnis pyragėlis Skrb. Daba tokie čysti grūdai, ka i į malūną veždami nèbsiautam Kv. Ne vyro darbas siaũst rugiai Dglš. Jaučiai ir kumeliai, kurie lauką išgyvena, kratinius ės, kurie vėtykle vėtyti ir rėčiu siausti CII903. Moterys, dulkėtos kaip iš miltų išlindusios žiurkės, klėtyje visą dieną siaučia grūdus, kad neliktų jokios dulkelės, jokio šapelio Vaižg.
^ Šiaudus tryniau, o siaust nemokėsiu (jaunas įpratęs, ir senas darysi) B74.
ǁ sijoti (miltus): A čia siaustų̃ miltų duona? Škn.
6. tr. pilti, berti tolyn: Papils smalą ant kelio, o paskui žvyrą lopeta siaũs Slm. Pasiims bertuvę, taip siaũs taip smagiai iš rankos tus grūdus [vėtydami] Kv. Vėtydavo su vėtykle: šiteip kaip siaũčia, tai toks ruožas eina Ps.
7. tr. sviesti, mesti, blokšti: Aš tik atsiverčiau tą knygą ir siaučiaũ toly, ka kitas nerastų Smln. Siaũsk malkas čia į gonkas Erž. Būčiau siaũtus į krūmus kur, i gatava Jrb. Arklys lėkdamas kad siaũtė roges paskliunda – visi išlakstė Sml.
| prk.: Kad visi į kupetą siaũstumėm (krautume, taupytume), tai kas mums kaitėtų Brs.
ǁ versti: Dalgio kampas siauta žolę ir išsiauta Šts.
| refl.: Nèsiautas javai, kad mažas dalgio kampas Šts.
ǁ staigiai kreipti, lenkti: Priminta angis ant kitos pusės uodegą siaučia ir … įgelti bando TP1881,40.
8. intr. pulti, mestis, sukti kuria kryptimi: Vos išbėgusi iš krūmų, bėrutė su tokiu greitumu siautė į vieną pusę, kad viršaitis vos ją suturėjo rš. Kur mano žirgelis jojant siautė, ten mano širdelė panelę (mergelę) jautė (d.) J.Jabl.
| refl.: Iš miestelio išbildėjau taip, kad sutinkamieji praeiviai bailingai siautės į patvorius Vaižg.
9. intr. lankytis, sukiotis, spiestis: Kur žiedas ant žiedo, te bitelės siaučia (d.) Gdr. Kur vėjelis pūtė, ten bitelės siautė LMD. Anas siaũčia dabar an butelio Trgn. Vakaruškas kur tik jaučia, visi į tą šalį siaučia LTR(Šš).
^ Kur jaučia, ant tę ir siaučia Gdž. Kur pasogą jaučia, te berneliai siaũčia Ad. Susėjo daugybė į pagrabą, mat bagotas: kur jaučia [vaišes], ten i siaũčia Šln. Kur jaučia, ten siaučia; kur miela, ten akys J.
10. tr., intr. Gr, Kv, Kal, Vkš sukti galvas, gaubtis, galvėti (apie kopūstus): Kopūstai galvėti pradeda, t. y. siaũsti galvas JI407. Ilgakojai kopūstai nė siausti į galvas nesiauta, nėr ko ėsti Šts. Kopūstai nèsiauta galvų Lkv. Kol neišgirsta kopūstas spragelo balso, tol nesiauta į galvas Kos256.
11. tr. gimdyti: Devintą vaiką siautù Šts.
12. intr. Klt išdykauti, dūkti, kultis: Suskriblijau vaikus, kad nesiaũstų, t. y. nesiaubtų J. Vaikai, palikti vieni, sau siaũčia po gryčią Krs. Siaũtė, siaũtė vaikai, kol susimušė Mrs. Nesiaũskit, vaikapalakiai, ba susgriebsta diržų! Km. Jam būriukais užeina kai audra kokia, i siaũčia Rd. O, kas jiems rūpi – besiaũčia sau, kol akys žiba (kol jauni)! Dkš. Vaikinas siaũčia su mergelėmis, t. y. briauzgia, siaubia J. Sudiev, mylima mergaite, gana mudviem siausti LTR(Mrj). Baigiantis veselijai, veselninkai siausdami ir štukavodami karia piršlį už melagystes JR71. Katė su šunimi siaũtė J. Katės siaũčia po gryčią, net dulkes pakėlė Sv. Tai gražiai šuniukai siaũčia! Mrj. Lapė atbėga pas mūsų šunis ir siaũčia Auk. Siaũst nori kap paršėkas Arm. Jei ižlepę vaikai siaust liaujasi, pameta rykštę ir nepasilyti jų SPI243. Tais (vargais) nesang Viešpats Dievas mus, tinginčius ir siaučiančius vaikus savo, kaip rykštėmis savęsp … varo SE227.
ǁ smarkiai, smagiai lakioti, skraidyti: Gražu ir kaitrią vasarą kaip bitei saulėj siausti, darbymečio verdenėje jėgų našumą jausti V.Myk-Put. Tik apleistuose kaimo daržuose, viršum geltonuojančių saulėgrąžų siautė debesys peteliškių P.Cvir.
13. intr. triukšmauti, linksmintis, ūžti: Jog linksmumu alga arba vadina tai, kas yra ėst, gert, šokinėt, siaust, žargytis ir kūną savo paleist DP211. Pasaulis siaũčia ir šūtija DP102. Naktį siaučiu, daužausi SD57. Prapuolė gėda, baimės nėra niekur, visi išlepę, siausti baisiai visur KN270.
^ Dieną nesnausk, naktį nesiausk KrvP(Jnš).
ǁ nevaržomai veikti, reikštis: Baduoja visos pajautos, kad nė vienai iž jų neduost siausti SPII4-5.
14. intr. Q523,633, SD360, CII585, Sut, K niršti, dūkti, siusti: Eš žinau … tave pryš mane siaučiantį BB2Kar19,27. Kodėl siaučia (viršuje siausti) pagonys? BBPs2,1. Siaustmi SC53. Saulius dabar siausdamas grasymais ir žavinimais prieš pasiuntinius pono atejęs MPIII14. Neduok čertui be mieros siausti, teikis jo narsą drausti KN166. Ko besiaučiate ir (ko) beverkiate? Kūdikis nenumirė, bet miegt Ch1Mr5,39. Kodėl gi siaučia giminės, o žmonės niekus pramano? BtApD4,25.
15. intr. labai smarkiai paplisti, daryti daug žalos (apie ligas, karus ir pan.): Kareiviai visi buvo išmirę, nes ten siautė maras LTR(Kt). Par mus jau eilinės (epideminės ligos) siaũčia Skdt. Pradėjo siausti ligos, mirti karininkai ir matrosai K.Bor. Krizė siautė ne tik gamybos, bet ir prekybos sferoje rš. Tais metais siaũtė baisiausias krizas Nm. Siaũta siaũta karai – ka čia nepareitų Pj. Turkijos provincoje … siaučia … skaudus maištas Kel1862,84. Tėvas užgirdo, kad tam krašte, kur sūnus gyvena, labai siaũčia badas (ps.) Vlk.
16. intr. Sut smarkiai reikštis, šėlti, siautėti (apie stichiją, gamtos reiškinius): Ištiko baisi pūga, kuri siautė devynias dienas K.Bor. Marių bangos putoja ir draskosi, siaučiančios audros šen ir ten mėtomos I.Simon. Čia vėjai siaũta Kin. Vėjas siaũtęs liovėsi KI160. Kas nežino, jog karalystės yra vėjai, kurie baisiai siaučia SPII14. Siauta įsiutusios vilnys S.Dauk. Vandenys regėjo tave ir bijojosi, ir gilybės (siuto išbraukta) siautė BBPs77,17. Siaučia marios, verda, kunkaloja SD22. Ans tada kėlęs sudraudė vėją ir mariomus tarė: – Nutilk, nesiausk! Ch1Mr4,39. Ugnis tiesiai siaustie pradėjo Sz. Čia mat siaũtė gaisras, mes išlikom Gršl. Tuomet siausta šalčių, kokių dabarčiu testi šiaurėje Vr. Žiema siautė negailestingai P.Cvir.
| prk.: Jo mintys dar labiau pradėjo siausti po galvą J.Bil.
17. intr. Plt, Knt netramdomai, žiauriai naudotis savo galia: Plėšikai siaũčia DŽ1. Kur ganosi avys, siaučia ir vilkų rujos rš.
18. intr. lakstyti, landžioti ko ieškant, griozdžiant, naršant: Siaũtė su tinklu ežere, dabar neleidžia Grd. Siaũs, ieškos tų vaikių (rekrūtų) Grd.
19. intr. smogti, trenkti, kirsti: Kad aš tau siaũsiu par sprandą – i peklo[je] atminsi! Dr. Jos pagalį išsilaužė ir siaučia pro ausis Rs. Kai siaũtė vieną siūtį, ir pry žemės prikrito Ms. Vieną kartą ka mun siaũtė, ka i susiriečiau Trk. Kad aš tau siaũsiu vieną zybą! Kl. Siaũsk į barzdą – kai skusi, rasi Grk. Ka siaũsu tam šunie su tuo akminu! Pp. Arklys su uodega siaučia – šimtus [uodų] ant žemės parverčia LMD(Sln). Dar kai kada nueik karvės, tai su ragais siaũčia Žml.
20. intr. šnek. smarkiai eiti: Siausti namon Bru. Siaũsk, vyruti, pri mamos, kol da kailis sveikas! Trg.
21. intr. šnek. godžiai, greitai valgyti: Kad ji pradės siaũsti, tai man tuoj neliks ką valgyti Skr.
22. tr., intr. šnek. gerti svaigiuosius gėrimus: Siaũtė anodiją metus Grd. Nu, siaũsk: čėrką pasistatai ir turi Slm. Jau musi biškį ir tu siautei̇̃? Trg.
23. intr. Q76, N lakstytis: Karvė siaučia R, MŽ.
◊ pirštù pir̃što nesiaũsti nieko neveikti: Darbo nedirbo: pirštù pir̃što nèsiautė Šts.
1 antsiaũsti, añtsiauta, añtsiautė (ž.) tr. uždengti, užgaubti, užsiausti: Ką šiandien piemenie antsiaũsi? Jdr. Nu ir dabar baltą drobulę añčsiautė, ančklojo Lk. Tokį kilimą ant pečius antsiautusios, ant dešiniuoju pečiu segele susegė S.Dauk.
| refl. tr., intr. J, Lpl: Ana antsi̇̀siautė drobulę i stova LKT92(Jdr). Po poterių, antsisiaũtę kailinius, eina gulti BM391(Rdn). Paskiaus kunegas, drobiniais apsimovęs ir kapa antsisiautęs, ėmė su savim dvi hostiji M.Valanč.
1 apsiaũsti, apsiaũčia (àpsiaučia), àpsiautė NdŽ; L
1. tr. H159, R, Sut, K, Š, Rtr apdengti, apsupti, apgaubti (skara, drabužiu); užvilkti (ant kito drabužio): Apsiaũsk mergelę skepetu, kad nesušaltų Skdv. Agurkų rasodą vakare reikės apsiaũsti su drobulėms nu šalnų Skdv. Apsiautė jį skara J.Jabl. Kam skreitę (ką skreite) apsiaũsti K. Paskui apsiautė Jokūbą drabužiais brolio S.Stan. O vienas jaunikaitis ėjo paskui jį àpsiaustas prastyria ant nuogo kūno DP154. Mes jo nei priimt, nei apsiaust, nei apvilkt ir pavalgydinti nenorime DP41.
| refl. tr., intr. H159, MŽ, N, Š, M, Rtr, NdŽ: Apsisiaũsti skepetą K. Senovė[je] liuob eiti apsisiaũtę su tokioms kuskoms Sd. Aš apsi̇̀siaučiau su apsiaustu nuo šalčio J. Kai važiuosi, apsisiaũsk milinį Jrb. Nu pats tik apsisiaũsk: no koks čia reikalas sulyti Brs. Su lytpaličiu atejo apsisiaũtusi Vž. Su sermėga apsisiaũtęs (ant pečių užsimetęs) Ds. Ans paėmė iš savo lovos drobulę, apsi̇̀siautė taip an galvos Krp. Apsisiaũsk kailiniais, ba orie šalta Dbk. Anie nueina an tų kapiukų, tas apsi̇̀siauta balta drobule ir lauka Klk. Kam apsivilkai baltaisiais marškinėliais, kam apsisiautei pilkąja sermėgėle? (d.) Zp. Apsisiaučiu skraiste arba drobule R. Vienok, apsisiautę vienu meškos kailiu, negalėjo tų gelžies eilų trupinti S.Dauk. Vyriausiu du žyniu taipojau baltai apsisiautusiu Vd. Kiti ant šarvų buvo apsisiautę minkštais žvėrių kailiais A.Vien.
| prk.: Išgenėti šakas kuokšto lig dvijų sprogymelių, iš kuriedvims par metą galūnė naujomis šakomis apsisiaus S.Dauk.
^ Drobulę jau pasiklojai, jau apsi̇̀siautei – nebnusisiausi (padarei – nebepataisysi) Trk.
2. tr. apvynioti, apjuosti: Reik apsiaũsti puodus tošėms, kad susproginėjo Dr. Tą duoną su tais kopūstlapiais apsiaũsi, apsiaũsi Tl. Aplink abi jo koji esą … geležiniai rinkiai apsiausti TP1880,43.
ǁ apimti rankomis, apglobti: Močia vaiką turi apsiaũtusi, kad tėvas nemuštum J.
ǁ aptraukti, aptiesti iš visų pusių: Įleida trubicą par visą upę ir àpsiauta žolynus Vkš. Apsiautėm žuvis tinklu ir visas išgaudėm J.Jabl.
3. tr. NdŽ driekiantis apsupti, apdengti: Dangus buvo apsiaustas tirštais debesimis rš. Visą žemės rutulį oras apsiautė Mš. Teip greitai ugnis visus budinkus apsiautė, kad niekas prieiti nebgalėjo PP66. Šis pasijuntąs atsibudęs, kad jau iš visų pusių besąs ugnė[je], liepsnom apsiaustas Sln. Šviesa tamsose žibėjo, o tamsos jos no•psiautė DP46. Rūkas laikė apsiautęs lauką rš.
| Paskiaus įsimetė piktšašiai ir apsiautė (aptraukė, nubėrė) visą jo galvą M.Valanč.
ǁ Prk būti aplink ką nusidriekusiam, apriesti: Trumpė yr mus apsiaũtusi į rinkį Kl. Šešupė eina į Nemuną ir apsiaũčia tą kalną Smln. Tos dvi kalvos vėl į rundą ringį liūgnais apsiaustos Kos128. Kepenos àpsiauta skilvį Rsn. Jie gyveno jaukiame namelyje, kuris, sodo apsiaustas, pro medžių tarpus baltavo LzP.
4. tr. S.Dauk, I, M, DŽ, NdŽ, Kal, Pln, Šlu iš visų pusių einant apsupti, apgulti: Jis apsiaũs galvažudžius ir išmuš juos J. Apsiausti priešus Rtr. Sukėlė visą šeimyną, išbėgom į lauką, àpsiautėm svirną Sd. Àpsiautė ir iššaudė visą kaimą Pj. Žemaičių daugiau nei tūkstantis šmurkšt išpuolė iš pilies, beregint apsiautė visus vokyčius M.Valanč. Neprieteliai mane àpsiautė K. Prisiartinę prie kalno ir apsiautę jį aplinkui, dainavo jie laisvės ir laimės dainas J.Bil.
5. tr. apimti, apnikti (kokiam jausmui, nuotaikai ir pan.): Jau tau, vaikeli, kokia pakusa api̇̀siautė galvą Prng. Net vagis, nakties mėgėjas, tą naktį esti namieje – ir jį apsiaučia Kūčių ramumas M.Katk. Neapsakoma baimė apsiautė mane rš. Daug jį apsirikimų apsiaučia A.Baran. Kentėjimai apsiautė mane lyg skėrai LTI85.
6. tr. kiek apvalyti, apvėtyti grūdus: Duonai grūdus jau api̇̀siautė, tik blynam da nesiausti Ds. Daug nevark, biškį apsiaũsk, ir tiek Kal.
7. intr. aplakstyti, aplandžioti ieškant ko, naršant, griozdžiant: Àpsiautė, aplakstė i rado vielą nutrauktą Grd.
8. tr. R sugulti (su moterimi), prigulėti.
1 atsiaũsti, atsiaũčia (àtsiaučia), àtsiautė tr. BŽ481 ką dengiantį, gaubiantį atklėsti, atlapoti: Liuob atsiaus kuskelę, nusiaus į užpakalį ir susiaus vėl į pryšakį Šts. Supynė po pyną už kožnos ausies, àtsiautė į pryšakį ir apsuko aplinkuo galvą Vkš. Lanketą reik mokėti aprišti: reik aprišus atlenkti, atsiausti pašalius Dr.
| refl. tr., intr. BŽ337,481: Kur jaunesnės, vis vaikščio[ja] atsisiaũtusios Dr. Jis atsisiautė apsiaustą rš.
1 ×dasiaũsti, dasiaũčia (dàsiaučia), dàsiautė (hibr.) tr. baigti siausti grūdus: Tą puspūrį dasiaũsk, o aš bėgu žygiuoties Kv.
1 įsiaũsti, įsiaũčia (į̇̃siaučia), į̇̃siautė tr. NdŽ
1. H169, N, K, Š, Rtr, Lpl įvynioti, įsupti į ką: Į̃siaučiau aš vaiką į naują apsiaustą, drabužį J. Reik į popierio lapą įsiaũsti, kad nesusipurvintų Dov. Gimusį vaiką įsiaučia į tėvo marškinius; tuomet vaikas daugiau prie tėvo glausis rš(Prk). Jis į šiltus dekius gražiai įsiaustas buvo TP1880,33.
| prk.: Mums po kojų visa ana šalis gulėjo į debesis įsiausta prš.
| refl. tr., intr.: Įsisiaũsk vaiką į skepetą ir neškis Jrb. Visas tu šilkuose, įsisiautęs į skraistę purpuro V.Kudir.
| prk.: Saulė buvo įsisiautusi į tankias miglas rš.
^ Ten šaunas vilkas į avies kailį įsisiautęs BzF54.
ǁ įvilkti (drabužį): Būtų gerai, kad įsiaũstum po apačia dar kailinukus Up.
2. Vd apsupti, apgulti (tvirtovę, miestą): Karaliaučių į̇̃siautė ir paėmė Pgg. Parejo žinia, kad tampam įsiausti Plšk. Jis iš visų pusių buvo įsiaustas, pakėlė rankas ir pasidavė prš.
3. sklindant, plečiantis apimti, apsupti: Akymojuj buvo kamara liepsnų įsiausta prš. Klėtės jau visai liepsnų įsiaustos buvo LTR(Klp).
ǁ apriesti: Aplinkui iš visų pusių Kauną įsiaučia gražūs Aleksoto kalnai prš.
4. įmesti, įsviesti: Žmonelė iš to džiaugsmo šmurkšt nusivilko savo vienintelius suskidusius marškinius ir įsiautė į krosnį rš. Privanoję kiek tilpo, vėl įsiautė Joną į lovą rš.
ǁ įtraukti, įgvėbti: Vėjas į̇̃siautė ugnį J. Vėjas siaučia, į̇̃siautė ugnį į vidų J.Jabl.
5. refl. staigiai pakrypus čiūžtelėti: Gal par daug pasukė ar ką, kad ratai insisiautė ravan ir pasviro LTR(Dkk).
6. refl. Rtr įsismaginti išdykauti: Vaikai įsisiautę nebegali nurimti Š. Doriukas su Petruku norėjo juos sudrausti, bet jie neklausė ir negirdėjo – taip buvo įsisiautę rš.
7. refl. NdŽ įsišėlti (apie gamtos reiškinius): Pūga įsisiautė, ir sėdintiems ant arklių norėjosi ko greičiau pasiekti Kalvariją rš. Įsisiautusiame ežere iškyla ant bangų neapsakomai graži laumė K.Bor. Giria, vėjuotomis dienomis tokia įsisiaučianti, dabar buvo iškilmingai rami rš.
8. refl. smarkiai, plačiai įsigalėti: Badas taip įsisiaučia, kad jiems tenka valgyti stiebų skersinių odą rš.
9. refl. šnek. įsigerti: Tiek įsi̇̀siautė, kad led namo parėjo Jrb. Parejo iš turgaus smarkiai įsisiaũtęs Skdv.
1 išsiaũsti, išsiaũčia (i̇̀šsiaučia), i̇̀šsiautė
1. tr. Š, Rtr nuvilkti viršutinį drabužį, išrengti: Išsiaũsk vaiką, t. y. atimk apsiaustus, drabužius J.
| refl. Š, Rtr: Išsisiaũsk, po marškinių nebus taip šilta J. Išsisiaũsk iš kailinių, o sušilsi trobo[je] Užv. Išsisiaũsk ir eik prie stalo! Jrb. Basos, išsisiaũtusios turėdavom eiti Vlkš.
2. tr. Klt išvalyti grūdus kratant, sukant rėtyje: Seniau kretilais visus grūdus išsiausdavom Žg. Rugiai jau išsiausti, tik dėk vežiman ir važiuok malūnan Sv. Negerai i̇̀šsiautėt grūdus, da visko pilna juos Trgn. Kiti turėjo tokius didelius sietus, – teip gražiai išsiaũčia tas visas smulkmenas Mšk.
ǁ išsijoti (ką birų): Išsiaũsk kruopas, ryt talka bus Kvr. Reiktum kiek avižinių miltų kisieliuon išsiaũsti Kv. Duona išeis kaip pyragas – miltus i̇̀šsiaučiau Krp. Išsiaũs pelenų, ka anglių nebūtų, i plaus žlugtį Krš.
ǁ praleisti kurį laiką valant grūdus, siaučiant: Visą rytą i̇̀šsiaučiau, mat vežam šiandien malūnan Š.
3. tr. išmesti, išvaryti: Visus tuos vyrus lauk i̇̀šsiaučiau Skr.
4. tr. padaryti, kad persimestų į kitą vietą, ištraukti: Trauksmas i̇̀šsiautė ugnį priemenėn Š.
5. tr. pertiesti, permesti: Par skrites išsiaustas lynas Trk.
6. tr. pagimdyti: Dešims vaikų esu išsiaũtusi Varn.
ǁ refl. kartą pagimdžius, tapti nebevaisinga: Bei nebus išsisiaučiančio nei nevaisingo tavo žemėje BB2Moz23,26.
7. intr. praleisti kurį laiką išdykaujant: Vaikai visą vakarą i̇̀šsiautė, išlapavo Š.
8. intr. SD420, R49 iki valios padūkti, pašėlti.
| refl.: Kai užeina, tai turi išsisiaũst Šn. Pareina vaikai išsisiaũtę, tik duok greičiau valgyt Ob. Kai atvažiuo[ja] [anūkai], tai neišsisiaũstų par savaitę Grd.
9. refl. liautis siautus (apie epidemiją): Turėjau viltį, kad tamsta leisi man savo darbą tęsti, kol išsisiaus maras rš.
10. tr. šnek. godžiai išvalgyti: Visą bliūdą i̇̀šsiaučiau Vdžg. Ar tu tą bliūdą pyragaičių i̇̀šsiautei? Skr.
11. tr. prigulėti, išniekinti: Išsiausti mergą Vrn.
1 nusiaũsti, nusiaũčia (nùsiaučia), nùsiautė tr.
1. H, R, N, Rtr, Š, NdŽ, DŽ1 nugobti, nurengti: Apsiaučia, nusiaučia kam skarą, skraistę (drabužį) J.Jabl. Žalnieriai nusiautė jam skreistę brš. O kaip jį buvo apjuokę, nusiautė jo purpurą NTMr15,20.
| refl. tr. N, Š, DŽ1, Vkš: Nusisiaũsk apsiaustą J. Nusi̇̀siaučiau milinį – par šilta Jrb. Ka aš bėgau, aš tą drobulę nusi̇̀siaučiau Krp. Nusisiaũsk sukenkėlę, bent iššluok ma aslelę JV961. Nusisiaučiu skraistę, ploštę R7.
2. RtŽ, Kv, Prk, Šmn, Smal, Dsn išvalyti grūdus, kratant rėčiu, sietu: Grūdus nusiaũsk duonai, putrai J. Grūdus piestoje nugrūsdavo ir paskiau nusiausdavo Kp. Kol arpos neturėjome, tai visus javus reikėjo nusiaũsti Up. Gerai nusiaũsk grūdus, kad būtų duona be ašakų Trgn. Ka veš į malūną, nusiaũs motriškos par rėtį Gd. Nusiaũsk miežius, bo klojime daug žemių su grūdais susišlavė Rm. Nusiaũs miežius, maltinai sumals – skani putrelė Krš. Nusiaũsk sėmenis – reiks eit sėt Ds. Tus pelus galima nusiaũsti Kal.
| prk.: Šimtas vilkų buvo! – Nusiaũsk (neperdėdamas pasakyk), beliks du (juok.) Šts.
| refl. tr., intr.: Žiūrėk, kiek daug nusi̇̀siautė nuosiautų Ob. Nusi̇̀siautėm tris pūrus kviečių, gal ragaišis bus baltesnis Jnšk. Visi tie nešvarumai nusi̇̀siauta Kal.
ǁ išsijoti (miltus): Nusiaũsk miltus duonai Šlv. Nebėr duonos – nusiaũsk miltų Sk.
3. numesti, nuversti, nublokšti, nuritinti: Visus butelius nùsiautė nuo stalo Ds. Kur katukas kamuoliuką nùsiautė? Šn.
| prk.: Nu sosto nùsiautė daugybę karalių Lnk.
4. pavogti: Spirito nùsiautė i daba geria Šln.
5. nusiaubti: Karo audra nusiautė kraštą rš. Viskas atrodė lyg pavietrės nusiausta J.Balt.
6. įkišus pamirkyti: Kadagių [pelenų] šarme reik gijas nusiaũsti ir parplauti vandenė[je] – nebūs pardeguluotos Šv.
7. paėmus palaikyti (vaiką), kad nusišlapintų: Boba, vaiką greičiau nešk nusiaũsti, bo pilną lopšį privers! Šauk.
◊ kélnes nusiaũsti atimti turtą: Nusiaũsk kélnes skolininkui J.
1 pasiaũsti, pasiaũčia (pàsiaučia), pàsiautė Rtr, DŽ1; N, L
1. tr. parišti, pavilkti po apačia: Reikėjo pasiaũsti kailinukus po burnosu Up. Skepetą pasiaũčia ana po kailiniais J.
| refl. tr. Š, Brž: Ar pasi̇̀siautei kailinukus į apačią? Up. Neturi nei ko apsisiausti, nei pasisiaũsti Skdv.
ǁ pakišus apgobti: Vieną žąsį po vieno [sermėgos] žambo, antrą po antro pasiaũtęs neša PP62. Motina švenčiausia pàsiautė griešnyką po savo ploščelio (ps.) Šts.
2. tr. SD1128, RtŽ pasijoti: Par sietelį pàsiautei miltus, kad ašakikių nebūtų Šmk. Pasiaũsk, Onike, miltų kankolynei Kv. Jei kas pasiaũtę bėralų duoną kepė, tai skaitės ne duona, ale pyragas Prng.
| refl. tr.: Pasi̇̀siaučiau bėralelio, pasikepiau pyragelio Prng.
ǁ Kal, Kv, Klt, Slk pavalyti grūdus kratant, sukant sietu, rėčiu: Pasiaũsk grūdus, ryt malūnan važiuosiu Trgn. Siaučiaũ, siaučiaũ, net rankos sopa. Gal tu pasiaũstum ben kiek Ut. Pasiautus smulkiejai [grūdai] nubirsta Tl. Jagu smilčių yra, su rėčiu pasiausk grūdus J.
3. tr., intr. atsivėdėjus mesti, sviesti: Kad paėmęs akmenį pasiausiu, tai nežinosi nė pats ką daryti! Up. Paėmę pàsiautė su krėslu ir išmušo dantį Žlp. Ka pasiaũsu – kaji kur nūlėkė! Lk. Kad pàsiautė (pastūmė) vaiką! Ds. Tas už tų grąžtų, ka pàsiautė (išginė, išstūmė) lauka! Ar.
| Aštuonių metų mergelikę vėjas po vienu ratu pasiautęs (nubloškęs) TP1881,12. Kad pàsiautė tokiom sprogstančiom žarijom! Krč.
^ Lenk saulę ir mėnesį, o žvaigždes pasiaũsk (laikykis pirmųjų, ne paskutiniųjų?) Sch95, M, TŽV625.
4. tr., intr. paberti, pabarstyti: Ant aslos pasiausdavo smėlio arba smulkių žvirgždų, klodavo paruošto šlyno ir basais kulnais mindavo rš. Vištos išsigando ir suplasnojusios pasiautė nusišėrusias plunksnas P.Cvir.
ǁ paskleisti: Kartais kokia nors moteris stipriais kvepalais pasiausdavo po nosimi P.Cvir.
ǁ N patiesti.
5. intr. Kp smogti, užkirsti: Pàsiautė pačiai iš rankos Rdn. Nors akla, sau tako nematau, bet kuriam tik botarainiu pasiausiu – devynios pampos iššoka Žem. Kai pàsiautė kardu, galvos kaip kopūstai lėkė (ps.) Srv.
6. intr. smarkiai užsimoti, mostelėti: Einant pro duris lauko, pàsiautė su peiliu Užv. Jis kad krapijo bites pasiaũsdamas Lnkv. Va šitaip semk! Kai semdamas pasiauti̇̀, gali viedras nusimaut Lnkv.
ǁ tr. plačiai užsimojus išpjauti (pradalgę): Pradalges pasiaũsu kaip par tą bakavąją Lkv.
7. tr. mesti, blokšti į šalį: Važį pasiaũčia į šalį NdŽ.
ǁ intr. pasiduoti, mestis, pasukti, nueiti kuria kryptimi: Bėrutė, turbūt to šveitimo pasibaidžius, šoko iš karto bėgti, o prie savo kiemo vartų ir vėl pasiautė į šalį rš. Gal pasiaũsi į kitą kaimą? Čia visus apejai Grd.
| refl.: Pasisiaũskime šitan kraštan, gal grybų daugiau užeisme Vdšk.
8. intr. LL157, Šlčn, Jnšk pažaisti, paišdykauti, padūkti: Vaikis pàsiautė su krovėja, ir abudu nu vežimo nurietėjo Tv. Mergina išlepinta, mėgsta pasiausti, o tu pavydus ir keršus, tad ją užbaustum V.Kudir. Vaikai norėjo su juo (ančiuku) pasiausti J.Balč. Šunes pasiaũčia po kiemą NdŽ.
9. intr. pasilinksminti, paūžti: Tada Gargantiua taip pasiautė su savo didele kuopa rš.
10. refl. smarkiais gūsiais papūsti: Bais smarkus žiemys [vėjas], pasisiaũčiantis Lel.
11. tr. NdŽ pavogti, nukniaukti:
12. intr. šnek. įstengti daug suvalgyti: Al' ans pàsiauta, pàsiauta: nėšių užtenka (juok.) Lkv.
1 parsiaũsti, parsiaũčia, par̃siautė NdŽ
1. tr. parpūsti.
2. intr. siaučiant pareiti.
1 pérsiausti tr. NdŽ; N
1. I pakartotinai išvalyti grūdus kratant, sukant sietu: Grūdus pársiaučiau iš naujo J. Pérsiaučiau visus rugius, maž duonai mals Klt. Javai, kol stosias iš jų graži duona, pirmiaus tur būti iškulti, išvėtyti, parsiausti, sumalti rš.
| refl. NdŽ.
ǁ persijoti (miltus): Tus miltus reik pársiausti Kv.
2. gobiant apimti: Parlenktas kuskos kertes pársiautė ant krūtinės Vkš.
3. Krkl perrišti: Parsiaučia jis par nugarą arklio su ringartu, kad su vienu arkliu važiuoja J. Neužmiršk sruogą pársiausti, ka nesusipainiotų Lkv. Su tuo pačiu parryšiu, lenkdamos giją, parraišioja į daug posmų – giją pársiauta keliskart Vkš.
4. permesti, persviesti: Par dangtį akmuo pérsiaust kiton pusėn man vieni juokai Ds.
1 prasiaũsti, prasiaũčia (pràsiaučia), pràsiautė NdŽ
1. tr. DŽ1 praskleisti (drabužį), nugobti (skarą).
| refl. tr.: Kailiniams nugarą žiurkės išėdė, bijau i skepetą prasisiaũsti Krš.
2. tr. Als, Kp pravalyti grūdų kratant, sukant rėčiu: Reikia prasiaũst grūdų, reiks vežt malt Ut. Prasiaũsk pūrų̃ putrai Kal. Apsiaižiusius branduolėlius prasiautusios, praniekojusios, tuoj košę virdavę Sln.
3. tr. mostais praskirti į šalis: Ana eina su ranka prasiausdamà žmonis iš krūvos par spūstį J.
4. tr. pasukus, nukrypus į šalį, praeiti, palikti nuošaly: Pràsiaučiau miške takelį ir paklydau Ds.
5. intr. smarkiai pralėkti, pravažiuoti pro šalį: Prasiausdavo pro jį turtuolis puikiame vežime, ristais žirgais rš.
6. intr. DŽ1 praeiti šėlstant, siaučiant (apie gamtos reiškinius): Audra prasiautė staigi, žiauri P.Cvir. Prasiautusios liūtys ir taifūnai labai pakėlė vandens lygį sp.
1 prisiaũsti, prisiaũčia (pri̇̀siaučia), pri̇̀siautė
1. refl. prisijuosti: O ji buvo prijuoste prisisiautus LTR(Šil).
2. tr. DŽ1, Klt privalyti grūdų kratant, sukant sietu, rėčiu: Pri̇̀siaučiau tris pūrus kviečių Brs. Pilną kubilą pri̇̀siaučiau grūdų J. Ir malūnui pripylėme, ir duonai pri̇̀siautėme Pc. Iš visų rugių tik du maišus pri̇̀siautė Trgn. Rytoj malūnan važiuosiu, prisiaũskit kviečių ragaišiui Ob. Kad pri̇̀siaučiau kviečių, tai kaip aukso! Ds.
| refl. tr.: Prisi̇̀siautei grūdų turbūt į turgų vežti Kal.
ǁ prisijoti: Prisiaũs pelenų žlugčiuo Krš.
3. tr. prigimdyti: Kad būčiau su vyru ilgiau pagyvenusi, būčiau daug vaikų prisiaũtusi Šauk.
4. intr. priplaukti: Laivelis pri̇̀siautė pry kranto Dr.
5. tr. priplukdyti: Vidaus (nuo jūros) striaumė pri̇̀siautė pry kranto laivelį Plng. Toje vietoje, kur savo laivynę buvo prisiautęs, padeda ženklus ir liep išruobti tus žodžius S.Dauk.
6. tr. niekam nematant, vogčiomis įduoti, įteikti: Pati vagčia pri̇̀siautė bakaną duonos biednai seseriai J. Merga pri̇̀siautė vaikiui marškinius, įnumei miltų, t. y. pavogus padavė nematant J.
7. tr. prispirti, prispeisti: Muni buvo prysiaũtusi eiti dainiuoti Šv.
8. intr. DŽ1 pakankamai siausti, dūkti.
| refl. Žinoma, vaikai turi prisisiausti ir prisilaigyti lig soties Pč.
9. daug prigerti, privalgyti: Prysiaũtęs vyras, viešia jau kur Grd. Aš dar ir nepradėjau valgyti, o jau ji pri̇̀siautė Skr.
| refl.: Prisi̇̀siautė i pasiuto šakalyties parejęs Trk. Parejo prisisiaũtęs Pgr.
1 susiaũsti, susiaũčia (sùsiaučia), sùsiautė Rtr, NdŽ
1. tr., intr. N, Š susupti, suvynioti, suvystyti: Susiaũsk vaiką į drobulę J. Motina savo vaiką tik į skarą sùsiautė ir paliko Up. Išlingavo mane sena motušelė, šiltu atprausė, plonu susiautė LTR(Mžk). Šiltu šaltu atprausta, plonu baltu susiaustà (d.) Klk.
| refl. DŽ: Šalta, vatinį paimk ir susisiaũsk Šv. Nusimaudė i susi̇̀siautė su paklode Jrb. Susi̇̀siautė boba marškon, kad vyrai nepamatytų Ds. Susisiaũsk (apsiklostyk) šilčiau, tau reik šilčiau Krš. Susisiautęs į drabužius, keleivis kietai užmigo I.Simon.
| prk.: Iš pumpurių pasirodo lapai, kurie, kaip žmonys į kailinius, susisiaũtę į pumpurius, par visą žiemą kentėjo BM318(Vn).
ǁ suvilkti (drabužius): Sùsiaučiau dvejus kailinius Up.
| refl. tr.: Šarkus, kailinius susisiaũsti reik, kad šalta J.
2. tr. BŽ481 vieną ant kito uždėti, sublokšti, sumesti (drabužio skvernus, kieno nors kraštus): Kalatą turėjau sùsiautamą Vkš. Motriškas kelnes siuvo be dugno; kelnių dugną liuob nesusiūti: kumet kelnes apsivelka, dugną susiauta Vkš.
| refl. tr.: Tik pajutęs tarpumenty šiurpą, Dzidas tvirčiau susisiautė rudinę rš.
ǁ suglausti: Vos sùsiautei klipį i pradėm trauk lauk Prk. Kirvio pentei įkišti skylė y[ra] susiautamà, pentvytė vadinas Šts. Spygliai kresnose galūnėse susiausti tankiomis kuokštelėmis rš.
3. tr. DŽ apsupti, apgulti: Sùsiautė vokiečius ir sumušė Lnkv.
ǁ užklupti, sugauti: Jei susiaũčia bernioką par mergas, jaunikiai palupa Š.
4. tr. apsuktinai surišti: Susiautam sruogą su parsiautais Nt.
5. tr. suvynioti į ritinį: Kningelė buvo susiaustà Štk.
6. tr., intr. susukti galvas (apie kopūstus): Sùsiaustos yra kopūstų galvos J. Kopūstai šį metą musti būs lapai vieni, nebent susiaũs [galvas] Ms. Tie tolimesniejai lapai [kopūstų] nesùsiaučia į galvutes Erž. Kai spragilo balsą išgirsim, kopūstai jau būs dideles galvas susiaũtę Vkš.
7. tr. CI769 pagimdyti: Sùsiautė vaiką, o pati pabėgo Šts.
8. tr. Trgn, Rgv, On išvalyti grūdus sukant, kratant sietu, rėčiu: Visus grūdus susiaũsk J. Ar sùsiautei grūdus? Važiuosam į melnyčią Užv. Susiaũsk grūdus sėjimui Ds.
9. tr. sublokšti, suvaryti, suversti: Debesis buvo į vakarus nuėjus, o dabar vėjas vėl ant čia sùsiautė Pc. Vėjas sniegą siaučia ir susiaũčia pusnis Ukm. Vėjai lapus lengviai pakilnos ir susiaus į lenkes rš.
| refl.: Akuotai, svėrės ant viršaus rėčio susisiaut, t.y. sukinl J.
10. tr. ką pasklidą kokiu daiktu suimti, sugauti, surinkti: Pirma su pjautuvu susiauti̇̀, tada pjauni Kp. Sùsiaučiau su krytėms lašišą Šts. Belekiant taip bitys nuilsusios buvo, kad su kepure galėjos susiaũsti jąsias J.
11. intr. užduoti, sukirsti: Tokiam vyruo susiautei porą kartų, ir neblįs Šts. Susiaũsti į nugarą Kv. Tėvas susisukęs ir jai susiautė virve per nugarą Žem.
12. intr. NdŽ pradėti siausti, dūkti.
ǁ refl. susimesti žaisti, išdykauti: Kap tik susi̇̀siaučia su vaikais, tai visus išdusina Mrc.
1 užsiaũsti, užsiaũčia (ùžsiaučia), ùžsiautė NdŽ
1. tr. apgobti, apdengti ką kuo: Ùžsiautė vaiką apsiaustu DŽ1.
| refl. tr., intr. Vkš: Nors pečius užsisiaũsk kuo, eidamas į pašalį – teip vėjas duoda Srv. Eigulys skara užsisiaũtęs važiuodavo Grz.
ǁ uždengti, užgobti, užmesti ant ko: Ùžsiautė gūnią ant arklio DŽ1. Matai, lyna – užsiaũsk mergelei vilnonelę ant galvos Vkš.
| refl. tr., intr. M, Š, Rtr, DŽ1: Užsisiaũsk apsiaustą ant viršaus, bus šilčiau J. Užsisiaũsk ką šilčiau, šiandie šalta Jrb. Kad neperšaltum eidamas į daržinę, užsisiaũsk paltą Srv. Kuską užsisiaũtusi i sėda Eig. Kuską už gerą darbą gavau užsi̇̀siautamą LKT80(Ub). Jin negali užsivilkt, eina užsisiaũtus Pc.
2. tr. aplink apsupti, apgulti: Medlinčiai ùžsiautė visą mišką, kad vilkai neišbėgtum J. Rusai vokyčius ùžsiautė tam beržyne Erž.
ǁ užeiti už akių, pastoti kelią: Už akių tai motriškai noram užeiti, užsiaũsti ir paklausti, ko ji čia vaikščioja Kv. Čia traukia vaiską, nori užsiaũsti Gs. Ka mudu ėjova Nemunu, tai iš užpakalio mudu ùžsiautė Sdr.
ǁ apjuosti, apriesti: Ponas laukais dvaro ùžsiautė, lygu salo[je] esam mes mužikai J.
ǁ užtverti: Liepė užslėptosioms virtinėms užpakalį lietuviams užsiausti S.Dauk.
ǁ užimti: Par pirmąjį karą anie buvo užsiaũtę didelius plotus Knt.
3. tr., intr. aplink užtraukti, užtiesti, užmesti: A partemps kokį šniūrą ten, ką, a dratą užsiaũs, i reikėjo mokėties bilietą Lpl. Užsiaũsma tas dvi drobules [per upelį], i būs žuvies Vkš.
4. tr. Sv rėčiu, sietu kratyti grūdus sukant, kad pelai ir šiaudagaliai iškiltų į paviršių: Užsiaũst reikia grūdai, ba juosu daug špūro Ml. Užsiaũt' grūdus i papil' pečiun Ml.
| refl. prk.: Užsisiaũčia viršun (po kiek laiko iškyla) visi blogi darbai Dglš.
5. tr. NdŽ grūdus siaučiant, uždirbti.
6. refl. susiaurėti: Atsisuku – žmogus i ne žmogus: y[ra] nu apačios platus, o viršus ta toks užsisiaũtęs Jdr.
7. intr. užduoti, užkirsti, smogti: Jam parausin kai ùžsiautė, daugiau nereikėjo Ds. Povilui gerokai turguje ùžsiautė par sprandą Šlv. Norėdamas iš pečio užsiausti su kirviu ąžuoluo, sau koją įkirtęs S.Dauk.
8. tr. staigiu mostu pasukti aplink: Kažno kaip koją kai ažusiaũs šokdamas vaikas – ir aukštienykas Sdk.
ǁ užsimoti kirčiui: Aš skaldžiau malką. Kad tik norėjau siūtį užsiausti, pamačiau šimtakojį S.Dauk.
9. intr. šnek. greitomis užvalgyti: Dėl to tu nenori valgyti, kad tu ùžsiautei Skr.
1. tr. R, Sut, K dengti, gaubti, supti kuo: Vaiką kuo siaũčia, kad šilčiau būtų J.Jabl. Aš siautu (siaučiu) su sermėga, su kelnėmis J. Ulonėli mano, siausk mane po ploščiumi JV919. Su tarnais, baltu rūbu siausdamas, Pilotop siuntė, plakti liepdamas SGI114.
| prk.: O neramios jūros bangos siaučia mus putota drobe V.Myk-Put. Siaučia vakaras pasaulį melsvai pilkais sparnais S.Čiurl.
ǁ gaubti (skarą), vilkti (drabužį): Siaũčia skarą (ant pečių, nuo pečių) J.Jabl. Verkė tėvelis, mandėrelę nešdamas, verkė sūnelis, mandėrelę siausdamas N332.
| refl. tr., intr. Š: Su apsiaustu, su kailiniais siaũskis, o su marškiniais vilkis J. Ateina reikalas eiti – nėr kuo siaũsties Grd. Eina vandens atnešti ir tai kailiniais siaũčias Kair. Atsikėlęs siautėsi švarką Žem.
| prk.: Saulius jaučia, lyg gamta karalienė siaustųs savo galybės apsiaustu Vaižg.
^ Ponu nesiauskis, vandeniu neremkis M.
ǁ tr. būti užgaubtam: [Moteriškės] pečius siautė didelis raudonas žičkinis raištis S.Čiurl.
2. tr. driekiantis supti, dengti: Žemės siaučiamojo oro sluoksnis rš. Migla siautė apkasų išvartytą žemę rš. Šalčio rykštės siauta [dangų] – būs šalnos Šts.
| prk.: Dar pusbrėkšma siautė žemelę, kada priėjo prie durų LzP. Pogrindžio gyvenimo pavojai siautė jį kaip tamsa keliautoją gūdžią naktį rš.
| Nuostabi ramybė siausdavo mus iš visų pusių, ir džiaugsmas užliedavo krūtinę A.Vencl.
| refl.: Tai ir vėl siautėsi aplink mane rūkai Vd.
ǁ būti aplink ką nusidriekusiam, juosti: [Aukšta siena] siaučia šį didžiulį keturkampį miestą A.Vencl. Siaũta girios aplinkuo Šv. Babrungas į rinkį miestą siaũta Ms. Čia pro kaimyną vanduo siaũtė į rinkį Prk.
| Siaũta lytus, neikiam nėkur Krš.
3. tr., intr. KBII153, Pln iš visų pusių einant supti, apgulti, kad neištrūktų, nepasitrauktų: Vokyčiai siaũtė už akis, bet mes išbėgom; mat arkliai – gyvi žaibai Plng. Iš dešinio šono mus pradėjo siaũsti lenkai Žvr.
4. tr. aplink tiesti, traukti kuo: Žiūrėk, jie žuvis siaučia tinklu, tuoj gaudys J.Jabl.
ǁ apsuktinai rišti: Su parsiautu siaučiaũ sruogas, kad nesusipainiotų gijos J. Siaũsk, kol parsiausi par nugarą su ringartu, važiuojant su vienu arkliu J.
5. tr. R, M, Užp valyti grūdus nuo pelų, šiukšlių ir smulkesnių grūdų, kratant, sukant rėtyje ar beriant prieš vėją: Jinai siaũčia grūdus su rėčiu, o sijoja miltus su sietu J. Arpą nuspirkom, tai grūdai siaũst nebereikia Dgl. Siaučiaũ rugius, daug šiaudagalių nusigraibo Sv. Reik eiti rugių siaũsti, juk su dirsėms duonos nevalgysi Krtn. Pardien siaučiaũ šituos du maišelius rugių – sietas blogas Klt. Atnešk siaũčiamą geldą Grž. Viso moka, viso moka, tik sėmenėlių siaũst nemoka Ds. Suk, suk sietelį, siaũsk, siaũsk kvietelius, bus baltesnis pyragėlis Skrb. Daba tokie čysti grūdai, ka i į malūną veždami nèbsiautam Kv. Ne vyro darbas siaũst rugiai Dglš. Jaučiai ir kumeliai, kurie lauką išgyvena, kratinius ės, kurie vėtykle vėtyti ir rėčiu siausti CII903. Moterys, dulkėtos kaip iš miltų išlindusios žiurkės, klėtyje visą dieną siaučia grūdus, kad neliktų jokios dulkelės, jokio šapelio Vaižg.
^ Šiaudus tryniau, o siaust nemokėsiu (jaunas įpratęs, ir senas darysi) B74.
ǁ sijoti (miltus): A čia siaustų̃ miltų duona? Škn.
6. tr. pilti, berti tolyn: Papils smalą ant kelio, o paskui žvyrą lopeta siaũs Slm. Pasiims bertuvę, taip siaũs taip smagiai iš rankos tus grūdus [vėtydami] Kv. Vėtydavo su vėtykle: šiteip kaip siaũčia, tai toks ruožas eina Ps.
7. tr. sviesti, mesti, blokšti: Aš tik atsiverčiau tą knygą ir siaučiaũ toly, ka kitas nerastų Smln. Siaũsk malkas čia į gonkas Erž. Būčiau siaũtus į krūmus kur, i gatava Jrb. Arklys lėkdamas kad siaũtė roges paskliunda – visi išlakstė Sml.
| prk.: Kad visi į kupetą siaũstumėm (krautume, taupytume), tai kas mums kaitėtų Brs.
ǁ versti: Dalgio kampas siauta žolę ir išsiauta Šts.
| refl.: Nèsiautas javai, kad mažas dalgio kampas Šts.
ǁ staigiai kreipti, lenkti: Priminta angis ant kitos pusės uodegą siaučia ir … įgelti bando TP1881,40.
8. intr. pulti, mestis, sukti kuria kryptimi: Vos išbėgusi iš krūmų, bėrutė su tokiu greitumu siautė į vieną pusę, kad viršaitis vos ją suturėjo rš. Kur mano žirgelis jojant siautė, ten mano širdelė panelę (mergelę) jautė (d.) J.Jabl.
| refl.: Iš miestelio išbildėjau taip, kad sutinkamieji praeiviai bailingai siautės į patvorius Vaižg.
9. intr. lankytis, sukiotis, spiestis: Kur žiedas ant žiedo, te bitelės siaučia (d.) Gdr. Kur vėjelis pūtė, ten bitelės siautė LMD. Anas siaũčia dabar an butelio Trgn. Vakaruškas kur tik jaučia, visi į tą šalį siaučia LTR(Šš).
^ Kur jaučia, ant tę ir siaučia Gdž. Kur pasogą jaučia, te berneliai siaũčia Ad. Susėjo daugybė į pagrabą, mat bagotas: kur jaučia [vaišes], ten i siaũčia Šln. Kur jaučia, ten siaučia; kur miela, ten akys J.
10. tr., intr. Gr, Kv, Kal, Vkš sukti galvas, gaubtis, galvėti (apie kopūstus): Kopūstai galvėti pradeda, t. y. siaũsti galvas JI407. Ilgakojai kopūstai nė siausti į galvas nesiauta, nėr ko ėsti Šts. Kopūstai nèsiauta galvų Lkv. Kol neišgirsta kopūstas spragelo balso, tol nesiauta į galvas Kos256.
11. tr. gimdyti: Devintą vaiką siautù Šts.
12. intr. Klt išdykauti, dūkti, kultis: Suskriblijau vaikus, kad nesiaũstų, t. y. nesiaubtų J. Vaikai, palikti vieni, sau siaũčia po gryčią Krs. Siaũtė, siaũtė vaikai, kol susimušė Mrs. Nesiaũskit, vaikapalakiai, ba susgriebsta diržų! Km. Jam būriukais užeina kai audra kokia, i siaũčia Rd. O, kas jiems rūpi – besiaũčia sau, kol akys žiba (kol jauni)! Dkš. Vaikinas siaũčia su mergelėmis, t. y. briauzgia, siaubia J. Sudiev, mylima mergaite, gana mudviem siausti LTR(Mrj). Baigiantis veselijai, veselninkai siausdami ir štukavodami karia piršlį už melagystes JR71. Katė su šunimi siaũtė J. Katės siaũčia po gryčią, net dulkes pakėlė Sv. Tai gražiai šuniukai siaũčia! Mrj. Lapė atbėga pas mūsų šunis ir siaũčia Auk. Siaũst nori kap paršėkas Arm. Jei ižlepę vaikai siaust liaujasi, pameta rykštę ir nepasilyti jų SPI243. Tais (vargais) nesang Viešpats Dievas mus, tinginčius ir siaučiančius vaikus savo, kaip rykštėmis savęsp … varo SE227.
ǁ smarkiai, smagiai lakioti, skraidyti: Gražu ir kaitrią vasarą kaip bitei saulėj siausti, darbymečio verdenėje jėgų našumą jausti V.Myk-Put. Tik apleistuose kaimo daržuose, viršum geltonuojančių saulėgrąžų siautė debesys peteliškių P.Cvir.
13. intr. triukšmauti, linksmintis, ūžti: Jog linksmumu alga arba vadina tai, kas yra ėst, gert, šokinėt, siaust, žargytis ir kūną savo paleist DP211. Pasaulis siaũčia ir šūtija DP102. Naktį siaučiu, daužausi SD57. Prapuolė gėda, baimės nėra niekur, visi išlepę, siausti baisiai visur KN270.
^ Dieną nesnausk, naktį nesiausk KrvP(Jnš).
ǁ nevaržomai veikti, reikštis: Baduoja visos pajautos, kad nė vienai iž jų neduost siausti SPII4-5.
14. intr. Q523,633, SD360, CII585, Sut, K niršti, dūkti, siusti: Eš žinau … tave pryš mane siaučiantį BB2Kar19,27. Kodėl siaučia (viršuje siausti) pagonys? BBPs2,1. Siaustmi SC53. Saulius dabar siausdamas grasymais ir žavinimais prieš pasiuntinius pono atejęs MPIII14. Neduok čertui be mieros siausti, teikis jo narsą drausti KN166. Ko besiaučiate ir (ko) beverkiate? Kūdikis nenumirė, bet miegt Ch1Mr5,39. Kodėl gi siaučia giminės, o žmonės niekus pramano? BtApD4,25.
15. intr. labai smarkiai paplisti, daryti daug žalos (apie ligas, karus ir pan.): Kareiviai visi buvo išmirę, nes ten siautė maras LTR(Kt). Par mus jau eilinės (epideminės ligos) siaũčia Skdt. Pradėjo siausti ligos, mirti karininkai ir matrosai K.Bor. Krizė siautė ne tik gamybos, bet ir prekybos sferoje rš. Tais metais siaũtė baisiausias krizas Nm. Siaũta siaũta karai – ka čia nepareitų Pj. Turkijos provincoje … siaučia … skaudus maištas Kel1862,84. Tėvas užgirdo, kad tam krašte, kur sūnus gyvena, labai siaũčia badas (ps.) Vlk.
16. intr. Sut smarkiai reikštis, šėlti, siautėti (apie stichiją, gamtos reiškinius): Ištiko baisi pūga, kuri siautė devynias dienas K.Bor. Marių bangos putoja ir draskosi, siaučiančios audros šen ir ten mėtomos I.Simon. Čia vėjai siaũta Kin. Vėjas siaũtęs liovėsi KI160. Kas nežino, jog karalystės yra vėjai, kurie baisiai siaučia SPII14. Siauta įsiutusios vilnys S.Dauk. Vandenys regėjo tave ir bijojosi, ir gilybės (siuto išbraukta) siautė BBPs77,17. Siaučia marios, verda, kunkaloja SD22. Ans tada kėlęs sudraudė vėją ir mariomus tarė: – Nutilk, nesiausk! Ch1Mr4,39. Ugnis tiesiai siaustie pradėjo Sz. Čia mat siaũtė gaisras, mes išlikom Gršl. Tuomet siausta šalčių, kokių dabarčiu testi šiaurėje Vr. Žiema siautė negailestingai P.Cvir.
| prk.: Jo mintys dar labiau pradėjo siausti po galvą J.Bil.
17. intr. Plt, Knt netramdomai, žiauriai naudotis savo galia: Plėšikai siaũčia DŽ1. Kur ganosi avys, siaučia ir vilkų rujos rš.
18. intr. lakstyti, landžioti ko ieškant, griozdžiant, naršant: Siaũtė su tinklu ežere, dabar neleidžia Grd. Siaũs, ieškos tų vaikių (rekrūtų) Grd.
19. intr. smogti, trenkti, kirsti: Kad aš tau siaũsiu par sprandą – i peklo[je] atminsi! Dr. Jos pagalį išsilaužė ir siaučia pro ausis Rs. Kai siaũtė vieną siūtį, ir pry žemės prikrito Ms. Vieną kartą ka mun siaũtė, ka i susiriečiau Trk. Kad aš tau siaũsiu vieną zybą! Kl. Siaũsk į barzdą – kai skusi, rasi Grk. Ka siaũsu tam šunie su tuo akminu! Pp. Arklys su uodega siaučia – šimtus [uodų] ant žemės parverčia LMD(Sln). Dar kai kada nueik karvės, tai su ragais siaũčia Žml.
20. intr. šnek. smarkiai eiti: Siausti namon Bru. Siaũsk, vyruti, pri mamos, kol da kailis sveikas! Trg.
21. intr. šnek. godžiai, greitai valgyti: Kad ji pradės siaũsti, tai man tuoj neliks ką valgyti Skr.
22. tr., intr. šnek. gerti svaigiuosius gėrimus: Siaũtė anodiją metus Grd. Nu, siaũsk: čėrką pasistatai ir turi Slm. Jau musi biškį ir tu siautei̇̃? Trg.
23. intr. Q76, N lakstytis: Karvė siaučia R, MŽ.
◊ pirštù pir̃što nesiaũsti nieko neveikti: Darbo nedirbo: pirštù pir̃što nèsiautė Šts.
1 antsiaũsti, añtsiauta, añtsiautė (ž.) tr. uždengti, užgaubti, užsiausti: Ką šiandien piemenie antsiaũsi? Jdr. Nu ir dabar baltą drobulę añčsiautė, ančklojo Lk. Tokį kilimą ant pečius antsiautusios, ant dešiniuoju pečiu segele susegė S.Dauk.
| refl. tr., intr. J, Lpl: Ana antsi̇̀siautė drobulę i stova LKT92(Jdr). Po poterių, antsisiaũtę kailinius, eina gulti BM391(Rdn). Paskiaus kunegas, drobiniais apsimovęs ir kapa antsisiautęs, ėmė su savim dvi hostiji M.Valanč.
1 apsiaũsti, apsiaũčia (àpsiaučia), àpsiautė NdŽ; L
1. tr. H159, R, Sut, K, Š, Rtr apdengti, apsupti, apgaubti (skara, drabužiu); užvilkti (ant kito drabužio): Apsiaũsk mergelę skepetu, kad nesušaltų Skdv. Agurkų rasodą vakare reikės apsiaũsti su drobulėms nu šalnų Skdv. Apsiautė jį skara J.Jabl. Kam skreitę (ką skreite) apsiaũsti K. Paskui apsiautė Jokūbą drabužiais brolio S.Stan. O vienas jaunikaitis ėjo paskui jį àpsiaustas prastyria ant nuogo kūno DP154. Mes jo nei priimt, nei apsiaust, nei apvilkt ir pavalgydinti nenorime DP41.
| refl. tr., intr. H159, MŽ, N, Š, M, Rtr, NdŽ: Apsisiaũsti skepetą K. Senovė[je] liuob eiti apsisiaũtę su tokioms kuskoms Sd. Aš apsi̇̀siaučiau su apsiaustu nuo šalčio J. Kai važiuosi, apsisiaũsk milinį Jrb. Nu pats tik apsisiaũsk: no koks čia reikalas sulyti Brs. Su lytpaličiu atejo apsisiaũtusi Vž. Su sermėga apsisiaũtęs (ant pečių užsimetęs) Ds. Ans paėmė iš savo lovos drobulę, apsi̇̀siautė taip an galvos Krp. Apsisiaũsk kailiniais, ba orie šalta Dbk. Anie nueina an tų kapiukų, tas apsi̇̀siauta balta drobule ir lauka Klk. Kam apsivilkai baltaisiais marškinėliais, kam apsisiautei pilkąja sermėgėle? (d.) Zp. Apsisiaučiu skraiste arba drobule R. Vienok, apsisiautę vienu meškos kailiu, negalėjo tų gelžies eilų trupinti S.Dauk. Vyriausiu du žyniu taipojau baltai apsisiautusiu Vd. Kiti ant šarvų buvo apsisiautę minkštais žvėrių kailiais A.Vien.
| prk.: Išgenėti šakas kuokšto lig dvijų sprogymelių, iš kuriedvims par metą galūnė naujomis šakomis apsisiaus S.Dauk.
^ Drobulę jau pasiklojai, jau apsi̇̀siautei – nebnusisiausi (padarei – nebepataisysi) Trk.
2. tr. apvynioti, apjuosti: Reik apsiaũsti puodus tošėms, kad susproginėjo Dr. Tą duoną su tais kopūstlapiais apsiaũsi, apsiaũsi Tl. Aplink abi jo koji esą … geležiniai rinkiai apsiausti TP1880,43.
ǁ apimti rankomis, apglobti: Močia vaiką turi apsiaũtusi, kad tėvas nemuštum J.
ǁ aptraukti, aptiesti iš visų pusių: Įleida trubicą par visą upę ir àpsiauta žolynus Vkš. Apsiautėm žuvis tinklu ir visas išgaudėm J.Jabl.
3. tr. NdŽ driekiantis apsupti, apdengti: Dangus buvo apsiaustas tirštais debesimis rš. Visą žemės rutulį oras apsiautė Mš. Teip greitai ugnis visus budinkus apsiautė, kad niekas prieiti nebgalėjo PP66. Šis pasijuntąs atsibudęs, kad jau iš visų pusių besąs ugnė[je], liepsnom apsiaustas Sln. Šviesa tamsose žibėjo, o tamsos jos no•psiautė DP46. Rūkas laikė apsiautęs lauką rš.
| Paskiaus įsimetė piktšašiai ir apsiautė (aptraukė, nubėrė) visą jo galvą M.Valanč.
ǁ Prk būti aplink ką nusidriekusiam, apriesti: Trumpė yr mus apsiaũtusi į rinkį Kl. Šešupė eina į Nemuną ir apsiaũčia tą kalną Smln. Tos dvi kalvos vėl į rundą ringį liūgnais apsiaustos Kos128. Kepenos àpsiauta skilvį Rsn. Jie gyveno jaukiame namelyje, kuris, sodo apsiaustas, pro medžių tarpus baltavo LzP.
4. tr. S.Dauk, I, M, DŽ, NdŽ, Kal, Pln, Šlu iš visų pusių einant apsupti, apgulti: Jis apsiaũs galvažudžius ir išmuš juos J. Apsiausti priešus Rtr. Sukėlė visą šeimyną, išbėgom į lauką, àpsiautėm svirną Sd. Àpsiautė ir iššaudė visą kaimą Pj. Žemaičių daugiau nei tūkstantis šmurkšt išpuolė iš pilies, beregint apsiautė visus vokyčius M.Valanč. Neprieteliai mane àpsiautė K. Prisiartinę prie kalno ir apsiautę jį aplinkui, dainavo jie laisvės ir laimės dainas J.Bil.
5. tr. apimti, apnikti (kokiam jausmui, nuotaikai ir pan.): Jau tau, vaikeli, kokia pakusa api̇̀siautė galvą Prng. Net vagis, nakties mėgėjas, tą naktį esti namieje – ir jį apsiaučia Kūčių ramumas M.Katk. Neapsakoma baimė apsiautė mane rš. Daug jį apsirikimų apsiaučia A.Baran. Kentėjimai apsiautė mane lyg skėrai LTI85.
6. tr. kiek apvalyti, apvėtyti grūdus: Duonai grūdus jau api̇̀siautė, tik blynam da nesiausti Ds. Daug nevark, biškį apsiaũsk, ir tiek Kal.
7. intr. aplakstyti, aplandžioti ieškant ko, naršant, griozdžiant: Àpsiautė, aplakstė i rado vielą nutrauktą Grd.
8. tr. R sugulti (su moterimi), prigulėti.
1 atsiaũsti, atsiaũčia (àtsiaučia), àtsiautė tr. BŽ481 ką dengiantį, gaubiantį atklėsti, atlapoti: Liuob atsiaus kuskelę, nusiaus į užpakalį ir susiaus vėl į pryšakį Šts. Supynė po pyną už kožnos ausies, àtsiautė į pryšakį ir apsuko aplinkuo galvą Vkš. Lanketą reik mokėti aprišti: reik aprišus atlenkti, atsiausti pašalius Dr.
| refl. tr., intr. BŽ337,481: Kur jaunesnės, vis vaikščio[ja] atsisiaũtusios Dr. Jis atsisiautė apsiaustą rš.
1 ×dasiaũsti, dasiaũčia (dàsiaučia), dàsiautė (hibr.) tr. baigti siausti grūdus: Tą puspūrį dasiaũsk, o aš bėgu žygiuoties Kv.
1 įsiaũsti, įsiaũčia (į̇̃siaučia), į̇̃siautė tr. NdŽ
1. H169, N, K, Š, Rtr, Lpl įvynioti, įsupti į ką: Į̃siaučiau aš vaiką į naują apsiaustą, drabužį J. Reik į popierio lapą įsiaũsti, kad nesusipurvintų Dov. Gimusį vaiką įsiaučia į tėvo marškinius; tuomet vaikas daugiau prie tėvo glausis rš(Prk). Jis į šiltus dekius gražiai įsiaustas buvo TP1880,33.
| prk.: Mums po kojų visa ana šalis gulėjo į debesis įsiausta prš.
| refl. tr., intr.: Įsisiaũsk vaiką į skepetą ir neškis Jrb. Visas tu šilkuose, įsisiautęs į skraistę purpuro V.Kudir.
| prk.: Saulė buvo įsisiautusi į tankias miglas rš.
^ Ten šaunas vilkas į avies kailį įsisiautęs BzF54.
ǁ įvilkti (drabužį): Būtų gerai, kad įsiaũstum po apačia dar kailinukus Up.
2. Vd apsupti, apgulti (tvirtovę, miestą): Karaliaučių į̇̃siautė ir paėmė Pgg. Parejo žinia, kad tampam įsiausti Plšk. Jis iš visų pusių buvo įsiaustas, pakėlė rankas ir pasidavė prš.
3. sklindant, plečiantis apimti, apsupti: Akymojuj buvo kamara liepsnų įsiausta prš. Klėtės jau visai liepsnų įsiaustos buvo LTR(Klp).
ǁ apriesti: Aplinkui iš visų pusių Kauną įsiaučia gražūs Aleksoto kalnai prš.
4. įmesti, įsviesti: Žmonelė iš to džiaugsmo šmurkšt nusivilko savo vienintelius suskidusius marškinius ir įsiautė į krosnį rš. Privanoję kiek tilpo, vėl įsiautė Joną į lovą rš.
ǁ įtraukti, įgvėbti: Vėjas į̇̃siautė ugnį J. Vėjas siaučia, į̇̃siautė ugnį į vidų J.Jabl.
5. refl. staigiai pakrypus čiūžtelėti: Gal par daug pasukė ar ką, kad ratai insisiautė ravan ir pasviro LTR(Dkk).
6. refl. Rtr įsismaginti išdykauti: Vaikai įsisiautę nebegali nurimti Š. Doriukas su Petruku norėjo juos sudrausti, bet jie neklausė ir negirdėjo – taip buvo įsisiautę rš.
7. refl. NdŽ įsišėlti (apie gamtos reiškinius): Pūga įsisiautė, ir sėdintiems ant arklių norėjosi ko greičiau pasiekti Kalvariją rš. Įsisiautusiame ežere iškyla ant bangų neapsakomai graži laumė K.Bor. Giria, vėjuotomis dienomis tokia įsisiaučianti, dabar buvo iškilmingai rami rš.
8. refl. smarkiai, plačiai įsigalėti: Badas taip įsisiaučia, kad jiems tenka valgyti stiebų skersinių odą rš.
9. refl. šnek. įsigerti: Tiek įsi̇̀siautė, kad led namo parėjo Jrb. Parejo iš turgaus smarkiai įsisiaũtęs Skdv.
1 išsiaũsti, išsiaũčia (i̇̀šsiaučia), i̇̀šsiautė
1. tr. Š, Rtr nuvilkti viršutinį drabužį, išrengti: Išsiaũsk vaiką, t. y. atimk apsiaustus, drabužius J.
| refl. Š, Rtr: Išsisiaũsk, po marškinių nebus taip šilta J. Išsisiaũsk iš kailinių, o sušilsi trobo[je] Užv. Išsisiaũsk ir eik prie stalo! Jrb. Basos, išsisiaũtusios turėdavom eiti Vlkš.
2. tr. Klt išvalyti grūdus kratant, sukant rėtyje: Seniau kretilais visus grūdus išsiausdavom Žg. Rugiai jau išsiausti, tik dėk vežiman ir važiuok malūnan Sv. Negerai i̇̀šsiautėt grūdus, da visko pilna juos Trgn. Kiti turėjo tokius didelius sietus, – teip gražiai išsiaũčia tas visas smulkmenas Mšk.
ǁ išsijoti (ką birų): Išsiaũsk kruopas, ryt talka bus Kvr. Reiktum kiek avižinių miltų kisieliuon išsiaũsti Kv. Duona išeis kaip pyragas – miltus i̇̀šsiaučiau Krp. Išsiaũs pelenų, ka anglių nebūtų, i plaus žlugtį Krš.
ǁ praleisti kurį laiką valant grūdus, siaučiant: Visą rytą i̇̀šsiaučiau, mat vežam šiandien malūnan Š.
3. tr. išmesti, išvaryti: Visus tuos vyrus lauk i̇̀šsiaučiau Skr.
4. tr. padaryti, kad persimestų į kitą vietą, ištraukti: Trauksmas i̇̀šsiautė ugnį priemenėn Š.
5. tr. pertiesti, permesti: Par skrites išsiaustas lynas Trk.
6. tr. pagimdyti: Dešims vaikų esu išsiaũtusi Varn.
ǁ refl. kartą pagimdžius, tapti nebevaisinga: Bei nebus išsisiaučiančio nei nevaisingo tavo žemėje BB2Moz23,26.
7. intr. praleisti kurį laiką išdykaujant: Vaikai visą vakarą i̇̀šsiautė, išlapavo Š.
8. intr. SD420, R49 iki valios padūkti, pašėlti.
| refl.: Kai užeina, tai turi išsisiaũst Šn. Pareina vaikai išsisiaũtę, tik duok greičiau valgyt Ob. Kai atvažiuo[ja] [anūkai], tai neišsisiaũstų par savaitę Grd.
9. refl. liautis siautus (apie epidemiją): Turėjau viltį, kad tamsta leisi man savo darbą tęsti, kol išsisiaus maras rš.
10. tr. šnek. godžiai išvalgyti: Visą bliūdą i̇̀šsiaučiau Vdžg. Ar tu tą bliūdą pyragaičių i̇̀šsiautei? Skr.
11. tr. prigulėti, išniekinti: Išsiausti mergą Vrn.
1 nusiaũsti, nusiaũčia (nùsiaučia), nùsiautė tr.
1. H, R, N, Rtr, Š, NdŽ, DŽ1 nugobti, nurengti: Apsiaučia, nusiaučia kam skarą, skraistę (drabužį) J.Jabl. Žalnieriai nusiautė jam skreistę brš. O kaip jį buvo apjuokę, nusiautė jo purpurą NTMr15,20.
| refl. tr. N, Š, DŽ1, Vkš: Nusisiaũsk apsiaustą J. Nusi̇̀siaučiau milinį – par šilta Jrb. Ka aš bėgau, aš tą drobulę nusi̇̀siaučiau Krp. Nusisiaũsk sukenkėlę, bent iššluok ma aslelę JV961. Nusisiaučiu skraistę, ploštę R7.
2. RtŽ, Kv, Prk, Šmn, Smal, Dsn išvalyti grūdus, kratant rėčiu, sietu: Grūdus nusiaũsk duonai, putrai J. Grūdus piestoje nugrūsdavo ir paskiau nusiausdavo Kp. Kol arpos neturėjome, tai visus javus reikėjo nusiaũsti Up. Gerai nusiaũsk grūdus, kad būtų duona be ašakų Trgn. Ka veš į malūną, nusiaũs motriškos par rėtį Gd. Nusiaũsk miežius, bo klojime daug žemių su grūdais susišlavė Rm. Nusiaũs miežius, maltinai sumals – skani putrelė Krš. Nusiaũsk sėmenis – reiks eit sėt Ds. Tus pelus galima nusiaũsti Kal.
| prk.: Šimtas vilkų buvo! – Nusiaũsk (neperdėdamas pasakyk), beliks du (juok.) Šts.
| refl. tr., intr.: Žiūrėk, kiek daug nusi̇̀siautė nuosiautų Ob. Nusi̇̀siautėm tris pūrus kviečių, gal ragaišis bus baltesnis Jnšk. Visi tie nešvarumai nusi̇̀siauta Kal.
ǁ išsijoti (miltus): Nusiaũsk miltus duonai Šlv. Nebėr duonos – nusiaũsk miltų Sk.
3. numesti, nuversti, nublokšti, nuritinti: Visus butelius nùsiautė nuo stalo Ds. Kur katukas kamuoliuką nùsiautė? Šn.
| prk.: Nu sosto nùsiautė daugybę karalių Lnk.
4. pavogti: Spirito nùsiautė i daba geria Šln.
5. nusiaubti: Karo audra nusiautė kraštą rš. Viskas atrodė lyg pavietrės nusiausta J.Balt.
6. įkišus pamirkyti: Kadagių [pelenų] šarme reik gijas nusiaũsti ir parplauti vandenė[je] – nebūs pardeguluotos Šv.
7. paėmus palaikyti (vaiką), kad nusišlapintų: Boba, vaiką greičiau nešk nusiaũsti, bo pilną lopšį privers! Šauk.
◊ kélnes nusiaũsti atimti turtą: Nusiaũsk kélnes skolininkui J.
1 pasiaũsti, pasiaũčia (pàsiaučia), pàsiautė Rtr, DŽ1; N, L
1. tr. parišti, pavilkti po apačia: Reikėjo pasiaũsti kailinukus po burnosu Up. Skepetą pasiaũčia ana po kailiniais J.
| refl. tr. Š, Brž: Ar pasi̇̀siautei kailinukus į apačią? Up. Neturi nei ko apsisiausti, nei pasisiaũsti Skdv.
ǁ pakišus apgobti: Vieną žąsį po vieno [sermėgos] žambo, antrą po antro pasiaũtęs neša PP62. Motina švenčiausia pàsiautė griešnyką po savo ploščelio (ps.) Šts.
2. tr. SD1128, RtŽ pasijoti: Par sietelį pàsiautei miltus, kad ašakikių nebūtų Šmk. Pasiaũsk, Onike, miltų kankolynei Kv. Jei kas pasiaũtę bėralų duoną kepė, tai skaitės ne duona, ale pyragas Prng.
| refl. tr.: Pasi̇̀siaučiau bėralelio, pasikepiau pyragelio Prng.
ǁ Kal, Kv, Klt, Slk pavalyti grūdus kratant, sukant sietu, rėčiu: Pasiaũsk grūdus, ryt malūnan važiuosiu Trgn. Siaučiaũ, siaučiaũ, net rankos sopa. Gal tu pasiaũstum ben kiek Ut. Pasiautus smulkiejai [grūdai] nubirsta Tl. Jagu smilčių yra, su rėčiu pasiausk grūdus J.
3. tr., intr. atsivėdėjus mesti, sviesti: Kad paėmęs akmenį pasiausiu, tai nežinosi nė pats ką daryti! Up. Paėmę pàsiautė su krėslu ir išmušo dantį Žlp. Ka pasiaũsu – kaji kur nūlėkė! Lk. Kad pàsiautė (pastūmė) vaiką! Ds. Tas už tų grąžtų, ka pàsiautė (išginė, išstūmė) lauka! Ar.
| Aštuonių metų mergelikę vėjas po vienu ratu pasiautęs (nubloškęs) TP1881,12. Kad pàsiautė tokiom sprogstančiom žarijom! Krč.
^ Lenk saulę ir mėnesį, o žvaigždes pasiaũsk (laikykis pirmųjų, ne paskutiniųjų?) Sch95, M, TŽV625.
4. tr., intr. paberti, pabarstyti: Ant aslos pasiausdavo smėlio arba smulkių žvirgždų, klodavo paruošto šlyno ir basais kulnais mindavo rš. Vištos išsigando ir suplasnojusios pasiautė nusišėrusias plunksnas P.Cvir.
ǁ paskleisti: Kartais kokia nors moteris stipriais kvepalais pasiausdavo po nosimi P.Cvir.
ǁ N patiesti.
5. intr. Kp smogti, užkirsti: Pàsiautė pačiai iš rankos Rdn. Nors akla, sau tako nematau, bet kuriam tik botarainiu pasiausiu – devynios pampos iššoka Žem. Kai pàsiautė kardu, galvos kaip kopūstai lėkė (ps.) Srv.
6. intr. smarkiai užsimoti, mostelėti: Einant pro duris lauko, pàsiautė su peiliu Užv. Jis kad krapijo bites pasiaũsdamas Lnkv. Va šitaip semk! Kai semdamas pasiauti̇̀, gali viedras nusimaut Lnkv.
ǁ tr. plačiai užsimojus išpjauti (pradalgę): Pradalges pasiaũsu kaip par tą bakavąją Lkv.
7. tr. mesti, blokšti į šalį: Važį pasiaũčia į šalį NdŽ.
ǁ intr. pasiduoti, mestis, pasukti, nueiti kuria kryptimi: Bėrutė, turbūt to šveitimo pasibaidžius, šoko iš karto bėgti, o prie savo kiemo vartų ir vėl pasiautė į šalį rš. Gal pasiaũsi į kitą kaimą? Čia visus apejai Grd.
| refl.: Pasisiaũskime šitan kraštan, gal grybų daugiau užeisme Vdšk.
8. intr. LL157, Šlčn, Jnšk pažaisti, paišdykauti, padūkti: Vaikis pàsiautė su krovėja, ir abudu nu vežimo nurietėjo Tv. Mergina išlepinta, mėgsta pasiausti, o tu pavydus ir keršus, tad ją užbaustum V.Kudir. Vaikai norėjo su juo (ančiuku) pasiausti J.Balč. Šunes pasiaũčia po kiemą NdŽ.
9. intr. pasilinksminti, paūžti: Tada Gargantiua taip pasiautė su savo didele kuopa rš.
10. refl. smarkiais gūsiais papūsti: Bais smarkus žiemys [vėjas], pasisiaũčiantis Lel.
11. tr. NdŽ pavogti, nukniaukti:
12. intr. šnek. įstengti daug suvalgyti: Al' ans pàsiauta, pàsiauta: nėšių užtenka (juok.) Lkv.
1 parsiaũsti, parsiaũčia, par̃siautė NdŽ
1. tr. parpūsti.
2. intr. siaučiant pareiti.
1 pérsiausti tr. NdŽ; N
1. I pakartotinai išvalyti grūdus kratant, sukant sietu: Grūdus pársiaučiau iš naujo J. Pérsiaučiau visus rugius, maž duonai mals Klt. Javai, kol stosias iš jų graži duona, pirmiaus tur būti iškulti, išvėtyti, parsiausti, sumalti rš.
| refl. NdŽ.
ǁ persijoti (miltus): Tus miltus reik pársiausti Kv.
2. gobiant apimti: Parlenktas kuskos kertes pársiautė ant krūtinės Vkš.
3. Krkl perrišti: Parsiaučia jis par nugarą arklio su ringartu, kad su vienu arkliu važiuoja J. Neužmiršk sruogą pársiausti, ka nesusipainiotų Lkv. Su tuo pačiu parryšiu, lenkdamos giją, parraišioja į daug posmų – giją pársiauta keliskart Vkš.
4. permesti, persviesti: Par dangtį akmuo pérsiaust kiton pusėn man vieni juokai Ds.
1 prasiaũsti, prasiaũčia (pràsiaučia), pràsiautė NdŽ
1. tr. DŽ1 praskleisti (drabužį), nugobti (skarą).
| refl. tr.: Kailiniams nugarą žiurkės išėdė, bijau i skepetą prasisiaũsti Krš.
2. tr. Als, Kp pravalyti grūdų kratant, sukant rėčiu: Reikia prasiaũst grūdų, reiks vežt malt Ut. Prasiaũsk pūrų̃ putrai Kal. Apsiaižiusius branduolėlius prasiautusios, praniekojusios, tuoj košę virdavę Sln.
3. tr. mostais praskirti į šalis: Ana eina su ranka prasiausdamà žmonis iš krūvos par spūstį J.
4. tr. pasukus, nukrypus į šalį, praeiti, palikti nuošaly: Pràsiaučiau miške takelį ir paklydau Ds.
5. intr. smarkiai pralėkti, pravažiuoti pro šalį: Prasiausdavo pro jį turtuolis puikiame vežime, ristais žirgais rš.
6. intr. DŽ1 praeiti šėlstant, siaučiant (apie gamtos reiškinius): Audra prasiautė staigi, žiauri P.Cvir. Prasiautusios liūtys ir taifūnai labai pakėlė vandens lygį sp.
1 prisiaũsti, prisiaũčia (pri̇̀siaučia), pri̇̀siautė
1. refl. prisijuosti: O ji buvo prijuoste prisisiautus LTR(Šil).
2. tr. DŽ1, Klt privalyti grūdų kratant, sukant sietu, rėčiu: Pri̇̀siaučiau tris pūrus kviečių Brs. Pilną kubilą pri̇̀siaučiau grūdų J. Ir malūnui pripylėme, ir duonai pri̇̀siautėme Pc. Iš visų rugių tik du maišus pri̇̀siautė Trgn. Rytoj malūnan važiuosiu, prisiaũskit kviečių ragaišiui Ob. Kad pri̇̀siaučiau kviečių, tai kaip aukso! Ds.
| refl. tr.: Prisi̇̀siautei grūdų turbūt į turgų vežti Kal.
ǁ prisijoti: Prisiaũs pelenų žlugčiuo Krš.
3. tr. prigimdyti: Kad būčiau su vyru ilgiau pagyvenusi, būčiau daug vaikų prisiaũtusi Šauk.
4. intr. priplaukti: Laivelis pri̇̀siautė pry kranto Dr.
5. tr. priplukdyti: Vidaus (nuo jūros) striaumė pri̇̀siautė pry kranto laivelį Plng. Toje vietoje, kur savo laivynę buvo prisiautęs, padeda ženklus ir liep išruobti tus žodžius S.Dauk.
6. tr. niekam nematant, vogčiomis įduoti, įteikti: Pati vagčia pri̇̀siautė bakaną duonos biednai seseriai J. Merga pri̇̀siautė vaikiui marškinius, įnumei miltų, t. y. pavogus padavė nematant J.
7. tr. prispirti, prispeisti: Muni buvo prysiaũtusi eiti dainiuoti Šv.
8. intr. DŽ1 pakankamai siausti, dūkti.
| refl. Žinoma, vaikai turi prisisiausti ir prisilaigyti lig soties Pč.
9. daug prigerti, privalgyti: Prysiaũtęs vyras, viešia jau kur Grd. Aš dar ir nepradėjau valgyti, o jau ji pri̇̀siautė Skr.
| refl.: Prisi̇̀siautė i pasiuto šakalyties parejęs Trk. Parejo prisisiaũtęs Pgr.
1 susiaũsti, susiaũčia (sùsiaučia), sùsiautė Rtr, NdŽ
1. tr., intr. N, Š susupti, suvynioti, suvystyti: Susiaũsk vaiką į drobulę J. Motina savo vaiką tik į skarą sùsiautė ir paliko Up. Išlingavo mane sena motušelė, šiltu atprausė, plonu susiautė LTR(Mžk). Šiltu šaltu atprausta, plonu baltu susiaustà (d.) Klk.
| refl. DŽ: Šalta, vatinį paimk ir susisiaũsk Šv. Nusimaudė i susi̇̀siautė su paklode Jrb. Susi̇̀siautė boba marškon, kad vyrai nepamatytų Ds. Susisiaũsk (apsiklostyk) šilčiau, tau reik šilčiau Krš. Susisiautęs į drabužius, keleivis kietai užmigo I.Simon.
| prk.: Iš pumpurių pasirodo lapai, kurie, kaip žmonys į kailinius, susisiaũtę į pumpurius, par visą žiemą kentėjo BM318(Vn).
ǁ suvilkti (drabužius): Sùsiaučiau dvejus kailinius Up.
| refl. tr.: Šarkus, kailinius susisiaũsti reik, kad šalta J.
2. tr. BŽ481 vieną ant kito uždėti, sublokšti, sumesti (drabužio skvernus, kieno nors kraštus): Kalatą turėjau sùsiautamą Vkš. Motriškas kelnes siuvo be dugno; kelnių dugną liuob nesusiūti: kumet kelnes apsivelka, dugną susiauta Vkš.
| refl. tr.: Tik pajutęs tarpumenty šiurpą, Dzidas tvirčiau susisiautė rudinę rš.
ǁ suglausti: Vos sùsiautei klipį i pradėm trauk lauk Prk. Kirvio pentei įkišti skylė y[ra] susiautamà, pentvytė vadinas Šts. Spygliai kresnose galūnėse susiausti tankiomis kuokštelėmis rš.
3. tr. DŽ apsupti, apgulti: Sùsiautė vokiečius ir sumušė Lnkv.
ǁ užklupti, sugauti: Jei susiaũčia bernioką par mergas, jaunikiai palupa Š.
4. tr. apsuktinai surišti: Susiautam sruogą su parsiautais Nt.
5. tr. suvynioti į ritinį: Kningelė buvo susiaustà Štk.
6. tr., intr. susukti galvas (apie kopūstus): Sùsiaustos yra kopūstų galvos J. Kopūstai šį metą musti būs lapai vieni, nebent susiaũs [galvas] Ms. Tie tolimesniejai lapai [kopūstų] nesùsiaučia į galvutes Erž. Kai spragilo balsą išgirsim, kopūstai jau būs dideles galvas susiaũtę Vkš.
7. tr. CI769 pagimdyti: Sùsiautė vaiką, o pati pabėgo Šts.
8. tr. Trgn, Rgv, On išvalyti grūdus sukant, kratant sietu, rėčiu: Visus grūdus susiaũsk J. Ar sùsiautei grūdus? Važiuosam į melnyčią Užv. Susiaũsk grūdus sėjimui Ds.
9. tr. sublokšti, suvaryti, suversti: Debesis buvo į vakarus nuėjus, o dabar vėjas vėl ant čia sùsiautė Pc. Vėjas sniegą siaučia ir susiaũčia pusnis Ukm. Vėjai lapus lengviai pakilnos ir susiaus į lenkes rš.
| refl.: Akuotai, svėrės ant viršaus rėčio susisiaut, t.y. sukinl J.
10. tr. ką pasklidą kokiu daiktu suimti, sugauti, surinkti: Pirma su pjautuvu susiauti̇̀, tada pjauni Kp. Sùsiaučiau su krytėms lašišą Šts. Belekiant taip bitys nuilsusios buvo, kad su kepure galėjos susiaũsti jąsias J.
11. intr. užduoti, sukirsti: Tokiam vyruo susiautei porą kartų, ir neblįs Šts. Susiaũsti į nugarą Kv. Tėvas susisukęs ir jai susiautė virve per nugarą Žem.
12. intr. NdŽ pradėti siausti, dūkti.
ǁ refl. susimesti žaisti, išdykauti: Kap tik susi̇̀siaučia su vaikais, tai visus išdusina Mrc.
1 užsiaũsti, užsiaũčia (ùžsiaučia), ùžsiautė NdŽ
1. tr. apgobti, apdengti ką kuo: Ùžsiautė vaiką apsiaustu DŽ1.
| refl. tr., intr. Vkš: Nors pečius užsisiaũsk kuo, eidamas į pašalį – teip vėjas duoda Srv. Eigulys skara užsisiaũtęs važiuodavo Grz.
ǁ uždengti, užgobti, užmesti ant ko: Ùžsiautė gūnią ant arklio DŽ1. Matai, lyna – užsiaũsk mergelei vilnonelę ant galvos Vkš.
| refl. tr., intr. M, Š, Rtr, DŽ1: Užsisiaũsk apsiaustą ant viršaus, bus šilčiau J. Užsisiaũsk ką šilčiau, šiandie šalta Jrb. Kad neperšaltum eidamas į daržinę, užsisiaũsk paltą Srv. Kuską užsisiaũtusi i sėda Eig. Kuską už gerą darbą gavau užsi̇̀siautamą LKT80(Ub). Jin negali užsivilkt, eina užsisiaũtus Pc.
2. tr. aplink apsupti, apgulti: Medlinčiai ùžsiautė visą mišką, kad vilkai neišbėgtum J. Rusai vokyčius ùžsiautė tam beržyne Erž.
ǁ užeiti už akių, pastoti kelią: Už akių tai motriškai noram užeiti, užsiaũsti ir paklausti, ko ji čia vaikščioja Kv. Čia traukia vaiską, nori užsiaũsti Gs. Ka mudu ėjova Nemunu, tai iš užpakalio mudu ùžsiautė Sdr.
ǁ apjuosti, apriesti: Ponas laukais dvaro ùžsiautė, lygu salo[je] esam mes mužikai J.
ǁ užtverti: Liepė užslėptosioms virtinėms užpakalį lietuviams užsiausti S.Dauk.
ǁ užimti: Par pirmąjį karą anie buvo užsiaũtę didelius plotus Knt.
3. tr., intr. aplink užtraukti, užtiesti, užmesti: A partemps kokį šniūrą ten, ką, a dratą užsiaũs, i reikėjo mokėties bilietą Lpl. Užsiaũsma tas dvi drobules [per upelį], i būs žuvies Vkš.
4. tr. Sv rėčiu, sietu kratyti grūdus sukant, kad pelai ir šiaudagaliai iškiltų į paviršių: Užsiaũst reikia grūdai, ba juosu daug špūro Ml. Užsiaũt' grūdus i papil' pečiun Ml.
| refl. prk.: Užsisiaũčia viršun (po kiek laiko iškyla) visi blogi darbai Dglš.
5. tr. NdŽ grūdus siaučiant, uždirbti.
6. refl. susiaurėti: Atsisuku – žmogus i ne žmogus: y[ra] nu apačios platus, o viršus ta toks užsisiaũtęs Jdr.
7. intr. užduoti, užkirsti, smogti: Jam parausin kai ùžsiautė, daugiau nereikėjo Ds. Povilui gerokai turguje ùžsiautė par sprandą Šlv. Norėdamas iš pečio užsiausti su kirviu ąžuoluo, sau koją įkirtęs S.Dauk.
8. tr. staigiu mostu pasukti aplink: Kažno kaip koją kai ažusiaũs šokdamas vaikas – ir aukštienykas Sdk.
ǁ užsimoti kirčiui: Aš skaldžiau malką. Kad tik norėjau siūtį užsiausti, pamačiau šimtakojį S.Dauk.
9. intr. šnek. greitomis užvalgyti: Dėl to tu nenori valgyti, kad tu ùžsiautei Skr.
Pastabos
Susijusi žodžio forma (-os): parsiausti,pasiausti,persiausti,nusiausti,išsiausti,įsiausti,dasiausti,atsiausti,užsiausti,apsiausti,susiausti,antsiausti,prisiausti,siausti,prasiausti
Nuoroda į šaltinį
Lietuvių kalbos žodynas
Aprašymas
Kalba
Publikavimo informacija
Data
Leidėjas
Pavadinimas
Informacija iš kitų sistemų paslaugų
Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Atsisiųsti žodžio informaciją:
RDF formatu LMF formatu TEI formatu TBX formatu SOAP formatu JSON formatu XLSX formatu DOCX formatu PDF formatu
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: to make a fuss!
prancūzų kalba: ramollir
vokiečių kalba: gewebt
rusų kalba: пачкать
lenkų kalba: oblężenie
Komentuoti
Komentuoti gali tik prisijungę nariai.
Komentarų nėra
Komentarai(0)