parvadúoti

Apibrėžtis
vadúoti, -úoja, -ãvo tr. KBII199, K, Š; H, H158,172, L
1. R247, MŽ330, Rtr, KŽ, Ms, Als laisvinti, daryti nepriklausomą: Vilniui vadúoti sąjunga NdŽ. Kad žinotų nors berneliai, pagelbą jam duotų, iš sunkios vergijos vaduotų V.Krėv. Žiūrėk, įkliūsi, i vė reiks vadúot Sml. Sakė, vaduõs [iš kalėjimo], va išvadavo – sėdėjo, kolei pamirė Švnč. Teip ir mūsų iš nevalios niekas nevaduoja BsO13. Mus per smarkią karčią mūką savo brangiai vadavo KN152. Brangiu krauju vadavai̇̃ tu mus savo VoL86.
^ Vadu vaduok, bet nemeluok LTR(Šll). Va tu juos (vaikus) vaduõj dūšia (instr.)! Švnč. Nons paskutinius marškinėlius atiduos, al ligą vaduos LMD(Pšl). Keturi broliai pakliuvo į nelaisvę: penktas atėjo vaduoti ir pats pakliuvo (pirštinę mezga) LTR(Jrg).
| refl. NdŽ: Vadúotis iš nelaisvės DŽ1. Palauk, mamužėle, duok nors sniegą nusipurtyti! – vadavosi iš motinos glėbio Jonas rš. Kaip nori, taip iš savo bėdos vaduokis K.Bor.
| prk.: Ėmus saulei dienoti, jau kasdien didesni žemės plotai vadavos iš po baltos žieminės apklotės LzP. Epušių ir beržų apledijusios šakelės vadavosi iš žiauraus žiemos apkalimo M.Katil. Vaduodamasis iš miglotos simbolikos, poetas dabar kalba daug tiesiau, paprasčiau rš.
2. R, R247, MŽ, MŽ330, Sut, SchL141, KBII199, K, Rtr, Skrb, Kp sumokėjus atsiimti, išpirkti: Drabužį už skolą užstatytą vadúoju aš J. Einu girnelių vadúot iš dvaro, ponas atėmė! (ps.) LKT243(Pkr). Pasku su tičio nabaštiku nuejom abudu tų karvių vadúoti Kv. Karvutę parduosiu, sermėgą vadúosiu JD1425. Kraičvežiai atvažiavo kraičių vadúot Grž. Vaduok, tėveli, vaduok, iš šio balto stalelio vaduok NS564. Vadúok mane, tėveli, vadúoki, nors palšuosius jautelius parduoki JD323. Eičiau namučių, melsčiau tėvučio žirgą vadúoti ir kamanužes JV1066. Vadúok mane, motule, vadúokie, nor ir tankias drobeles parduokie DrskD64. Neverk neverk, seserele, mes tavi vaduosma, … nors žirgelius mes atduosma, tavęs nepaduosma D5. Žirgelį atduočiau, dieneles vadúočiau JV774. Vadavo broliukai auksu, sidabrėliu, o mes, sesiutėlės, žaliosiom rūtelėm LTR(Sv). Žirgus parduosim, skolas vaduosim LTR(Ūd). Vadúojamieji pinigai NdŽ, KŽ.
vadúotinai Jo sūnus štai! Vaduotinai dabar ateit į svietą PG.
| refl. K, KŽ: Nu i turia vadúotis tie brolaičiai iš čia – iš jaunosios Mšk.
ǁ atieškoti, išreikalauti: Duok kožnam, kursai geidžia nuog tavęs, o nuog to, kursai atima, kad tavo yra, nevaduok Ch1Luk6,30.
3. padėti, gelbėti, remti: Jei ir toliau būsime išmintingi, vienas kitą nelaimėje vaduosime, gyvensime susiklausydami, galgi praūš nelaimės pro šalį A.Vien. Nelaimėje vadavo ir gerų patarimų vienodai neskundė, nesigailėjo Vaižg. Kas vadúos, jei bendrovei būs kapiec? Krš. Vaduok, motule, savo dukrelę iš didžio vargelio KrvD195. Eisiu par dvarą, šauksiu tėvelį, kad vaduot mane iš rūpestėlio LTR(Mrk). Man rankelės žieduotos, nuo sunkių darbelių vaduotos LTR(Kp). Aš tave vadúosiu bėdo[je], slaugysiu darbuose ir valysiu senatvė[je] J. Bėdoj žmogaus niekas nenori vadúot Trgn. Metę ginklus, bėgome gyvastį vaduodami Pt. Ligonį ir kalinį aplankyti ir vadúoti A.Baran. Tu nu bėdos save vadúoji PP55. Par tinginį nevadúoja artimo iš kokio priepuolio A.Baran. Javai vaduoja MŽ, N.
^ Kas meluoja, tas save vaduoja TS1903,11. Maluosi, savi vadúosi, tik visi spjaudys Krš. Piemuo meluo[ja] – savo kailį vaduo[ja] VP37. Lapė maluo[ja], save vaduo[ja] PP62.
| refl.: Ne tik duktė, bet ir visas kaimas kurį laiką skersakiavo į Daubarą, kam jis, žmonai mirus, ėmė vaduotis Pempiene V.Myk-Put. Jauna motina po bruknynus braidžiojo, raselėmis kojeles plovėsi, bruknių rūgštele nuo nesveikatos, blogumo vadavosi sp.
| tr.: Jėzų Kristų garbink, kurs tave vadavos iš bėdos tave atgavęs RD197.
ǁ užstoti, užtarti: Motin malonės, vadúoki žmones NdŽ.
4. NdŽ, Kt, Pc, Erž dirbti už kitą darbus, padėti: Motina labai vaikus vadãvo Ėr. Kas mane senatvėj vaduõs? Prn. Ji vis tą vyrą vadúodavo Gr. Mergučę išleidai kitą vadúot, o pati galuojies Skr. Geras sūnelis – visur vadúoja mane Lkč. Gavau žmogų, kursai vaduos mane, įžiūrėdamas mano žemę J.Jabl. Elziukė pradėjo vaduoti Onutę sode ir darželiuose V.Piet. Ar užaugsi, dukrelė, ar vadúosi tu mane? JV23. Da nevadavaũ savo motynėlės nė jokiame žingsnelyje JV238. Sūnūs mano, žalnierėliai, nevaduosit mane seną BsO81.
| Ta višta nesudeda [kiaušinių], tura kita vadúoti DūnŽ. Par tiek karvių pieno tura, viena kitą vadúo[ja] (viena mažiau duoda, kita daugiau, ir išsilygina) DūnŽ.
| Pašarą karvei veršis vadúo[ja] (parduodi įmitusį veršį, nusiperki pašaro) Grd.
| prk.: Jis mano senatvę vadúoja Ss. Aš tavo tinginio tai nevaduósiu Prn.
5. NdŽ atstoti, pakeisti: Jei kam kada atsitinka vadúoti nakties miegą dieniniu, labai vodija sveikatai savo BM307(Pvn). O jei jo (asilo avimi) nevaduoji, tada nulaužk jam sprandą BB2Moz34,20.
^ Protas kojas vadúoja M. Protas rankas ir kojas vaduoja PPr227.
6. refl. KŽ kaitaliotis: Čia ir pievokšniai besivaduoją su pušynėliais rš. Labai derlios žemės vietomis vaduojasi su paversmių viksvynais ir švylynais, laukiančiais džiovinimo rš.
7. žr. vadovauti 1: Dešinioji akis geriau už kairiąją vaduoja matymui P.Aviž(Dgl).
8. žr. vadovauti 2 (refl.): Lapė gudrybėmis vadúodavosi NdŽ. Pedagoginiais sumetimais vaduodamasis, jis verčia ir tokius grožinius raštus, kur aukštinamas žmogaus darbas bei ištvermė KlbV19. Ar advokatai yra tikrai susipažinę su teisės mokslais, arba jie tik vaduojasi savo šalies ir vietos papročiais? J.Balč. Kalbos teisės reikalauja, kad ja kuo plačiausiai galėtume vaduotis LTII432. Politika nesivaduoja nei doros, nei teisės logika A.Sm. Turite savo valią, tai ir vaduokitės sveiki ja Vaižg. Kokiais samprotavimais vaduojasi vegetarai, nevartodami mėsos? Vd.
9. mat. paversti: Vaduojame lygtis nuo trupmenų, radikalų Z.Žem.
◊ [su] mirtimi̇̀ (×smerčià Slm, ×smer̃timi Sdk, ×smerčiù J, Vkš, Skd, Všv) vadúotis; ×smer̃tį vadúoti Sb, Lnkv labai sirgti, būti arti mirties: Ievutė visą naktį mirtim vadavos, o tu jai ir akių nerodai A.Vien. Mama sunkiai serga, mama tempia paskutines dienas, mama vaduojasi mirtimi!.. J.Mik. Jau kad inkando [gyvatė], mirčià vadúojas Kzt. Jeigu jau numano, kad urėdas gali pavaryti į dvarą, tai tuojau pat į lovą – ir vaduojasi su mirtimi LTsIV193. Jau ligonis smerčià vadúojas Dbk. Kai saulėta, oras gražus, aš vaikščioju kai išvystyta, o kai šalta – smerčiù vadúojuos, negaliu Nmk. Smerčià vadúojas – ir vemia, ir viską Žl. Par visą naktį smerčiù vadãvos, o ant ryto biškelį atsitekėjo Užv. Su smerčiù vadúojas gatavai Grdm. Ligonis po gurkšnelį pieno kasdien nurydamas smertį vadãvo Jnšk. Aš smer̃tį vadúodavau – ir tai išsiliežiau Mžš.
sùbinę vadúoti vlg. vemti: Tas jau sùbinę vadúoja Krs.
atvadúoti tr. Š, NdŽ; H, H172, Q163, R247,401, MŽ330,540, N, M, L
1. išlaisvinti, išgelbėti: Vytautas sukilo prieš vokiečius, atvadavo anksčiau jiems paduotus žemaičius A1883,108. Reikia atvadúot, kągi daris Kp. Kas ją (karalaitę) galėtų nuo smako atvaduoti, tai tam ji per pačią teksianti BsPI48(Rg). Bėgiojo kryžių nešinas, skatindamas viešpačius eiti atvaduoti žemės šventos nu turkų S.Dauk. Dvaras nuo užkeikimo buvo atvaduotas LTR(Rk). Mano močia turėjo devynius sūnus ir visus prakeikė, noriu atvadúot (ps.) Slm.
| refl. KŽ: Chanas jos (mogulų giminės), atsivadavęs kardu nu donies totorių, nekurias gimines nukariavo S.Dauk.
2. Sut, N, K pamokėjus išvaduoti, atpirkti: Piningais jį atvadavo OsG155. Atvadúoti užstatą Rtr. Nuo jojo žiedą savo atvadúok J. Par amžių manęs neatvadúosi (d.) Rgv. Atvadúok suolą, stalą, pask piršlys kart reikia Jnšk. Jis turia raštelį nuo tavo tėvo, sunku bus tau atvaduot tą raštelį BsPII76(Šl). Nugrobs a skarelę, a šukas iš galvos ir užstatys, i turi̇̀ eiti atvadúoti Plt. Buvo nusigyvenę visai, o kai jis paėmė tą ūkį, tai visą žemę atvadãvo Jrb. Parduotum skrynią plonos drobelės, kad atvadúotum jaunas dieneles (d.) Šmn. Šilkinę skarelę aš parduosiu, jaunąsias dieneles atvadúosiu (d.) Tvr. Tik n’atvadavaũ jaunos mergelės iš margos karčemėlės JD783. Aš prašyčiau brolužėlį, baltą dobilėlį, o bene atvadúotų mano vainikėlį JV656. Paprašyč pasamdyč margąjį genelį, kad atnešt atvaduot margąsias plunksneles (d.) Brž.
| refl. tr., intr. K, Š, LKT120(Bt): Užmokėk pinigus ir atsivadúok arklį Gs. Neturiam kuo milą [iš dažyklos] atsivadúot Kair. Šnapso duodi ir atsivadúoji stalą [per vestuves] Stl. Kelintas kartas [vairuotojo] teises prikiša, tai vėl kol atsivadúoja Slm. Daug ir pinigų duotų, kad tik atsivaduotų BsO308. Tu mane nuvesk pas šitą ponią į dvarą, parduok už 15 auksinų, tai tavo pinigai užvargti atsivaduos BsMtI97(Brt).
| prk.: Kur dvarininkas turėtų pinigais berti, ten sodietis gali savo rankomis atsivaduoti A.Sm.
3. PK76 bažn. savo nuopelnais atsiteisti už kieno kaltes, atpirkti: Visi sutverti esme ant paveikslo Dievo, visi vienu krauju atvaduoti DP529. O dūšia kaipo radaise brangi, jog verta stojaise, idant Dievs prapultį tavo atvaduotų krauju savo SGI94. Sūnus Dievo … nuog griekų mus atvadavo Mž265. Brangumi atpirkimu buvo atvadúotos [nuodėmės] DP146. Tą piktą darbą atvaduok tūkstantėmis gerų darbų I.
| refl. tr.: Apskųsdamas pats save atsivaduoja sykiu nuog nuodėmių Gmž.
4. mat. paversti: Atvaduoti, išvaduoti lygtys nuo trupmeningųjų narių Z.Žem.
išvadúoti tr. FT, NdŽ; H, H172, Q58, R, R401, MŽ, MŽ540, N, M, L, ŠT288
1. Rtr, KŽ suteikti laisvę, išlaisvinti: Išvadúok žmogų iš kalėjimo Š. Rusas išvadãvo! Kur išvadãvo, nėra duonos nė mėsos Vžn. Dėku, prieteliau, kad išvadavai mano dukterį nuog čeraunyko BM168(Pšl). Tu tą trimitą papūsk, ir visas dvaras atsivers, o aš būsiu išvaduota (ps.) P.Klim. Senųjų kunigaikščių, tėvų sosto mieste, … spindėk ir šviesk ir vėl iš pančių išvaduotas B.Braz. O ir iškėlė turmo duružes ir išvadãvo jauną bernužį JV106. Kalinį išvaduot DK106. Išvaduokiat kūdąjį ir ubagą BPII502.
išvadúojamai adv.: Dabar jis troško tik vieno – kad įstrigtų jų laivas tarp šitų sielių neišvaduojamai rš.
| refl. FT: Išsivadúoti nuo nekenčiamo darbo NdŽ. Patekęs nelaisvėn vos išsivadãvo Š, KŽ. Prie kabančio musėgaudžio prilipusi musė įkyriai ir beviltiškai zirzė, veltui stengdamasi išsivaduoti A.Vien. Jei tu juos (sunkius darbus) padirbsi, tai išsivadúosi, jeigu ne, tai gyvybę čia paliksi MitI366.
2. R7,45, MŽ9,60, K, Rtr išpirkti, sumokėjus išlaisvinti: Išvadúoti pagriebtą gyvolį iš kūtės J. Dvaro (dvariškiai) uždarė iš dobilų kiaules, reikia eit išvadúotų Š. Kaip jau pradeda kart, tai uždeda abrūsą, išvadúoja iš kartuvių piršlį [per vestuves] Skrb. Nu jis mumi tai išvadãv[o] dvidešimti litų Lp. Pati Gervės išgirdus, kad jos vyras pristatytas pas asesorių, tuojaus nuvažiavo su dovanomis ir išvadãvo vyrą BM175(Jnš). Pusę amžiaus atiduočiau, jei tik kitą išvaduočiau iš nelaimių ir vargų J.Jan. Du skatiku duosiu, žirgelį išvadúosiu (d.) Dglš. Ir nuejo mergužėlė vyro išvadúotie DrskD237. Bene ateis tėvužėlis mumis išvadúoti JD223. Aš savo dvarelius parduosiu, tave, mergele, išvaduosiu KrvD3. Broliukas širmus žirgelius išparduos, bet savo seselę išvaduõs (d.) JT250. Bet jeigu nest išvaduojama pirm nekaip pasibaigs visi metai, tada anie namai, kurie yra aname mieste, … atliks and amžių tamui Ch3Moz25,30.
| refl. intr., tr. K, Rtr: Atvažiavę jauniejai gaudavo išsivadúoti savo vietą Žv. Išsivadúot turėdavai – užsėda, i neįeisi [per vestuves] Mšk. Piningų turėdamas tura jis vėl savo daiktą išsivadúoties Prk. Vestuvininkai [prie bromo] turi išsivaduoti, išsipirkti sau kelią I.Simon. Aš šitą skolelę išsimokėsiu, čystuoju aukseliu išsivaduosiu LLDII588(Ktv). Reiks dešimtinę jums ataduoti ir iš poterių išsivadúoti JD226. Pasduosi – kas žino, kada išsivadúosi JT370. Piningus duosi, iš smerčio neišsivadúosi (iš giesmės) Vdk.
3. išgelbėti, paremti: Išgelbmi, išvaduoju, atperku, išganau R126, MŽ165. Išvadúok mane iš bėdos Lp. Taip jis ir Anę išvadavo iš keblios padėties I.Simon. Aš nusvyravau į tolimesnį to urvo kampelį ir atsiguliau trokšdamas, kad mirtis kaip galima greičiau išvaduotų mane iš tų kančių J.Balč. Kas muni siratelę išvadúos iš to vargelio (d.) Krkl. Kas ten nueis ir juos visus išbučiuos, tas išvaduos įgrimzdusį dvarą LTR(Brt). Daktaras išvadãvo (išgydė) šitą sveikąją akį Adm. Idant mus savo kentėjimu ir smertimi išvaduotų ir išgelbėtų BPII47. Jis (Christus) kentėjo ir žmones išvadavo PK148. Nuog macies velnio išvadavo … savo nekaltu kentėjimu ir smertimi Vln18. Ir suprasite tiesą, o tiesa jus išvaduos Ch1Jn8,32. Nesa jis išgelbėjo mus iš peklos ir išvadavo mus iš smerties BBDan3,88. Biednieji berneliai lygiai taip gerai, kaip senieji nuog grieko, smerčio ir prapuolimo išvaduoti ir išganyti est Mž99. Tu savo dūšią išvadavai BBEz33,9. Dievas iž netikinčių teisingus išvaduos SGII17.
^ Linai išvadúoja pragarą (labai sunkus darbas atperka kaltes) Svn. Dievas duos, išvaduõs, kiaulės nesuės Švnč.
| refl.: Kada noriu – verkiu, kada noriu – dainuoju, nuo sunkių darbelių neišsivaduoju LTsII87.
| prk.: Pagaliau Stasei pavyko šiaip taip išsivaduoti iš užplūdusių atsiminimų srauto rš.
^ Alkanam valgyt duosi, tai nuo peklos išsivaduosi Švnč. Vis tiek mirsi, neišsivadúosi (neišvengsi mirties) Kbr.
4. pakeisti, atstoti: Išvaduoju ką, persimainau, užeimi į kieno vietą R7, MŽ9. Šitos mažukės [bulbės] išvaduoja didžiules Lp. Gerai, kad ans nuejo, mun kelio žygį išvadãvo Užv. Pirmgimį asilo išvaduosi avimi BB2Moz13,13.
5. refl. apsimokėti, vertėti: Karvė išsivadúo[ja] su vienu mėšlu: pienas veltuo paliekta Ggr. Ar šiandien beišsivaduo[ja] numinius dėvėti, kad krominiai tokie pigi audeklai Dr.
6. mat. paversti, pakeisti: Išvaduoti reiškinys nuo trupmenų, nuo radikalų Z.Žem.
pavadúoti tr.; M
1. LL294, L, Rtr, ŠT352, SkŽ66, KŽ laikinai eiti kieno pareigas, dirbti už ką: Jis pavadãvo mane darbe BŽ168. Direktorių pavadúoti DŽ1. Nėra, kas juos pavadúotų NdŽ. Padirbėti už ką, pavaduoti ŠT49. Išvažiavo sergantį pavadúot Jrb. Tada jis mum abu pavadãvo Krs. Seselė nuėjo ten už mane pavadúot Mšk. Reiks anksti kelti ir vėlai gulti, anyta nuo darbo reiks pavaduoti LTR(Lzd). Prireikus jis ir mūrininką pavaduoja I.Simon. Kunigaikščiui Vytautui jis buvo nepavaduojamas karys A.Vien. Tačiau jie, senieji, tikėjosi, kad mes neišklysime iš gimtosios padangės, kad mes juos pavaduosime V.Myk-Put. O jau senosios nusęs, jau nėr kam pavadúot Snt. Mergaitės mūsų pavaduoja mums visuose darbuose Sz. Duok, aš tamstą pavaduosiu, maišelį panešu BsMtI109(Sln). Dukrelė mano, lelijėlė mano, aš mislyjau – užauginsiu sau didelį uždavėlį, aš mislyjau – mano kojeles, rankeles pavadúosi JD1190. Liko tik dukrelė nors galvelei pavaduot ir širdelei suramint LTR(Alv). Kam vertos tos varlės (mergaitės), pavadúojamos (jaunos, nieko nedirbančios) Skr.
| refl. Rtr, KŽ: Kokia ponia, rankelių gailis, bernu pasivaduoja! rš. Pasivadúojant dirbti NdŽ.
2. pakeisti, atstoti: Lietuviai … ėmė statyti pilis, skirtiesi kuningaikščius, kurių valdžia, pavadavusi pirmykščią kuninginę, paliko visatinu sietu lietuviškajai gentei A1884,6. Mokytoja turi pavadúoti jiems motiną NdŽ. Nė geriausi akulioriai akių nepavadúo[ja] Šts. Javų nederliaus metais neretai pavaduodavo tikrąją duoną rš. Nėra poilsio žemei – išeinančius turi pavaduoti jaunieji M.Katil. Rašyta kalba neatgamina garsinės kalbos taip tiksliai, kad ji galėtų pavaduoti tikrąją gyvąją kalbą, perteikti visą jos muzikalumą ir emocionalumą rš. Kadangi būdvardžiai kartais pavaduoja daiktavardžius, tai aišku, kad ir būdvardžių vardininko linksnis gali eiti sakinio veiksniu J.Balč.
^ Miške gimė, miške augo, atėjo piemens pavaduot (tvora) Grk.
| refl. tr., intr. J: Vienas to maišo neparnešim – neškim abudu pasivadúodami Ėr. O ką pasivadúosi, kad ar va su šienu, padeda vežt Raščius Šmn. Eikite pasukt šitos rankenos pasivadúodami Db. Patelė, pasivaduodama su patinėliu, peri 4–5 kiaušinius Blv. Ir taip tęsiasi pasivaduojamas vyrų ir moterų giedojimas, nevarginąs giedotojų M.Katk. Jis ir pats sau buvo kažin koks mažas – tikras Mykoliukas. Tai ir nesistebėjo, kad visi juo, mažuoju, pasivaduoja Vaižg. Įvardis yra žodis, kuriuo pasivaduojame daiktavardį J.Jabl. Vardininku šauksmininko vietoje pasivaduojam kartais, kalbėdami ir su tokiu žmogum, kurį nuolat matom J.Jabl.
3. paremti: Mokėjau rusiškai, tai ir kitas [kaimynes] pavadavaũ (padėjau išaiškinti kalinių padėtį) PnmR.
| refl.: Tėvai turi teisės pasivaduoti pedagogais specialistais S.Šalk. Daug kur iš pradžių gelbėjo tik paprasta nuovoka, o kur jos pritrūkdavo, stengtasi pasivaduoti gerais norais rš.
parvadúoti tr. išgelbėjus parnešti: Meldytau prašytau siero sakalėlio, kad parnešt parvaduot raibąją plunksnelę LTR(Lp).
pravadúoti tr. Vb pakeisti, padirbėti už ką: Pavargo, misliu, Paulina, tartum eik ir pravadúok Slm.
užvadúoti tr. K; L
1. MitI236(Šd), Rtr, KŽ dirbti už kitą: Užvaduoju darbe R61, MŽ81. Jis užvadãvo mano žygį, t. y. paslaugė mane (nuėjo už mane) J. Sūnus jau tėvą užvadúoja DŽ1. Kas mane užvaduõs, reikia pačiai visus namų darbus nudirbt Skrb. Drūta ji, jąją užvadúo[ja] labai – vyrą gerą turia Erž. Pirma vadavau tėvus, dabar vaikus, kaži kas mane užvaduõs Dkš. O reikale vyras užvaduodavo motrą, o motra vyrą Vd. Šiuokart pelytė nebeatbėgo ažvaduotų raganos dukteres BsPII317. Sigutę ir gyvuliai užtaria ir užvaduoja VoK133(Mrj). Ne tik pati sumanydavo verstis, bet dar kitus prireikus užvaduodavo rš. Jis užvaduoja mane darbuose, palinksmina laukuose LTR(Švn). Sėdau į stakleles dainuodama, linksminau matutę užvadúodama JV894. Aš užvaduosiu savo motynėlę (motinėlę LLDII607(Klvr)) nors šiuos vienus metelius JV273. O mano dukrelė, mano verpėjėlė, mano audėjėlė, būt mano kojeles, rankeles užvadãvus JD1191. Mano metuose malonu ir vieną žingsnį užvadavus Sz.
| Mergaitės, man žolės pripjaustėt, mano tinginį užvadãvot Graž.
^ Snausdamas dantų neužvaduosi LTR(Vdk). Atiduos, kada zuikiai šunis užvaduõs NdŽ.
| refl. tr. NdŽ: Juodu užsivadúoja DŽ1. Žydas per durnumą turėjo baimę, o vaikinas savo kytrumu kojas užsivadavo BsPIII71.
2. DŽ, NdŽ, KŽ pakeisti, atstoti: Užvaduoja pašarą sykį dienos (išvedus vėlai rudenį gyvulį į pievą) PrLXVII26, B, MŽ310, N. Roputės užvadúoja duoną K. Pienas tai užvadúoja viską Vlkv. Man nei uogos, niekas neužvaduõs taukų Sb. Gerai įtaisytas padaras pusę darbo užvaduoja TS1903,11b(V.Piet). Pačios vienos gegužinės pamaldos mišių neužvaduos Blv.
3. žr. išvaduoti 1: Tėveli brangus, užgivaduoki mane, jaunuolėlę, iš didžios nevalios (rd.) S.Dauk.
4. refl. NdŽ susitaupyti: Esant mėsai, pienas užsivaduoja Rm. O kai yra pieno, tai mėsa užsivadúoja Pg. Kap deda gerai vištos, tai šiek tiek mėsa užsivadúoja Rdm. Bulves vežas iš mūs, o vis biskį užsivadúoja Snt. Su tom kurpėm vis batai užsivadúoja Grš. Iš to turime dvigubą naudą: ir gyvuliai būna sotūs, ir užsivaduoja kiti pašarai sp.
Pastabos
Susijusi žodžio forma (-os): pavaduoti,parvaduoti,pravaduoti,užvaduoti,vaduoti,atvaduoti,išvaduoti
Aprašymas

„Lietuvių kalbos žodynas“ yra baigtinis XVI–XX a. lietuvių kalbos leksikos šaltinis. Naujais kalbos faktais jis nebepildomas ir neatnaujinamas. 

Žodyną taip pat galite rasti adresu https://ekalba.lt/lietuviu-kalbos-zodynas/.

Kalba

lietuvių

Publikavimo informacija

Data

2021

Leidėjas

Pavadinimas

Lietuvių kalbos institutas

Atsisiųsti ištekliaus įrašo informaciją
Vertimas pagal vertimas.vu.lt
anglų kalba: to parade
prancūzų kalba: de retour
vokiečių kalba: parteilos
rusų kalba: освободить
lenkų kalba: zmień nazwę

Komentuoti

Komentuoti gali tik prisijungę nariai.

Komentarai(0)

Komentarų nėra