Sintezatorius akliesiems
Daugeliui gali kilti klausimas, kaip aklas žmogus gali dirbti kompiuteriu. Pasirodo, kad aklieji puikiausiai išmoksta naudotis įprastine kompiuterio klaviatūra, o informaciją, kurią mes matome ekrane, jiems balsu perskaito kompiuterinis sintezatorius. Žinoma, dar reikalingos specialios ekrano skaitymo programos, kurios paima informaciją iš ekrano ir perduoda sintezatoriui.
Akliesiems pritaikyto sintezatoriaus pagrindą sudaro tas pats sintezatorius, kuris naudojamas ir kitose paslaugose, tačiau jame realizuota visa aibė papildomų galimybių:
- užsiregistruoja Windows registre, todėl matomas kaip standartinis Windows aplinkos balsas;
- kalbėjimo greičio keitimas;
- garsumo keitimas;
- tono aukščio keitimas (didžiosios raidės skaitomos aukštesniu balsu);
- greitai nutildomas;
- sinchronizacija tarp teksto ir balso;
- taisyklingas atskirų raidžių ir kitų simbolių skaitymas.
Sintezatorių akliesiems galite atsisiųsti čia:
32 ir 64 bitų Windows sistemoms
(13.0 versija, išleista 2021-08-12, ZIP formatas, 936 MB)
(13.0 versija, išleista 2021-08-12, ZIP formatas, 936 MB)
Kas naujo 13-oje versijoje?
- Įdėti keturių diktorių balsai. Garsų bazės yra vidutinio dydžio, t. y. jų dydis lygus 50% originalios apimties. Galima naudoti ir kitokių dydžių (15%, 20%, 100%) garsų bazes tiesiog užkopijuojant ant viršaus jų failus db.raw, db_fon_weights.txt ir db_pik.txt. Kitų dydžių garsų bazes galima parsisiųsti iš šios nuorodos.
- Įdiegus sintezatorių, numatytuoju Windows balsu tampa Regina. Jei Regina neįdiegta, tuomet numatytuoju balsu tampa Edvardas. Jei įdiegta tik Aistė ir Vladas, numatytuoju balsu tampa Aistė. Įdiegus tik Vladą, Vladas tampa numatytuoju Windows balsu.
- Įdėtas kitų nelietuviškų lotyniško pagrindo rašmenų, kirilicos, emoji simbolių skaitymas. Kirčiuotos lietuviškos raidės traktuojamos nebe kaip kirčiuotos raidės, o kaip kitų kalbų raidės.
- Korektiškai veikia sinchronizacija tarp teksto ir balso.
- Diegimo metu yra galimybė nurodyti skaičių, skyrybos ženklų, santrumpų ir emoji simbolių skaitymo režimą. Pasirinktos reikšmės surašomos į failą konfig.txt, kurį po diegimo galima koreguoti rankiniu būdu. Failas konfig.txt paprastai yra kataloge C:\Program Files\Liepa TTS 64. Jame nurodoma:
- Skaičių režimas. Galimos reikšmės: 1 – po vieną, 2 – po du, 3 – po tris, 4 – įprastai, numatytoji reikšmė – „įprastai“.
- Skyrybos režimas. Galimos reikšmės: 1 – išjungta, 2 – kai kurie, 3 – dauguma, 4 – visi, numatytoji reikšmė – „išjungta“.
- Santrumpų išskleidimas. Galimos reikšmės: 0 – išjungta, 1 – įjungta, numatytoji reikšmė – „įjungta“.
- Emoji skaitymas. Galimos reikšmės: 0 – išjungta, 1 – įjungta, numatytoji reikšmė – „išjungta“.
Jei failas konfig.txt nerandamas arba jis sugadintas, naudojamos numatytosios reikšmės. Faile konfig.txt atlikti pakeitimai įsigalioja tik perkrovus sintezatorių arba perjungus jo balsą.
- Faile rules.txt pakeistas kai kurių taisyklių veikimas ar sintaksė. Data ir laikas skaitomi tik tuo atveju, jei nurodytas santrumpų išskleidimas ir skaičių režimas „įprastai“. Romėniški skaitmenys skaitomi tik tuomet, kai įjungtas santrumpų išskleidimas. Taisyklei ReplaceWithFile pridėtas antras parametras, kurio galimos reikšmės: Y – keisti visada, N – keisti tik jei įjungtas santrumpų išskleidimas. Taisyklei AbbSeparateWord pridėtas antras parametras, kurio galimos reikšmės: RN, RY, LN, LY. Y ir N reikšmes žr. aukščiau, R – pašalinti tašką santrumpos gale, L – palikti tašką santrumpos gale.
- Matavimo vienetų failas matvnt.txt papildytas tūkst., mln., mlrd., trln., vnt.
- Tuo atveju, kai tekstas skaitomas po simbolį, perskaitomi simbolių pavadinimai, pvz., „ū ilgoji“.
- Ištaisyta klaida, dėl kurios nebūdavo uždaromas vienas failas.
Ankstesnę sintezatoriaus akliesiems versiją galite atsisiųsti iš čia:
32 ir 64 bitų Windows sistemoms
(12.0 versija, išleista 2017-06-26, ZIP formatas, 836 MB)
Kas naujo 12-oje versijoje?
- Sukurtas bendras diegimo 32 bitų ir 64 bitų sistemose paketas. Diegiant 64 bitų sistemoms galima pasirinkti sintezatoriaus variantą: tik 64 bitų, tik 32 bitų arba abu.
- Galima diegti tyliuoju režimu (be dialogo langų). Tam komandinėje eilutėje naudojamas raktas /S, t.y. “LiepaTTS32ir64-2017-06-26-v12.exe” /S
- Įdiegus sintezatorių, numatytuoju Windows balsu tampa Regina.
Jei įdiegtas tik Edvardas, tuomet numatytuoju balsu tampa Edvardas. - Atsisakyta Windows XP ir JAWS 15 palaikymo.
- Ištaisyta klaida, dėl kurios nebūdavo atlaisvinama atmintis.
- Įdėtas kirčiuotų lietuviškų raidžių bei kirilicos skaitymas.
Pastaba. Skaitant kirčiuotas lietuviškas raides ir kirilicą nekorektiškai veikia sinchronizacija tarp teksto ir balso. - Tekste sutiktų skaičių bei matavimo vienetų linksnis suderinamas su prielinksniu. Po prielinksnio gali eiti kelios skaičiaus ir matavimo vieneto poros. Skaičiaus giminė suderinama su matavimo vieneto gimine. Pvz., Už 4 km 500 m apie 4 val. 22 min. 21 sek.
- Papildyta galimybė sudaryti šablonus iš raidžių ir skaitmenų. Šabloną tenkinantis tekstas gali būti perskaitomas paraidžiui, pašalinami tarpai ir pan. Tai reikalinga skaitant telefono numerius, sąskaitų numerius, įvairius kodus ir pan.
Šablonams sudaryti gali būti naudojami šie simboliai:
D – skaitmuo, perskaitomas skaitmens pavadinimas;
S – skaitmuo, paliekamas;
L – didžioji raidė, perskaitoma paraidžiui;
l – raidė, paliekama;
W – žodžio pabaigos simbolis, paliekamas;
x – tarpas, pašalinamas.
Šablonai talpinami faile rules.txt - Nauja galimybė perskaityti laiką, pvz., 22:21.